https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne miejskie parki mogą stać się wizytówką Bydgoszczy

Tomasz Zieliński
Parki na Szwederowie oraz Wzgórzu Wolności mają zostać kolejnymi bydgoskimi perełkami
Parki na Szwederowie oraz Wzgórzu Wolności mają zostać kolejnymi bydgoskimi perełkami Dariusz Bloch
Ścieżki o mineralnej nawierzchni, z dogodnym dojściem z osiedli, nowe ławki, stojaki dla rowerów, place zabaw i siłownie - tak mają wyglądać dwa parki na południowej skarpie. Początek prac projektowych jeszcze w tym roku.

[break]
Urzędnicy zabierają się do opracowania dokumentacji projektowej inwestycji. Dzięki niej zrewaloryzować będzie można parki na Wzgórzu Dąbrowskiego oraz Wzgórzu Wolności. Co ważne - dokumenty pozwolą starać się o fundusze europejskie na planowane prace.

Zielone światło

- Kiedy przygotowywaliśmy opracowanie dotyczące bydgoskich terenów zielonych, jasnym stało się, że Szwederowo i Wzgórze Wolności to obszary z największym potencjałem, a jednocześnie - największymi oczekiwaniami mieszkańców - wyjaśnia Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Potraktowaliśmy je więc jako priorytet, wskazując dwie podstawowe funkcje, które muszą się tam znaleźć. Jedną jest realizacja aktywnego wypoczynku, drugą - przygotowanie wspaniałej panoramy widokowej dla miasta i jego okolic.

Chcielibyśmy, by oba parki na górnym tarasie stały się atrakcją podobną do parku Jana Kochanowskiego. - Anna Strzelczyk-Frydrych

Koncepcja rewaloryzacji parków będzie podstawą przygotowania projektów: budowlanego oraz wykonawczego. Dokumentacja ma być gotowa jesienią tego roku. Umożliwi również złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-20.

Co bardzo ważne, podczas oględzin urzędnicy odpowiedzialni za miejską zieleń stwierdzili, że przyszłe prace będą wprawdzie uciążliwe dla znajdującego się tam drzewostanu, jednak nie powinny go uszkodzić.

- Chcielibyśmy, by po przeprowadzeniu rewaloryzacji parki na górnym tarasie przypominały park Jana Kochanowskiego w Śródmieściu, który po remoncie stał się jedną z wizytówek miasta - dodaje Anna Strzelczyk-Frydrych z Biura Obsługi Mediów bydgoskiego ratusza.

Lepsza komunikacja

Oba parki po rewaloryzacji mają wyróżniać się wysokimi walorami estetycznymi. Analizowana będzie też możliwość odtworzenia dawnych powiązań widokowych.

- Jeżeli chcemy uaktywnić obszary tych parków, musimy odpowiednio zadbać o ich dostępność - wyjaśnia Anna Rembowicz-Dziekciowska. - Zadbamy, by można było do nich komfortowo dojść z osiedli, bo właśnie to stanowi o sukcesie frekwencyjnym.

W parku na Wzgórzu Dąbrowskiego zaakcentowane mają być historyczne punkty m.in. wieża ciśnień, dawny cmentarz żydowski i plac po instalacji zagłuszającej. Wstępnie planuje się dosadzenie roślin od strony ulic Filareckiej, Stromej i Poznańskiej, lepiej izolujących park przed hałasem. Bardziej wyeksponowana zostanie istniejąca fontanna przy dwóch niewielkich stawach, które w najbliższych tygodniach przejdą remont.

Plan z rezerwą

Podobne rozwiązania mają być stosowane w parku na Wzgórzu Wolności pomiędzy ulicami Kujawską a Trasą Uniwersytecką. W tym zakątku przewidziana ma być także rezerwa terenu pod kolejne elementy rekreacyjne, które mogłyby powstawać w dalszych etapach, np. ścieżka zdrowia, platformy widokowe itp.

W obu parkach wyremontowane zostaną elementy małej architektury. Mają tam szansę pojawić się nowe ławki, stojaki na rowery, kosze, karmniki, place zabaw . Zaprojektowane zostanie lepsze oświetlenie. Ścieżki mają otrzymać tzw. nawierzchnię mineralną.

Warto wiedzieć: Oaza na wzgórzu

Park na Wzgórzu Dąbrowskiego zajmuje obszar prawie 3 hektarów. Leży pomiędzy ulicami: Filarecką, Grudządzką, Podgórną i Stromą. Założono go w 1832 roku.

Znajdował się na nim także niewielki cmentarz żydowski. W 2012 roku w parku otwarto Muzeum Wodociągów, mieszczące się w zabytkowej wieży ciśnień. Służy ono też jako miejsce wystaw. Jedną z głównych atrakcji placówki jest taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta. Z wieży znakomicie widać Puszczę Bydgoską, okalającą miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stefan
@migdał
Park to uporządkowana roślinność, wyznaczone ścieżki spacerowe, mała architektura (ławki, śmietniki, drogowskazy), oświetlenie... tymczasem to co jest w Fordonie to zwykły LAS (sosnowe ok. 30-40-letnie w centrum, mieszane na skarpach) i CHASZCZE. Niewiele ma to wspólnego z jakimkolwiek PARKIEM... mało tego, w znacznej części tereny tzw. Fordońskich Górek to tereny PRYWATNE, o czym też warto pamiętać.
Ale Ratusz ma zamiar budować za miliony PARK dla Fordonu, przy AUCHANIE. To nic że bliżej do niego będą miały osiedla Bydgoszcz Wschód i Bartodzieje, niż "Fordońskie" os. Tatrzańskie czy Terenów Nadwiślańskich. A wystarczyłoby zacząć od uporządkowania i zagospodarowania istniejących lasów w centrum Fordonu - bezpośrednio których mieszka tysiące Bydgoszczan gorszego sortu - wywłaszczonych z WOLNOŚCI swoich WSI i MIASTA w 1973 roku.
m
migdał
Do pana z Fordonu- pzeciez wy macie ogromne zielone parki, cala skarpa i to co na niej jest to jest jeden wielki park! Jak mozna wiec narzekac? A rewitalizacja Parkow na Szwederowie i Wzgorzu Wolnosci jest konieczna, trzeba tez wykosci sporo drzew zeby znow widoki na miasto byly lepsze.
f
fordoniu
Parki są wizytówkami miasta szkoda, że w nowym Fordonie ich nie ma , brakuje nawet ławek by ludzie mogli na chwilę usiąść i odpocząć , nie mówiąc by porozmawiać i za darmo pobrać cenną Witaminę D3 . Marzy mi się by były stoły do gry w pingponga lub przyrządy do ćwiczeń fitnes są w innych miastach , z których korzystam szkoda, że w Bydgoszczy nikt o tym nie pomyślał jak i o braku stojaków na rowery.
c
cezar
i za cholere nie ma gdzie w spokoju wypic piwka,sztuczne twory ,nikomu nie sluzace,moze jedynie psom za sralnie
S
Stefan
Jedne osiedla odsyła się na drzewa (do budżetu obywatelskiego), innym daje się miliony na sport i rekreację w dumnie brzmiących rewitalizacjach. DLACZEGO WSZYSCY NIE JESTEŚMY TRAKTOWANI NA RÓWNI PANIE BRUSKI?!!! Co z osiedlami które nic nie mają, więc nie ma co rewitalizować?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski