Pierwsza premiera Teatru Kameralnego - przedstawienie „Proszę słonia” na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna - odbędzie się we wrześniu tego roku. Spektakl będzie można obejrzeć gościnnie w sali kameralnej Opery Nova w Bydgoszczy.
Pierwsze plany już są
Jak zapowiada Mariusz Napierała, dyrektor Teatru Kameralnego, jeszcze w tym miesiącu, ruszy nowy projekt edukacyjno-teatralny „Poczytaj mi”. Będzie to cykl spotkań z aktorami i aktorkami.
- Chcielibyśmy nie tylko zachęcić młodych widzów do czytelnictwa i uczestnictwa w życiu teatralnym, ale i pokazać im, jak blisko jest od słowa czytanego do działań teatralnych, wyrażania siebie i swoich emocji - opowiada Mariusz Napierała. Pierwsze ze spotkań w ramach cyklu „Poczytaj mi” odbędzie się 18 stycznia o godz. 12 w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Gościem będzie aktor Tomasz Sapryk. Towarzyszyć mu będą aktorzy animatorzy,
Innym z projektów realizowanych przez Teatr Kameralny będzie „Akademia Animacji”. Cykliczne zajęcia dla dzieci - muzyczne, teatralne i ruchowe - rozpoczną się w drugiej połowie roku. Ich celem jest przygotowanie młodych widzów do występowania na scenie.
Teatr formy ożywionej
Arkadiusz Klucznik, konsultant programowy Teatru Kameralnego, reżyser zapowiada, że docelowo zespół aktorski będzie się składał z 12-16 aktorów. 10 z nich zostanie zatrudnionych jeszcze w tym roku. W gronie tym znajdą się m.in. absolwenci szkół teatralnych, akademii muzycznych i wydziału teatru tańca.
Nowością dla Bydgoszczy będzie teatr lalek. - Mój teatr i środki, których używam w inscenizacjach, to teatr formy ożywionej. Na przykład, w spektaklu „Proszę słonia” będziemy używać kukieł i maski groteskowej - zapowiada Arkadiusz Klucznik .
Teatr, choć skierowany przede wszystkim do młodego odbiorcy, nie zamyka się także na starszą widownię. Wiele realizowanych projektów ma mieć charakter familijny, innym ma towarzyszyć idea wielopokoleniowości.
Podczas konferencji przedstawiono także zwycięskie logo Teatru Kameralnego. Obrady jury odbyły się w środę. Do komisji wpłynęło 489 prac wysłanych przez 252 autorów. Zwyciężył projekt Piotra Felszyńskiego, grafika i architekta z Krakowa.
- Projekt zwraca uwagę zarówno logiką i konstrukcją formy odwołującej się do elewacji teatru, jak i umiejętnym nawiązaniem do inicjałów TK - mówi Mariusz Napierała.
Najciekawsze aukcje WOŚP 2020. Zobacz, co można wylicytować!...
Prace idą do przodu
Scena Teatru Kameralnego istnieje w Bydgoszczy od 1962 r. Z końcem lat 80. przestała być użytkowana. W ub. roku władze miasta na wniosek środowisk kulturalnych podjęły się rewitalizacji obiektu.
- Cele instytucji wypracowane zostały w ramach konsultacji społecznych z mieszkańcami, którzy postanowili, że należy przywrócić dawne funkcje tego obiektu - teatralne, ze szczególnym nastawieniem na edukację teatralną dzieci i młodzieży - mówi Magdalena Zdończyk, dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej.
Obecnie prowadzone są prace związane z konstrukcją budynku. Na pierwszej kondygnacji rozpoczęły się już roboty instalacyjne i elektryczne. O poniedziałku zaczną się prace zw. z konstrukcją dachu. Jak zapowiada Sebastian Fifielski z UM Bydgoszczy, budowa teatru powinna zakończyć się z końcem trzeciego kwartału. W października inwestycja ma być gotowa do odbioru.
Przedstawienie sylwestrowo-noworoczne w Operze Nova w Bydgos...
100 Rocznica Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski - odc.1.
