Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak walczyć z niedożywieniem i nadwagą? Sprawdzą to nasi naukowcy

Marta Olszewska
Nadwaga, otyłość, niedożywienie - z takimi problemami borykają się coraz młodsi. W połowie maja wprowadzony zostanie program, który ma uświadomić, jak ważną rolę odgrywa odżywianie.

Nadwaga, otyłość, niedożywienie - z takimi problemami borykają się coraz młodsi. W połowie maja wprowadzony zostanie program, który ma uświadomić, jak ważną rolę odgrywa odżywianie.

- Niedociągnięcia w zakresie żywienia widzę codziennie w klinice. Trafiają do nas chore dzieci z nadwagą, otyłością i bardzo niedożywione. Nie wynika to z warunków socjalnych, ale z nieprawidłowego żywienia, dlatego musimy edukować rodziców - mówi prof. Mieczysława Szaflarska-Czerwionka, konsultant wojewódzki ds. chorób dzieci.

<!** reklama>

Pomóc w tym ma „Wojewódzki program zapobiegania niedożywieniu, nadwadze i otyłości poprzez poprawę żywienia u dzieci klas 1-3 szkół podstawowych”.

Złe nawyki żywieniowe

Program realizowany jest przez województwo kujawsko-pomorskie oraz Collegium Medicum UMK i współfinansowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- Problem z nadwagą i otyłością ma w Polsce 12,6 proc. chłopców i 12,2 proc. dziewcząt od 1. do 18. roku życia, natomiast 30 proc. dzieci w wieku szkolnym jest niedożywione - informuje prof. Maciej Świątkowski.

Jak podają koordynatorzy projektu, przyczyną tego stanu są, m.in., złe nawyki żywieniowe. Dzieci wychodzą do szkoły bez pierwszego śniadania i nie zabierają ze sobą drugiego. Pojawiła się też moda opuszczania ostatniego posiłku - coraz częściej dzieci nie jedzą kolacji.

Zbadają, zważą i dadzą śniadanie

Pierwszy etap programu ma dostarczyć informacji na temat sposobu żywienia i jakości posiłków dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Stan odżywienia uczniów zostanie również sprawdzony przez przeprowadzenie pomiarów masy ciała, wzrostu, obwodu talii i grubości fałdów skórno-tłuszczowych.

- Zamierzamy uzyskać informacje na temat zachowań żywieniowych, co pozwoli nam odpowiedzieć na pytania, ile posiłków uczniowie spożywają i czy jedzą regularnie - mówi dr Ewa Szymelfejnik.

W ankietach rodzice podadzą informacje na temat tego, jakie produkty dzieci spożyły, w jakich ilościach i co wypiły. - Na tej podstawie przeprowadzimy ocenę jakości żywienia - dodaje dr Szymelfejnik.

W drugim etapie uczniowie będą jedli w szkole drugie śniadania, a następnie oceniony zostanie ich stan odżywienia.

Badania w szkołach w Bydgoszczy, Koronowie, Solcu Kujawskim, Dobrczu i Złejwsi Wielkiej rozpoczną się już 13 maja. Nauczyciele klas pierwszych przekażą rodzicom materiały badawcze, wśród nich informacje o celach badań, formularz zgody na udział w badaniu, ankiety wywiadu żywieniowego oraz tabele do wywiadu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!