Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachwycający album o zieleni w przedwojennej Bydgoszczy - to kolejna część popularnej serii „Widoki dawnej Bydgoszczy”

OPRAC.:
Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
"Pozdrowienia z zielonej Bydgoszczy" - piąta część lubianej serii "Widoki dawnej Bydgoszczy"
"Pozdrowienia z zielonej Bydgoszczy" - piąta część lubianej serii "Widoki dawnej Bydgoszczy" Fot. Nadesłane/Wyd.Pejzaż
22 maja 2023 roku miał premierę wyjątkowy album „Pozdrowienia z zielonej Bydgoszczy – parki, skwery, zieleń uliczna”. Tym razem Anna Perlik-Piątkowska i Tomasz Izajasz na dawnych pocztówkach i zdjęciach pokazali najbardziej zielone zakątki przedwojennej Bydgoszczy oraz toczące się tam codzienne życie. Jest to kolejna część popularnej serii „Widoki dawnej Bydgoszczy”.

Ideę tego wyjątkowego wydawnictwa przybliża Ewa Stadnicka z Pejzaż Wydawnictwo Stadnicki s.k.:

- W dwudziestoleciu międzywojennym Bydgoszcz, obok Warszawy i Katowic, była uważana za najbardziej zielone miasto w Polsce. Była wręcz nazywana „miastem ogrodów, parków i kwiatów”. Na zagranicznych wystawach były prezentowane bydgoskie projekty (np. Ogród Botaniczny w Essen w 1938 roku), a do miasta zjeżdżały wycieczki ogrodników z całego kraju. Dziś Bydgoszcz nadal jest w polskiej czołówce najbardziej zielonych miast w Polsce, a miejsca takie jak Kanał Bydgoski czy Dzielnica Muzyczna są unikatami w skali całej Europy.

To też może Cię zainteresować

W albumie pokazano przedwojenny wygląd najbardziej znanych bydgoskich parków i skwerów. Były one miejscem zabaw dzieci, sceną przysiąg miłosnych, a nawet popularnym celem ucieczek drobnych rzezimieszków. Dlatego na kartach albumu pojawiają się opowieści o parach całujących się w Ogrodzie Botanicznym, wspinaczce Człowieka-Muchy przy placu Wolności czy „kryminalnym” przemycie cygar w parku Kochanowskiego.

Bydgoszcz się zmieniła

– Mogłoby się wydawać, że parki to głównie drzewa i zawsze wyglądały podobnie. Na przedwojennych pocztówkach możemy zobaczyć jednak, jak bardzo miejsca te się zmieniły. W parku Kazimierza Wielkiego w donicach rosły palmy i bananowce, w parku Kochanowskiego było lodowisko i korty tenisowe, a na tarasie przy wieży ciśnień bydgoszczanie pili lemoniadę i jedli ciasto – wyjaśnia w nocie wydawniczej Anna Perlik-Piątkowska, kolekcjonerka dawnych pocztówek i zdjęć oraz współautorka albumu.

W książce można też zobaczyć miejsca, których nie kojarzymy już dziś z zielenią. Przykładem jest skwer przed dworcem kolejowym Bydgoszczy Główna, którego celem było olśniewanie gości przybywających do miasta, czy Ogród Jagiełły (dziś to zaniedbany skwer przed Domem Technika NOT), na którym stała fontanna w stylu art déco i rosło trzy tysiące krzewów róż. Zniknęło też wiele szpalerów drzew na ulicach, m.in. Dworcowej, Królowej Jadwigi, Świętej Trójcy czy Magdzińskiego.

Zieleń ważna dla bydgoszczan

– Album powstał także po to, by inspirować do odtwarzania dawnych zieleńców i szpalerów drzew. To, że zieleń jest dla bydgoszczan bardzo ważna, pokazują wyniki Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W ostatnich latach dzięki głosom mieszkańców posadzono nowe drzewa nad Kanałem czy krzewy róż przy wylocie ulicy Niemcewicza – ocenia Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego i współautor albumu.

„Pozdrowienia z zielonej Bydgoszczy – parki, skwery, zieleń uliczna” są piątą częścią lubianej serii „Widoki dawnej Bydgoszczy”. Dotąd ukazały się książki o Kanale Bydgoskim, Śródmieściu, Brdzie i Starym Mieście. Wszystkie w ekspresowym tempie znikały z półek księgarń.

– „Pozdrowienia z zielonej Bydgoszczy” to wiele nigdy niepublikowanych pocztówek i zdjęć. Autorzy przez lata przygotowywali się do napisania tych książek i sprowadzali materiały z całego świata – wyjaśnia Ewa Stadnicka z Wydawnictwa Pejzaż. - Album powstał dzięki wsparciu sponsorów oraz stypendium Urzędu Miasta Bydgoszczy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.

Piewcy urody Bydgoszczy

ANNA PERLIK-PIĄTKOWSKA – urodzona 26 czerwca 1985 roku w Bydgoszczy. Od lat razem z mężem Pawłem Piątkowskim kolekcjonuje pocztówki, zdjęcia oraz przedmioty przypominające o historii Bydgoszczy. Niepoprawna miłośniczka miasta. Przez dziesięć lat mieszkała w Warszawie, ale wróciła do Bydgoszczy i wprowadziła się do 140-letniej kamienicy w Śródmieściu. Lubi spacerować po Sielance, Ogrodzie Botanicznym i placu Wolności. Anna Perlik-Piątkowska i Paweł Piątkowski współpracują z lokalnymi muzeami, badaczami oraz popularyzatorami historii. Organizowali też wystawy pocztówek w powiększeniu podczas niedziel niehandlowych w Śródmieściu. Ich zbiory publikowane są na największych stronach o lokalnej historii na Facebooku. Anna Perlik-Piątkowska jest także autorką tekstów do albumu fotograficznego Zofii Ewy Ruprecht „Bydgoszcz nastrojowa”.
TOMASZ IZAJASZ – urodzony 29 listopada 1983 roku w Nakle nad Notecią. Historyk, nauczyciel, badacz historii Kanału Bydgoskiego. W 2008 roku rozpoczął pracę w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy, jednocześnie objął stanowisko kustosza w Muzeum Kanału Bydgoskiego. Jest organizatorem wydarzeń związanych z regionem oraz wystaw z zakresu historii Bydgoszczy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na Kanał Bydgoski. Autor wielu artykułów i publikacji popularyzujących dzieje miasta nad Brdą, w tym: „Kanał Bydgoski. 240 lat historii”, „Od Kanału Bydgoskiego do Kanału Finow”, „Pozdrowienia znad starego Kanału Bydgoskiego”. Jest laureatem licznych nagród, za swoją pracę na rzecz Bydgoszczy został uhonorowany Medalem Kazimierza Wielkiego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera