Budynek fordońskiego emdeku powstał w 1993 r. Od tego czasu nigdy nie przechodził tak kompleksowego remontu. W czerwcu ub. roku plac budowy przekazano wykonawcy - firmie PUBR.
Zakres robót był bardzo duży. Obejmował, m.in., termomodernizację budynku domu kultury, tj. docieplenie ścian zewnętrznych parteru, piwnic, ścian fundamentowych w części niepodpiwniczonej, stropodachów. Wymieniona została też stolarka okienna i drzwi zewnętrzne, zamontowano panele fotowoltaiczne, powstała też energooszczędna instalacja oświetlenia LED.
Przebudowano też, m.in., sanitariaty, instalację grzewczą i wodno-kanalizacyjną. Piwnice i parter obiektu zostały przystosowane dla osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach.
Zajęcia będą odbywały się w komfortowych warunkach
- Odbyły się już pierwsze odbiory, ale konieczne są jeszcze pewne prace do wykonania. Najprawdopodobniej potrwają do końca marca - mówi Hanna Grześkowiak, dyrektor MDK nr 5. - Oczywiście, trzeba będzie jeszcze obiekt przygotować i wyposażyć na powrót naszych wychowanków. By nie zaburzać procesu dydaktycznego, najwygodniej byłoby, abyśmy zajęcia wznowili w naszej odnowionej siedzibie od września br., czyli wraz z początkiem nowego roku szkolnego.
W budynku przy ul. Krysiewiczowej 8, który przechodzi metamorfozę, powstały też nowe sale.
- Będziemy mieli nową, dużą pracownię krawiecką, która powstała w pomieszczeniu po byłej kuchni - mówi Hanna Grześkowiak. - Będzie też nowa sala multimedialna, w dotychczasowej mieliśmy 5 stanowisk, teraz przybędzie kolejnych 5. Oczywiście, obie pracownie trzeba będzie wyposażyć. Ponadto przebudowane zostały pracownie plastyczna i instrumentalna. Powstał też pokój nauczycielski, a dodam, że go nie mieliśmy. Gdy tu wrócimy, zajęcia będą odbywały się w komfortowych warunkach z czego bardzo się cieszymy.
Zainteresowanie zajęciami wciąż duże, chętnych przybywa
Na czas remontu konieczne było opuszczenie budynku i przeprowadzka w inne lokalizacje.
- Większość naszych zajęć odbywa się teraz przy ul. Gawędy 5 w budynku zarządzanym przez Miejskie Centrum Kultury - mówi Hanna Grześkowiak. - Mamy tu do dyspozycji całe II piętro i część pomieszczeń na I piętrze. Dzięki temu, że Miasto Bydgoszcz wskazało nam ten obiekt proces dydaktyczny przebiega płynnie. Co ciekawe, przeprowadzka w inną lokalizację nie zmniejszyła zainteresowania zajęciami. Wręcz przeciwnie, chętnych przybywa.
Ponadto na czas przebudowy siedziby MDK nr 5 uczestnicy zajęć szermierczych spotykają się na treningach w hali Akademickiego Centrum Sportu Politechniki Bydgoskiej.
- Korzystamy też z Hangaru Kultury przy ul. Piwnika Ponurego przy XV LO. Tu odbywają się zajęcia taneczne. Z kolei w SP nr 17 mamy zajęcia wokalne i szachy, a w Zespole Szkół Chemicznych - zajęcia fotograficzne - mówi Hanna Grześkowiak.
Przypomnijmy, że to niejedyny emdek w Bydgoszczy, który w ostatnim czasie, przechodzi metamorfozę. Jak niedawno informowaliśmy, przy MDK nr 2 na bydgoskim Szwederowie zakończyła się budowa nietypowej sceny, w formie nowej części budynku. Przylega do sali gimnastycznej, która po renowacji została dostosowana do wydarzeń rekreacyjno-sportowych. To wyjątkowy projekt - widownia może znajdować się w środku budynku, jak i na zewnątrz. Umożliwiają to rozsuwane drzwi. Powstało też zaplecze sanitarne. Jednocześnie odnowiono elewację zewnętrzną, w samym budynku wymieniono też stolarkę okienną.
Zobacz wideo: UKW w Bydgoszczy zakupił defibrylator AED. Ten sprzęt ratuje życie
