Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś wernisaż w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum OKręgowego w Bydgoszczy

red
Moi Ludzie (1993) to jeden z obrazów olejnych Janusza Akermanna, który wystawiał swe dzieła w Europie, obu Amerykach, Rosji czy Japonii
Moi Ludzie (1993) to jeden z obrazów olejnych Janusza Akermanna, który wystawiał swe dzieła w Europie, obu Amerykach, Rosji czy Japonii Janusz Akermann
Ponad 30 „krzyczących” obrazów olejnych i ponad 40 kolorowych linorytów ze swego bogatego dorobku artystycznego Janusz Akermann zaprezentuje przy rockowych smyczkach Prestige String Quartet.

Na wystawie w bydgoskim Muzeum Okręgowym zaprezentowane zostanie malarstwo i grafika współczesnego artysty Janusza Akermanna, w retrospektywnym przeglądzie, który zgodnie z koncepcją muzealników ma stanowić odpowiedź na pytanie, zawarte w tytule wystawy: Czy czas poszukiwań to czas stracony?

Twórczość graficzna i malarska Janusza Akermanna, prezentowana na wystawach od lat 80. XX wieku, od początku wywoływała różne, często kontrowersyjne, opinie. Głównym tematem jego obrazów jest bunt i krzyk człowieka, to emocje i relacje międzyludzkie stanowią istotę jego sztuki. - Obok linorytów Janusza Akermanna nie sposób przejść obojętnie. One krzyczą, przemawiają, wciągają w swoją irracjonalną przestrzeń. Wszelkimi sposobami i „chwytami” zatrzymują widza, nakazując – Spójrz! Zastanów się! Zrozum! Może zapraszają do dialogu, a może tylko do refleksji - twierdzi kuratorka wystawy Barbara Chojnacka.

Prezentowane na wystawie dzieła odzwierciedlają ponad 30 lat twórczości artystycznej. Z bogatego dorobku artysty, obejmującego około 350 obrazów i około 1850 odbitek linorytniczych (w tym różne wersje kolorystyczne z jednej matrycy), wybrano ponad 30 obrazów olejnych i ponad 40 linorytów. Niektórym linorytom towarzyszą matryce - ich obecność ma nie tylko cel edukacyjny, a podkreśla niezwykle istotny w pracy gdańskiego grafika etap opracowania matrycy.

Tematyka obrazów i plansz graficznych Akermanna jest spójna. Bohaterem jego figuralnych, narracyjnych kompozycji jest zawsze człowiek, ukazany jako jednostka, ale częściej jako zbiorowość w określonej sytuacji społecznej czy też politycznej (np. obraz Komuch, 1988). Takie są wczesne prace z lat 80. XX wieku (np. linoryt Dyskusja I, 1985), jak i powstałe po 2000 roku (np. obrazy z cyku Miesięcznica).

Zasadniczy zespół dzieł stanowi wybór z pracowni artysty, który uzupełniony został obrazami i grafikami z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
W nawiązaniu do sugestii autora, wystawa sygnalizuje najważniejsze wątki i zagadnienia, będąc „prezentacją różnych fascynacji i poszukiwań twórczych, które w moim życiu artystycznym miały miejsce i które w jakiś sposób wywarły wpływ na moją sztukę. Czas Jarocina – wolnej ekspresji, czas fascynacją technicznymi możliwościami linorytu, czas eksperymentów malarskich – od swobodnej formy, dowolności nie tylko formalnej po polityczne zaangażowanie, czas kropkowej, pulsacyjnej płaszczyzny wyprzedzającej działania w technikach komputerowych, po dzisiejszą swobodę linorytniczą graniczącą z perfekcją i malarską ekspresję zaangażowaną politycznie”.

Wernisaż wystawy odbędzie się dziś (26 stycznia) o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Nowoczesnej, wstęp wolny. Podczas wernisażu na gości czeka niespodzianka - wystąpi zespół Prestige String Quartet z utworami muzyki rockowej w nowych aranżacjach.

Janusz Akermann
Janusz Akermann archiwum artysty

Janusz Akermann studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby (1981-1985), uzyskując dyplom z malarstwa w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Aneks do dyplomu realizował z grafiki (linoryt barwny) w pracowni prof. Czesława Tumielewicza. Po ukończeniu studiów podjął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni. W 2006 roku otrzymał tytuł profesora. W tym samym roku został uhonorowany Nagrodą Rektora ASP „za wyjątkową intensywność artystycznej kreacji i pedagogicznej samorealizacji”. Pełnił funkcję dziekana Wydziału Grafiki w kadencji 2008-2012 oraz 2012-2016. Obecnie kontynuuje pracę na Wydziale Grafiki, gdzie w Katedrze Grafiki Artystycznej prowadzi Pracownię Linorytu.
Od 1985 roku artysta uczestniczy w licznych wystawach i konkursach w Polsce i za granicą, prezentując malarstwo i grafikę. Swoją twórczość, w różnych odsłonach, przedstawiał także na wielu wystawach indywidualnych. Jest laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!