W ZSS nr 30 uczą się dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Właśnie głównie dla nich powstanie basen rehabilitacyjny, bowiem ogólnodostępne obiekty z reguły nie są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
Basen długo był marzeniem szkolnej społeczności, był też promowany przez szkołę w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim, ale nie udawało się zebrać wystarczającej liczby głosów. Presja ze strony nauczycieli oraz rodziców, którzy apelowali do władz o budowę, przyniosła jednak efekt i miasto postanowiło wziąć się poważnie za temat. Pod koniec 2023 wpisało basen do budżetu (12 mln zł).
Jeden oferent się wycofał
W 2024 r. ratusz informował, że przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na dokumentację projektową, z uwzględnieniem możliwości pozyskania zewnętrznego wsparcia oraz wykorzystania najnowszej technologii, która pozwoli ograniczyć koszty utrzymania obiektu i najlepiej dostosować go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (także seniorów).
W grudniu 2024 Wydział Inwestycji UM przygotował wniosek dotyczący zamówienia publicznego na wykonanie dokumentacji projektowej budowy basenu z łącznikiem. Postępowanie zostało ogłoszone 18.12, a składanie ofert wyznaczono na 13 stycznia br.
Pojawiły się trzy oferty. Najtańszą - za 328 tys. zł - złożyła Pracownia Architektoniczna z Ostrowa Wlkp. Wybrano tego wykonawcę, dokonano weryfikacji i zaproszono go do podpisania umowy. Jak przyznał jednak Rafał Bruski, prezydent miasta, oferent dwukrotnie nie stawił się, informując, że cyt. „z przyczyn obiektywnych nie przystąpimy do wykonania przedmiotowego zadania”.
W związku z tym zaproszono do rozmów drugiego w kolejności zaproponowanej ceny oferenta. To Metropolis sp. z o.o. sp. k. ze Szczecina, która wyceniła swoją pracę na 354 tys. 240 zł. Po pozytywnej weryfikacji na początku tego tygodnia podpisano umowę.
Trzynaście miesięcy na projekt
Od tego momentu wykonawca ma 13 miesięcy na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Następnie będzie mógł zostać ogłoszony przetarg na roboty budowlane.
"Gotową dokumentacją powinniśmy dysponować zatem w pierwszej połowie 2026 roku. Na realizację zadania w wieloletniej prognozie finansowej zabezpieczamy na tę inwestycję 12 milionów złotych. Dokładny koszt budowy obiektu będzie znany po wykonaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej" - dodaje bydgoski ratusz.
Projekt ambitny, czy wystarczy pieniędzy...
Nasi uczniowie bardzo potrzebują tego basenu, bo zajęcia w wodzie są niezwykle pomocne w procesie rehabilitacji. Skorzystają z niego między innymi osoby ze spektrum autyzmu - mówiła "Expressowi" Ilona Zygadło, dyrektor szkoły na Jesionowej.
W pływalni ma być niecka o pow. ok. 96 mkw z pochylnią dla niepełnosprawnych i podnoszonym dnem, połączona z niecką przeciwprądu z funkcją masaży. Projekt ma obejmować mniejszą nieckę basenową o pow. ok. 70 mkw. i gł. 1,35 m - wyposażoną w kolorowe oświetlenie, gejzery, kurtyny, bicze basenowe oraz podnośnik. Obiekt ma być też wyposażony w wanny z hydromasażem, nieckę do terapii w ciepłej, słonej wodzie, wirówkę do narządów ruchu, wanny do terapii rowerowej w wodzie, kabinę z sauną na podczerwień. Basen ma wykorzystywać odnawialne źródła energii, które pozwolą ograniczać koszty energii. Budynek zostanie połączony łącznikiem z budynkiem szkoły.

Woda przynosi same korzyści
Basen zapewni większe możliwości rehabilitacji uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami narządu ruchu, słuchu, wzroku bądź autyzmu.
Zajęcia w wodzie mają służyć: poprawie kondycji mięśniowo-nerwowej, obniżeniu napięcia mięśniowego; zmniejszeniu dolegliwości bólowych, poprawie ogólnej wydolności organizmu, usprawnieniu ruchowemu, uspołecznieniu i usamodzielnieniu, niwelowaniu negatywnych emocji, poprawie orientacji przestrzennej, a także przyswajaniu nowych ruchów i czynności organizacyjno-porządkowych.
- Liczę, że uda się wybudować w pełni profesjonalny basen rehabilitacyjny, który zaspokoi potrzeby naszych podopiecznych - dodaje Ilona Zygadło.
