Impreza „Ethniesy” już w ten piątek w Miejskim Centrum Kultury. Nowoczesną odpowiedź na polski folk zaproponują: Sutari, Miąższ, Angela Gaber Trio.
<!** Image 4 align=none alt="Image 207584" sub="fot. materiały MCK">
22 marca Zakład Praktyk Kulturalnych i Instytut Muzyki Miejskiej zapraszają na koncert, podczas którego trzy tria zaprezentują swoje interpretacje muzyki naszych źródeł. To niepowtarzalna okazja, aby na żywo usłyszeć, jak młodzi, zdolni grajkowie i pieśniarki z różnych stron Polski czerpią z dawnych tradycji Słowiańszczyzny i przenoszą je na grunt współczesności.
<!** reklama>
Sutari to awangarda kuchenna na trzy kobiece głosy i instrumenty codzienne. Sutari tworzą wokalistki, instrumentalistki a przede wszystkim performerki, związane z różnymi projektami muzycznymi i teatralnymi, kontynuujące tradycje śpiewacze polskiej muzyki ludowej. To fuzja naszych rozmaitych doświadczeń i fascynacji muzycznych. Muzyka, którą gramy, powstaje w oparciu o ludowe pieśni polskie. Postanowiłyśmy poszukać współbrzmienia w naszej tradycji wokalnej, nie próbując zmieniać pieśni a tylko wydobyć to, co w nich ukryte. Zachowując styl, temperament, melodykę, rytm a przede wszystkim treść pieśni – bliską kobiety, inteligentną, atrakcyjną - wydobywamy z nich współczesne elementy, brzmienia i interpretacje. Sutari znaczy współbrzmieć.
Miąższ powstał w listopadzie 2008 roku w Lublinie. Sebastian Pikula przyprowadził Joannę Ewę Zawłocką do domu Krzysztofa Karola Gadzało, gdzie po pysznym obiedzie po prostu napisali trzy piosenki, a po niespełna dwóch miesiącach mieli już materiał na koncert. Miąższ objawił się publiczności w grudniu 2008 w maleńkiej lubelskiej knajpce - Lulu Cafe. Od tego czasu zagrali już około setki koncertów. Największym sukcesem Miąższu jest zdobycie głównej nagrody Trójząb Neptuna na Festiwalu FAMA 2010 w Świnoujściu za program „Miąższ jedzie wiochą”. I rzeczywiście Miąższ jedzie wiochą, ale w najbardziej przewrotny z możliwych sposobów. Przede wszystkim bazuje na melodyjności i polskim tekście, wykorzystując przy tym tradycyjne akustyczne instrumenty takie jak kontrabas, gitara, akordeon, melodyka, piła itp. Muzyka Miąższu jest pełnia energii, emocji i spontaniczności na scenie.
Angela Gaber Trio to polsko-kazachski projekt powstały w 2011 roku w Bieszczadach, gdzie muzycy mieszkają i tworzą. Obracają się w różnych nurtach muzycznych, od folku po brzmienia elektro akustyczne. Aktualnie pracują nad autorskimi kompozycjami i przygotowują się do wydania płyty. Tworzą także muzykę do spektakli. Ostatnio Można było ich usłyszeć podczas teatralnej odsłony dramatu Andrzeja Stasiuka „Ciemny las”.
Początek koncertu o godz. 20.00 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego 12-14. Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed koncertem.