Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec nagrodzeni przez prezydenta Bydgoszczy i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
Prorektor prof. Janusz Stanecki wręcza Medal Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy Jakubowi Kuszlikowi oraz Kamilowi Pacholcowi
Prorektor prof. Janusz Stanecki wręcza Medal Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy Jakubowi Kuszlikowi oraz Kamilowi Pacholcowi Dariusz Bloch
Udostępnij:
- Niech to będzie wyraz wdzięczności całego województwa dla Waszego talentu, ale i pracowitości - mówił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, wręczając Jakubowi Kuszlikowi i Kamilowi Pacholcowi dyplomy oraz nagrody. Laureaci tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, związani z bydgoską uczelnią, odebrali także gratulacje i nagrody od prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Ponadto, młodym wirtuozom fortepianu nadano Medale Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Uroczystość poprzedził koncert nadzwyczajny.

Zobacz wideo: 85. urodziny Jerzego Maksymiuka w Filharmonii Pomorskiej

Nim we wtorkowy (30 listopada) wieczór przystąpiono do wręczenia nagród i wyróżnień, najpierw w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy odbył się koncert nadzwyczajny Jakuba Kuszlika i Kamila Pacholca - finalistów i laureatów tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, jakim w październiku żyła nie tylko Polska, ale i cały świat.

Przypomnijmy:

  • Jakub Kuszlik - absolwent klasy fortepianu prof. dr hab. Katarzyny Popowej-Zydroń - w tegorocznym Konkursie Chopinowskim został laureatem IV Nagrody oraz Nagrody Specjalnej za Najlepsze Wykonanie Mazurków
  • natomiast Kamil Pacholec - student klasy fortepianu prof. dr hab. Ewy Pobłockiej - zdobył wyróżnienie.

Młodzi wirtuozi fortepianu wykonali oczywiście utwory Fryderyka Chopina. Popłynęły więc, m.in. sonata, polonez, mazurek czy walc, a zaraz po zakończeniu recitali, popłynęły gratulacje i słowa uznania.

- Pomimo że nie pochodzicie z naszego województwa, ale poprzez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy rozsławiacie nasz region - mówił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, wręczając Jakubowi Kuszlikowi oraz Kamilowi Pacholcowi nagrody. - Niech to będzie wyraz wdzięczności całego województwa dla Waszego talentu, ale i pracowitości - dodał marszałek.

Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec odebrali nagrody także z rąk prezydenta Bydgoszczy.

- Gdyby Chopin żył, to studiowałby w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Nie jestem autorem tych słów, ale taka jest prawda. Przyzwyczailiśmy się do tego, że co konkurs spotykamy się z tymi, którzy poświęcili swój intelekt i czas, wykonując wielką pracę, by poznawać muzykę Chopina - rozpoczął swe przemówienie Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, który wraz z marszałkiem Całbeckim podczas swych wystąpień przywołali nazwiska pianistów takich jak m.in. Rafał Blechacz, Paweł Wakarecy czy Szymon Nehring, którzy także byli studentami bydgoskiej Akademii Muzycznej i zostali laureatami Konkursu Chopinowskiego, i nie tylko.

Zarówno marszałek Piotr Całbecki, jak i prezydent Rafał Bruski podkreślali także ważną rolę Mistrzów - wybitnych pedagogów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, pod których opieką rozwijają się pianistyczne talenty i osobowości. Stąd też honory i gratulacje złożono obecnej podczas uroczystości prof. Katarzynie Popowej-Zydroń a także dla prof. Ewy Pobłockiej, nie mogącej być tego wieczoru na uroczystości.

Polecamy także

Prowadzący uroczystość prorektor prof. Janusz Stanecki oznajmił, że JM Rektor Uczelni prof. Elżbieta Wtorkowska przyznała Medal Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Nadano go: Jakubowi Kuszlikowi, Kamilowi Pacholcowi oraz prof. Ewie Pobłockiej.

- To najwyższe odznaczenie, przyznawane najwybitniejszym artystom i pedagogom. Wcześniej otrzymali je m.in. Rafał Blechacz, Katarzyna Popowa-Zydroń czy Szymon Nehring - przypomniał prorektor prof. Janusz Stanecki.

Zostały wręczone także listy gratulacyjne od wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza. Ponadto, zakomunikowano, że minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał Kamilowi Pacholcowi nagrodę specjalną dla wyróżniającego się studenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (to poważna nagroda finansowa, ale jej wysokości - podobnie jak nagród od marszałka i prezydenta Bydgoszczy - nie zdradzono ze względu na RODO).

Podczas uroczystości zarówno marszałek Piotr Całbecki, jak i prezydent Rafał Bruski skierowali kilka ciepłych słów wsparcia dla przebywającej w szpitalu prof. Elżbiety Wtorkowskiej. - Te piękne interpretacje Chopina wyrażają także naszą prośbę i modlitwę o zdrowie Pani Rektor Profesor Wtorkowskiej, która walczy o życie - mówił tuż po koncercie poruszony marszałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie