Zobacz wideo: Odkrywamy Bydgoszcz. Bartodzieje kiedyś i dziś

W klubie Wiatrakowa 3 czerwca odbędzie się sceniczny debiut zespołu .usmi, który jest projektem muzycznym organizatora koncertu - Tomka Czyżewskiego - studenta wydziału edukacji muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, tegorocznego stypendysty rektora UKW za osiągnięcia artystyczne. Młody artysta jest też laureatem zeszłorocznej, 51. edycji festiwalu FAMA w Świnoujściu, oraz finalistą 38. Maratonu Piosenki osobistej, gdzie zadebiutował z muzykami, którzy dziś tworzą zespół .usmi.
Muzyka zespołu jest trudna do opisania jednym słowem. Mimo rockowych korzeni muzyków tworzących zespół, w utworach .usmi usłyszeć można wpływy muzyki elektronicznej, alternatywnej, popu, jazzu, a nawet rapu. Jednak najważniejszym aspektem twórczości .usmi są poetyckie teksty wokalisty i gitarzysty.
Podczas imprezy zaprezentuje się też zespół Anna Karenina. Jak sami o sobie piszą: “nazywamy się Anna Karenina i jesteśmy kwartetem z Bydgoszczy. Proponujemy melodyjną i dobitną mieszankę gatunków, czerpiąc z wrażliwości starego rocka, bluesa, funku czy popu – po to, by związać je w niebanalne, współczesne brzmienia. Charakterystyczny wokal, gitarowe riffy podejmujące dialog z barwnymi klawiszami oraz mocno osadzona i zgrana sekcja rytmiczna – tak w skrócie można opisać naszą muzykę. Na scenie dajemy z siebie wszystko i zawsze tworzymy wyjątkowe widowisko. Posłuchacie lirycznej opowieści o miłości i szaleństwie, o życiu i śmierci – zarówno po angielsku jak i po polsku. A skąd nazwa? Miało być lirycznie i dostojnie, a w obliczu ostatnich wydarzeń – wyszło jak wyszło. Mamy tylko nadzieję, że ten gość w Moskwie zrobi to, co Anna na końcu książki, a jego naród zajmie się, na wzór swoich wielkich mistrzów, tworzeniem literatury i sztuki. Kilka recenzji: „jedna z najlepszych płyt ostatniego czasu” (Twój Blues), „oczarowuje i prowadzi do zatracenia niczym tytułowy tołstojowski pierwowzór” (dlaczegoniegra.pl), „klasyka podana w naprawdę znakomitej, dopracowanej i nowoczesnej postaci” (wyspa.fm). Nie wierzysz? Sprawdź.”
W ramach koncertu “Forever Child of ‘90” wystąpi również zespół Nur’t z Torunia. Jak sami o sobie mówią - powstali przypadkiem, i już chwilę później zostali finalistami bitwy kapel w toruńskiej “Od Nowie”. Jak piszą, “grają muzykę niezależną, z naciskiem na NIE”.
Oprócz koncertów, podczas imprezy można liczyć na konkursy - m.in. na strój z epoki, która jest tematem przewodnim imprezy. "Forever Child of ‘90” już w najbliższy piątek (3.06.) o godzinie 19. Wstęp jest wolny.