Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fani Yes są na yes

Sonia Gruszka
Rozbudowane rytmicznie utwory, bogate instrumentarium i męskie głosy to znaki rozpoznawcze istniejącej do dziś brytyjskiej grupy Yes, grającej rocka progresywnego. W bydgoskim klubie „Kuźnia” wystąpi jej tribute band Yessongs Italy.

Rozbudowane rytmicznie utwory, bogate instrumentarium i męskie głosy to znaki rozpoznawcze istniejącej do dziś brytyjskiej grupy Yes, grającej rocka progresywnego. W bydgoskim klubie „Kuźnia” wystąpi jej tribute band Yessongs Italy.

<!** Image 2 align=none alt="Image 186817" >

Tribute bandy nie mają łatwo. Jedni kochają muzyków, którzy wykorzystują talent do idealnego odtwarzania muzyki i stylu bycia gwiazd wszech czasów, inni są zdania, że odtwórcze formy są niewiele warte. A jednak sam fakt powstawania takich zespołów świadczy o tym, że ludzie nie chcą rozstawać się z muzyką, którą kochają. Co więcej, muzycy tribute bandów są zarazem największymi fanami i wizytówką popularności swoich pierwowzorów. Na tego rodzaju koncerty wielu ludzi przyciąga ciekawość tego, jak inny zespół jest w stanie odtworzyć występ gwiazdy. Tribute bandy same zdobywają sławę i uznanie. Tak jest w przypadku, m.in., The Australian Pink Floyd Show czy właśnie grupy Yessongs Italy.<!** reklama>

Włosi odwzorowują klimat pierwszego oficjalnie wydanego koncertowego albumu „Yessongs”, który pojawił się w 1973 roku na trzech winylowych płytach. Album zawierał zapis fragmentów koncertów zespołu Yes.

Muzycy Yessongs Italy podtrzymują blask legendy rocka symfonicznego. Muzykę rockową traktują jak sztukę. Grają na instrumentach akustycznych i elektronicznych. Ich koncerty są okazją do przypomnienia sobie klimatu muzyki popularnej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Skład Yessongs Italy tworzą: Claudio Cassino (wokal), Gabriele Ferrari (bas, wokal), Carlo Fattorini (perkusja), Stefano Vicarelli (organy Hammonda, melotron, syntezator), gościnnie Robert Illesh (gitara, wokal).

Grupa Yes powstała pod koniec lat 60. Na początku lat 70. zespół zaczynał zdobywać niebywałą popularność w Wielkiej Brytanii i za granicą. Charakterystyczne dla ówczesnej działalności grupy były wirtuozeria klawiszowa Ricka Wakemana, rozbudowane pasaże gitarowe Steve’a Howe’a i wysoka, kontratenorowa barwa głosu wokalisty Jona Andersona. Za największy sukces zespołu uznaje się dziś album „Close to the Edge” z 1972 roku. Na płycie znajdowały się tylko trzy utwory. Pierwszy z nich, tytułowy, liczy kilkanaście minut. To typowy utwór progresywny.

Muzycy Yes cieszyli się wielką sławą, choć nie byli często nagradzani. W 1984 r. grupie przyznano Grammy za singiel „Cinema” w kategorii najlepszy rockowy utwór instrumentalny. Natomiast piosenka „Roundabout” trafiła na listę 500 utworów, które ukształtowały rock.

Podczas bydgoskiego koncertu grupa Yessongs Italy zaprezentuje następujące utwory: „Intro/Firebird Suite”, „Siberian Khatru”, „Heart Of The Sunrise”, „Perpetual change”, „And You And I”, „Mood For A Day”, „Close To The Edge”, „Wakeman Solo (Excerpts from The Six Wives of Henry VIII)”, „Long Distance Runaround/The Fish”, „I’ve Seen All Good People”, „Yours Is No Disgrace”, „Starship Trooper Round- about”.

Koncert grupy Yessongs Italy odbędzie się w sobotę, 17.03. o godz. 19.00 w klubie „Kuźnia”. Bilety po 45 zł w przedsprzedaży i 55 zł w dniu koncertu można kupić w recepcji klubu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!