Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historię życia zapisuje w „Autolitografii” jak w pamiętniku

Justyna Tota
Każda z graficznych odbitek na wystawie bydgoszczanki Emilii Waszak jest unikatowa - każda jest inna. Jak mówi Emilia Waszak, poprzez litografię opisuje swoją historię, używając do tego symboli. W ten sposób historia z życia artystki, może stać się także historią odbiorcy
Każda z graficznych odbitek na wystawie bydgoszczanki Emilii Waszak jest unikatowa - każda jest inna. Jak mówi Emilia Waszak, poprzez litografię opisuje swoją historię, używając do tego symboli. W ten sposób historia z życia artystki, może stać się także historią odbiorcy Emilia Waszak
Wszystko zaczęło się od 2012 roku i wystawy w bwa „David Lynch – Litografie”. - Zobaczyłam te prace i wiedziałam, że tym będę się zajmować - mówi nam bydgoszczanka Emilia Waszak, młoda artystka, która w najbliższy czwartek o 18.00 zaprasza na wernisaż swej autorskiej wystawy litografii w Galerii Wieży Ciśnień przy ul. Filareckiej 1, wstęp wolny.

Swoją pracę prezentowała już w Galerii Wieży Ciśnień w 2016 roku podczas trzeciej edycji interdyscyplinarnych „Opowieści Wigilijnych”, gdzie zaskoczyła i wzruszyła wszystkich swego rodzaju kolażem symboli, osobistych przeżyć oraz technik plastycznych. W najbliższy czwartek Emilia Waszak powraca ze swą pierwszą autorską wystawą litografii, którą nazwała „Autolitografią”. Jak zdradziła nam młoda artystka, w tej nazwie kryje się zarówno autorska technika, jak i historia jej życia.

- Na mojej wystawie litografii nie ma dwóch takich samych odbitek graficznych - każda jest inna, bo w każdą z nich ingeruję. W litografii zawarta jest historia mojego życia, szybkimi szkicami tuszem lub pędzlem zapisuję swoje myśli jak w pamiętniku. Rysuję to, co mnie otacza i co jest mi bliskie, jednak nie wyrażam tego wprost, a w bardziej poetycki sposób. Przykład? Na plakacie promującym wystawę widnieje ptaszek, który wiąże się z moim dzieciństwem. Jako mała dziewczynka, robiąc laurki dla najbliższych, rysowałam takie właśnie ptaszki – mówi Emilia Waszak.

W Galerii Wieży Ciśnień zawiśnie 30 ram, ale prac będzie więcej.
- W każdej z ram zaprezentuję po trzy odbitki graficzne jednej pracy, aby pokazać, jak odbitka ewoluuje i zazwyczaj odbiega od początkowego projektu. Poza tym, na wystawie będą również moje szkicowniki, na które mówię „artbooki”. Powstały one z początkowo wydawało mi się nieudanych odbitek, które jednak zbierałam i poddawałam dalszej ingerencji (kadrując je, coś wydrapując, przycinając, przesłaniając folią czy dopisując). Wówczas okazywało się, że odbitki nabierały nowej wartości artystycznej. I tak też jest u mnie z litografią – cały czas poszukuję nowych możliwości. Proces tworzenia i przetwarzania jest dla mnie aktem twórczym. Jest to coś w rodzaju radości i wolności z tworzenia tzw. kontrolowany przypadek – wyjaśnia Emilia Waszak, absolwentka bydgoskiego „Plastyka”, obecnie studentka grafiki warsztatowej na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu w pracowni litografii prof. Piotra Gojowego i dr. hab. Tomasza Barczyka.

