[break]
Urzędnicy zabierają się do opracowania dokumentacji projektowej inwestycji. Dzięki niej zrewaloryzować będzie można parki na Wzgórzu Dąbrowskiego oraz Wzgórzu Wolności. Co ważne - dokumenty pozwolą starać się o fundusze europejskie na planowane prace.
Zielone światło
- Kiedy przygotowywaliśmy opracowanie dotyczące bydgoskich terenów zielonych, jasnym stało się, że Szwederowo i Wzgórze Wolności to obszary z największym potencjałem, a jednocześnie - największymi oczekiwaniami mieszkańców - wyjaśnia Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Potraktowaliśmy je więc jako priorytet, wskazując dwie podstawowe funkcje, które muszą się tam znaleźć. Jedną jest realizacja aktywnego wypoczynku, drugą - przygotowanie wspaniałej panoramy widokowej dla miasta i jego okolic.
Chcielibyśmy, by oba parki na górnym tarasie stały się atrakcją podobną do parku Jana Kochanowskiego. - Anna Strzelczyk-Frydrych
Koncepcja rewaloryzacji parków będzie podstawą przygotowania projektów: budowlanego oraz wykonawczego. Dokumentacja ma być gotowa jesienią tego roku. Umożliwi również złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-20.
Co bardzo ważne, podczas oględzin urzędnicy odpowiedzialni za miejską zieleń stwierdzili, że przyszłe prace będą wprawdzie uciążliwe dla znajdującego się tam drzewostanu, jednak nie powinny go uszkodzić.
- Chcielibyśmy, by po przeprowadzeniu rewaloryzacji parki na górnym tarasie przypominały park Jana Kochanowskiego w Śródmieściu, który po remoncie stał się jedną z wizytówek miasta - dodaje Anna Strzelczyk-Frydrych z Biura Obsługi Mediów bydgoskiego ratusza.
Lepsza komunikacja
Oba parki po rewaloryzacji mają wyróżniać się wysokimi walorami estetycznymi. Analizowana będzie też możliwość odtworzenia dawnych powiązań widokowych.
- Jeżeli chcemy uaktywnić obszary tych parków, musimy odpowiednio zadbać o ich dostępność - wyjaśnia Anna Rembowicz-Dziekciowska. - Zadbamy, by można było do nich komfortowo dojść z osiedli, bo właśnie to stanowi o sukcesie frekwencyjnym.
W parku na Wzgórzu Dąbrowskiego zaakcentowane mają być historyczne punkty m.in. wieża ciśnień, dawny cmentarz żydowski i plac po instalacji zagłuszającej. Wstępnie planuje się dosadzenie roślin od strony ulic Filareckiej, Stromej i Poznańskiej, lepiej izolujących park przed hałasem. Bardziej wyeksponowana zostanie istniejąca fontanna przy dwóch niewielkich stawach, które w najbliższych tygodniach przejdą remont.
Plan z rezerwą
Podobne rozwiązania mają być stosowane w parku na Wzgórzu Wolności pomiędzy ulicami Kujawską a Trasą Uniwersytecką. W tym zakątku przewidziana ma być także rezerwa terenu pod kolejne elementy rekreacyjne, które mogłyby powstawać w dalszych etapach, np. ścieżka zdrowia, platformy widokowe itp.
W obu parkach wyremontowane zostaną elementy małej architektury. Mają tam szansę pojawić się nowe ławki, stojaki na rowery, kosze, karmniki, place zabaw . Zaprojektowane zostanie lepsze oświetlenie. Ścieżki mają otrzymać tzw. nawierzchnię mineralną.
Warto wiedzieć: Oaza na wzgórzu
Park na Wzgórzu Dąbrowskiego zajmuje obszar prawie 3 hektarów. Leży pomiędzy ulicami: Filarecką, Grudządzką, Podgórną i Stromą. Założono go w 1832 roku.
Znajdował się na nim także niewielki cmentarz żydowski. W 2012 roku w parku otwarto Muzeum Wodociągów, mieszczące się w zabytkowej wieży ciśnień. Służy ono też jako miejsce wystaw. Jedną z głównych atrakcji placówki jest taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta. Z wieży znakomicie widać Puszczę Bydgoską, okalającą miasto.
