Zobacz wideo: Policja i sanepid wzmagają kontrole maseczek!
Zbliżamy się do finału, trwającego od października, XX Festiwalu Prapremier „Odzyskiwanie”. Jednym z ostatnich festiwalowych wydarzeń będzie dwudniowy - 3 i 4 XII - przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego w Kinie Orzeł MCK.
Dwa wieczory z filmami dokumentalnymi Kieślowskiego w Kinie Orzeł w Bydgoszczy
- W ciągu dwóch dni widzowie zobaczą sześć filmów - każdego dnia, w jednym bloku zostaną zaprezentowane trzy dokumenty. W piątek (3 grudnia) o godz. 17 pokaz filmów Kieślowskiego rozpocznie film „Fabryka”. Kolejne dwa filmy pokazane tego dnia to „Siedem kobiet w różnym wieku” oraz „Robotnicy 1971: Nic o nas bez nas”. Dzień później, w sobotę (4 grudnia) o godz. 16.30 widzowie będą mogli zobaczyć dokumenty: „Nie wiem”, „Szpital” i „Gadające głowy” - informuje Aleksandra Rzęska, specjalistka ds. komunikacji Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
- Bilety na oba pokazy dostępne są w kasie Kina Orzeł Miejskiego Centrum Kultury (ul. Marcinkowskiego 12-14).
- Bilety na pokazy filmowe można także rezerwować telefonicznie (52 32 55 540) i mailowo ([email protected]).
Polecamy także
W Bydgoszczy światowa prapremiera na finał Festiwalu Prapremier 2021
W sobotę Teatr Polski w Bydgoszczy na finał Festiwalu Prapremier 2021 zaprasza bydgoską publiczność jako pierwszą na pokaz spektaklu „Nic o nas bez nas”.
- Spektakl powstaje na podstawie scenariusza stworzonego przez gruzińskiego dramatopisarza Davita Gabunię, który przygotował tekst inspirowany trzema filmami dokumentalnymi Krzysztofa Kieślowskiego: „Robotnicy 1971 - nic o nas bez nas”, „Fabryka” i „Siedem kobiet w różnym wieku”. To kolejna praca Davita Gabuni inspirowana twórczością Kieślowskiego. W 2019 r. przygotował on adaptację scenariuszy cyklu „Dekalog” wystawioną w tym samym roku w Royal District Theatre w Tbilisi. Gruziński teatr jest koproducentem spektaklu, którego premiera w Tibilisi 21 grudnia 2021. Polska premiera spektaklu planowana jest na 8 stycznia 2022 roku. - przekazała nam Aleksandra Rzęska.
- Pokaz w sobotę (4 grudnia) o godz. 19 w auli I LO przy pl. Wolności 9 w Bydgoszczy. Bilety w kasie teatru czynnej od środy do piątku w godz. 14-18 oraz na www.teatrpolski.pl [TUTAJ].
Także w sobotę (4.12.2021) poznamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira” - ogłoszenie wyników konkursu o godz. 17 na Facebooku Festiwalu Prapremier.
Aktualizacja: Jury XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira” w składzie: Adam Biernacki, Magdalena Fertacz, Daria Sobik postanowiło przyznać następujące nagrody:
W kategorii dziecięcej (12-15 lat)
- Drugą nagrodę „za niezwykłą czułość i wrażliwość w tworzeniu pełnokrwistej postaci scenicznej” przyznano za sztukę Listy z AnzioDawidowi Sobkiewiczowi.
- Trzecią nagrodę za „pełną humoru dziecięcą wizję świata postapokalipsy” sztukę Planeta ciszy przyznano Klarze Straszak.
- Wyróżnienie za „robiący wrażenie wiedzą historyczną i sprawnością językową” tekst Bo tak serce kazało otrzymuje Blanka Ciborowska.
W kategorii młodzieżowej (16-21 lat)
- Pierwszą nagrodę za „dojmujące świadectwo wielu pokoleń kobiet, w którym osobiste staje się uniwersalne, za wrażliwość poetycką, szczerość i autentyczność” w sztuce I lubię z Tobą tańczyć otrzymuje Małgorzata Czerwień.
- Drugą nagrodę za „twórcze zderzenie poetyckiego języka, przenikliwej analizy społeczno-politycznej i bezkompromisowo osobistego doświadczania świata” w sztuce Unmuted otrzymuje Błażej Szymański.
- Trzecią nagrodę „za wysokie umiejętności storytellingu, językową spójność i ponadprzeciętne posługiwanie się metaforą” w sztuce Kluczenie otrzymuje Karolina Zdunek.
Transmisja z ogłoszenia werdyktu oraz prezentacja fragmentów nagrodzonych tekstów przez aktorów Teatru Polskiego w Bydgoszczy znajduje się TUTAJ
