Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys, kryzys i tylko kryzys [ZNAMY PROGRAM FESTIWALU PRAPREMIER]

Redakcja
Filip Kowalkowski
Na Festiwal Prapremier złoży się dwanaście spektakli, w tym sześć zagranicznych, siedem koncertów, debata i wykład.

Tegoroczny Festiwal Prapremier, który rozpoczyna się 24 września, poświęcony jest teatralnym próbom przedstawienia trawiących Europę kryzysów - politycznego, społecznego i ekonomicznego - ale także pokazania alternatywnych dróg ich rozwiązania.

Temat przewodni tegorocznego Festiwalu Prapremier - kryzys, zarówno w wymiarze politycznym, społecznym, jak i ekonomicznym - jest poszerzeniem idei ubiegłorocznego przeglądu. - Zdecydowaliśmy się poświęcić temu tematowi całą edycję ze względu na jego dramatyczny charakter. Nie zawsze, szczególnie w Polsce, zdajemy sobie do końca sprawę, jak wiele obszarów ten kryzys obejmuje - mówi Paweł Wodziński, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Festiwal Prapremier. Eskalacja kryzysów

Zaczęło się w zasadzie od kryzysu finansowego w 2008 roku, potem była kwestia zadłużenia Grecji. - Trwa ekspansja kryzysów uchodźczego, klimatycznego. Obserwujemy powrót do idei nacjonalistycznych. Ostatecznie doprowadza to do kryzysu demokracji - mówi Bartosz Frąckowiak, zastępca dyrektora Teatru Polskiego.

W kontekście kryzysu lokują się zaproszone na tegoroczny festiwal spektakle. - Twórcy chcą się takimi tematami zajmować, próbują je analizować, zastanawiają się, w jaki sposób je realizować, dokumentować, chcą pokazywać, w jaki sposób kryzys na nas wpływa. Ale jednocześnie twórcy wyraźnie pokazują, że są za nowym otwarciem, poszukaniem nowych, alternatywnych rzeczywistości - dodaje Bartosz Frąckowiak.

Festiwal Prapremier. Co zobaczymy?

Festiwal, podobnie jak w ubiegłych latach, nie będzie miał formuły konkursu. Ma być natomiast polem dyskusji, wymiany poglądów.

Zobaczymy w sumie 12 spektakli, połowa z tego to przedstawienia zagraniczne. Festiwal otworzy (24 września) spektakl „Wszystko o mojej matce” w reż. Michała Borczucha. Dwukrotnie - 25 i 26 września - będziemy mogli zobaczyć „Tu Wersalu nie będzie” - przedstawienie przygotowane przez bydgoską scenę. 25 września - „Nase nasilije i vase nasilije” (Chorwacja, Niemcy, Słowenia, Austria); 26 września - „Pornografia późnej polskości”; 27 września - „Late Night” (Grecja), „Europeana” (Czechy); 28 września - „Balet koparyczny” (Polska); dwukrotnie 28 i 29 września „Empire” (Szwajcaria, Niemcy); 29 września - „Bloods” (Grecja); 30 września - „Granice” w reż. Bartka Frąckowiaka, „Case farmakonisi or the right of water” (Grecja).

Spektakle prezentowane będą na scenach Teatru Polskiego, Opery Nova, Miejskiego Centrum Kultury. Koncerty natomiast odbywać się będą w festiwalowym klubie - Towarzyska Kafe na Poznańskiej.

Festiwalowi towarzyszyć będzie „Radio Domówka” (1 października). Zagra na niej didżej i dziennikarz radiowy Michał Margański. Wszystko odbędzie się w jednym z mieszkań w Bydgoszczy, a przekaz transmitowany będzie na żywo na antenie radiowej „Trójki”. Odbędą się debata „Między antropologią kryzysu a fantazją utopii” oraz wykład „Obrazy uchodźstwa: Świat jako obóz”.

Bilety są już do nabycia. Normalne kosztują na każdy spektakl 40 złotych, ulgowe - 30 złotych, wejściówki - 15 złotych. Karnet na wszystkie przedstawienia - 350 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!