To byłoby zbyt duże uproszenie napisać, że ten film dokumentalny zainteresuje głównie (choć po części pewnie tak będzie) miłośników fotografii analogowej czy osoby generalnie interesujące się fotografią i szeroko pojętym modelingiem. To właśnie kulisy pracy fotografów i modeli podczas plenerowych sesji zdjęciowych widz ma okazję poznać. Nie są to jednak plenery pierwsze lepsze. Reżyser dokumentu Wojciech Gostomczyk za namową innego bydgoskiego twórcy - Marcina Szpaka, który wraz z Julią Karczewską jest autorem zdjęć „12 cali” - udał się do Michałowic pod Jelenią Górą, które (jak przekonają się widzowie) są miejscem wyjątkowym.
W dokumencie, za którego montaż odpowiada bydgoski filmowiec Remigiusz Zawadzki, na temat tajników swej pracy wypowiada się kilkanaście osób. I choć, jak podkreślają twórcy obrazu, nie ma tu jednego bohatera, to człowiek jest w tym wszystkim najważniejszy. Powiedział to kiedyś wybitny fotograf Ansel Adams: „Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim”. Stąd też tytuł dokumentu - „12 cali”, o którym więcej opowiedzą jego twórcy tuż po pokazie wraz premierą płyty Phonics Foundation x Awry Sz - „Projection”, wydawanej przez Oaktopus Records. Warto dodać, że opiekę artystyczną nad dokumentem bydgoszczan objął Wojciech Smarzowski. Początek o 18.00 w czwartek (22 lutego), wstęp wolny.
Dzień później, w piątek (23 lutego) o godz. 20 również w kinie „Orzeł” odbędzie się pokaz filmu „Kim jesteś” autorstwa studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej. Po seansie również zaplanowane jest spotkanie z filmowymi twórcami, wstęp wolny.
Oto zapowiedź filmu w streszczeniu:
W niewyjaśnionych okolicznościach znika Witek, lider grupy teatru tańca. Jego przyjaciele w trakcie przesłuchania dochodzą do prawdy o nim, swoim miejscu w zespole oraz szerzej - w świecie. Okoliczności zniknięcia Witka powiązane są z jego fascynacją terroryzmem. Film porusza tematy dotykające nas na co dzień, szeroko komentowane w mediach i budzące niepokój, takie jak polityka wobec uchodźców, stosunek do islamu, życie w zagrożonym zamachami świecie. Zadaje pytania o to, czym jest zdrada, czy rzeczywistość pomaga nam odróżnić prawdę od fikcji, a także na czym polega współczesny terroryzm.