Od poniedziałku (14 września) aż do 2 listopada Pałac Stary i Pałac Nowy wraz z restauracją, jak i parkiem w Ostromecku są niedostępne dla zwiedzających. Powód? Ostromecko będzie jednym z ważniejszych miejsc w najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego pod roboczym tytułem „Wesele 2”.
Sceny wesela w Ostromecku
- To w Pałacu Nowym kręcone będą kluczowe dla filmu sceny wesela, w którym wystąpią m.in. Agata Kulesza, Robert Więckiewicz czy Andrzej Chyra. Na potrzeby filmu zostanie wykorzystane także otoczenie parkowe - przypomina Kuba Ignasiak, rzecznik prasowy bydgoskiego MCK.
MCK jest partnerem nowej produkcji Smarzowskiego, nad którą pieczę sprawuje bydgoskie Studio Filmowe Metrage (wcześniej koproducent filmu „Kler”) .
Już w tym tygodniu ekipa filmowa zacznie etapami zjeżdżać do Bydgoszczy i okolic. Nasze miasto będzie miejscem jej pobyty przez dobry miesiąc (od 17 IX do drugiej połowy października). Z wizyty filmowców skorzystają sami mieszkańcy, bo w tym czasie odbędzie się cykl wydarzeń „Kino Smarzowskiego”.
Zobacz artystów na planie filmowym
Nie lada gratką, nie tylko dla kinomanów, będzie dzień otwarty na planie w Ostromecku, który odbędzie się w piątek, 25 IX (uwaga, to nowa aktualna data!). Będzie więc niepowtarzalna okazja, by podpatrzeć artystów przy pracy. Co zrobić, żeby przybyć na plan Smarzowskiego? Polubić fanpage Studio Metrage na Facebooku oraz wysłać w wiadomości do Metrage swoje zgłoszenie: imię, nazwisko, nr telefonu oraz adres e-mail. Liczba osób, które wejdą na plan, jest ograniczona ze względów technicznych i epidemiologicznych!
Spotkanie z reżyserem i ekipą oraz koncert - w „Orle” i online
Z kolei 11 października (niedziela) w Kinie „Orzeł” odbędzie się pokaz filmu „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, a zaraz po seansie spotkanie. Prócz reżysera, obecni będą także aktorzy i współpracownicy Smarzowskiego. I na tym nie koniec, bo po spotkaniu i otwartej dyskusji, koncert tria Mikołaja Trzaski z muzyką z filmów Smarzowskiego. Na te wydarzenia będą dystrybuowane wejściówki. Kiedy? Jak nam powiedziano, prawdopodobnie po 20 września. Ze względu na ograniczenie liczby widzów w kinie (zajętych będzie mogła być tylko połowa miejsc), koncert oraz spotkanie będą także transmitowane online na oficjalnym profilu MCK na Facebooku.
W październiku przegląd filmów Smarzowskiego
Ponadto, w Kinie „Orzeł” planowany jest przegląd filmów Smarzowskiego - zobaczymy: „Wołyń” (1.10.), „Różę” (7.10.), „Kler” (8.10.), a także „Dom zły” (9.10.). Wszystkie pokazy odbędą się o godz. 20, bilety 10 zł.
Organizatorami wydarzeń „Kina Smarzowskiego” są Studio Metrage oraz MCK w Bydgoszczy. Partnerami zaś Miasto Bydgoszcz i Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Zdjęcia zaczną w Starym Fordonie od ślubu
A skoro mowa o najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego, to należy dodać, że akcja toczyć się będzie nie tylko w Ostromecku, ale także Starym Fordonie, w którym przez pierwsze 2 dni będą kręcone zdjęcia.
- Do Starego Fordonu trafiliśmy w poszukiwaniu wnętrza do sceny ślubu kościelnego, ponieważ kościół w Ostromecku okazał się za mały co do skali planów reżysera, jak i operatora. Kościół pw. św. Mikołaja na Rynku jak najbardziej odpowiada filmowcom - zdradził nam Remigiusz Zawadzki, kierownik Sekcji Produkcji i Promocji Wydarzeń „Machinarium” MCK, który towarzyszył ekipie filmowej podczas pierwszego tzw. rozpoznania terenu.
Kościół świętego Mikołaja, synagoga i jej otoczenie to miejsca w Starym Fordonie, które zwróciły uwagę Smarzowskiego i jego filmowej ekipy.
Remigiusz Zawadzki, kierownik Sekcji Produkcji i Promocji Wydarzeń „Machinarium” MCK
Miłośnicy Starego Fordonu zabrali ekipę na spacer
Smarzowski, będąc w zeszłym roku w Starym Fordonie, bardzo zainteresował się otoczeniem. Rafael Prętki i Damian Rączka ze Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu zabrali reżysera wraz z ekipą na spacer, którego trasa wiodła od terenów nadwiślańskich, przy bożnicy, szkole Tamud Torah i dawnej dzielnicy żydowskiej aż ulicą Bydgoską na Rynek.
- Członek naszego Stowarzyszenia Rafał Graczyk (na pierwszym zdjęciu w białej koszulce) udostępnił dawną ubojnię rytualną, mieszczącą się na terenie jego domu. Był to budynek, w którym urodził się dr. Max Jacobson, znany w USA pod pseudonimem dr. Feelgood. Najważniejszym punktem był kościół, którego wnętrze miało spełniać wymogi reżysera. I faktycznie tak się stało. Proboszcz parafii pw. św Mikołaja udostępnił świątynię, której neobarokowy wystrój znalazł uznanie w oczach filmowców - opisują Rafael Prętki i Damian Rączka, którzy podczas oprowadzania wręczyli gościom publikację wydaną w ramach projektu Jedno Miasto Trzy Kultury 2019 pt. „Fordon - przewodnik po zapomnianym mieście".
- Wojciechowi Smarzowskiemu, jak i operatorowi Piotrowi Sobocińskiemu jr spodobały się okolice synagogi do tego stopnia, że reżyser stwierdził, że te uliczki, niemal nienaruszone przez współczesność, są wręcz gotowym planem filmowym na odrębny scenariusz - dodaje Remigiusz Zawadzki.
Niewykluczone więc, że otoczenie synagogi też „zagra” w filmie Smarzowskiego - jeśli nie teraz, to być może w przyszłości...