Skąd u młodej artystki wzięło się to zamiłowanie do litografii, która współcześnie nie należy do najpopularniejszych technik graficznych?
- W 2012 roku w ramach Camerimage w Galerii Miejskiej bwa odbyła się wystawa „Dawid Lynch – Litografie”. Wtedy jeszcze nie miałam styczności z tą techniką, ale gdy zobaczyłam te prace, wiedziałam, że w tym kierunku chcę pójść. Na zakończenie liceum plastycznego główną częścią mojego dyplomu były „Legendy bydgoskie” opracowane komputerowo , ale w części dodatkowej te legendy opracowałam także w pracowni litografii u pana Matuszczaka. Zdając na studia, w pełni świadomie wybrałam pracownię litografii – dodaje Emilia Waszak, która oprócz litografii zajmuje się również linorytem i malarstwem.

Historię życia zapisuje w „Autolitografii” jak w pamiętniku
Emilia Waszak

„Autolitografię” bardzo obiecującej młodej artystki w Galerii Wieży Ciśnień przy ul. Filareckiej 1 będzie można oglądać do 18 lutego. Otwarcie wystawy już w najbliższy czwartek (25 stycznia) o godz. 18.00. Wstęp wolny. Polecamy!

Emilia Waszak- urodzona 18.07.1994 r. w Bydgoszczy. W 2014 r. ukończyła Liceum Plastyczne im Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz uzyskała ocenę z celującą z dyplomu. Od 2014 r. studiuje grafikę warsztatową na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu w pracowni litografii prof. Piotra Gojowego i dr. hab. Tomasza Barczyka.
Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2017/2018 w dziedzinie grafika. Brała udział w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i zagranicą oraz w plenerach. Działa na polu plastycznym, prowadzi warsztaty dla dzieci w Bydgoszczy, Kruszwicy, Złotnikach Kujawskich. Współpracuje z bydgoskimi bibliotekami, organizuje tam warsztaty oraz wystawy.

  • Udział w Plenerze Międzynadorowym Akwarelowym (ARCHITECTURE AND LANDSCAPE OF FLORENCE) dla wybranych 4 studentów z Wszp UMK w Toruniu
  • Plener prowadzony przez prof. art. mal. Mieczysława Ziomka (13-19 marzec 2017 r.) we Florencji,
  • W 2013 r. zwycięstwo w Konkursie na kompozycję ścienną, organizowanym przez Szpital Onkologiczny w Bydgoszczy.
  • W 2014 r. III miejsce w konkursie Bydgoski Plastyk Regionalnie (ilustracje do książki „Legendy bydgoskie”, nauczyciele: Franciszek Otto, Aleksandra Bojarska).
  • „ARCHITECTURE AND LANDSCAPE OF FLORENCE” Centralna Galeria Fondazione Romualdo del Bianco we Florencji 18.03.2017 r. wystawa zagraniczna plenerowa.
  • „Poplenerowa wystawa międzynarodowa ARCHITECTURE AND LANDSCAPE OF FLORENCE" DWÓR ARTUSA w Toruniu 06.06-20.06.2017 r.
  • „Praszka w malarstwie Emilii Waszak" Muzeum w Praszce 07.05-30.08.2017 r. (obrazy namalowane z okazji 625 lat nadania praw miejskich).
  • „OPOWIEŚCI WIGILIJNE” Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy 20.12-06 .01.2017
  • 2017-06-22 „MAŁE FORMY GRAFIKI, POLSKA ŁÓDŹ 2017" Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Galeria Willa, ul. Wólczańska 31. 22.06.2017 - 03.09.2017 udział w 16.Międzynarodowym Triennale Małe Formy Grafiki, Polska - Łódź 2017 i wystawie pokonkursowej
  • 2016-09-03" 16 MIĘDZYNARODOWE BIENNALE MAŁEJ FORMY GRAFICZNEJ I EKSLIBRISU" Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego 3 września 2016 do 8 października 2016
  • 2017-01-18 "POTĘGA MAŁEJ FORMY " Galeria 011 Akademickie Centrum Kultury i Sztuki " Od Nowa " w Toruniu 18.01 -31.01.2017 r. wystawa zbiorowa grafik
  • 2017-05-28 „POTĘGA MAŁEJ FORMY” Pałac Nowy w Ostromecku 28.05-31. 08.2017 r. wystawa zbiorowa grafik.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera