Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działka, na której stał zamek bydgoski na sprzedaż? Bydgoszcz G10 proponuje inne rozwiązanie

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Bydgoszcz G10 ma pomysł na zagospodarowanie działki, na której kiedyś znajdował się bydgoski zamek.
Bydgoszcz G10 ma pomysł na zagospodarowanie działki, na której kiedyś znajdował się bydgoski zamek. Arkadiusz Wojtasiewicz/archiwum
Stowarzyszenie Bydgoszcz G10 apeluje, aby miasto nie sprzedawało prywatnym inwestorom działki, na której w przeszłości znajdował się zamek bydgoski. Proponują, aby do czasu, gdy nie ma środków na większą inwestycję, stworzyć tam Park Zamkowy.

– Bydgoszcz to miasto o wspaniałej, nadal częściowo nieodkrytej, historii. Historii, która rozpoczęła się w jednym miejscu – na terenie ograniczonym dziś ulicami Grodzką, Bernardyńską i Przy Zamczysku. Niespełna tysiąc lat temu, to właśnie tam rodziło się nasze miasto. Tutaj w pierwszej poł. XI wieku powstał gród bydgoski, a później bydgoski zamek – czytamy na profilu Bydgoszcz G10.

Członkowie stowarzyszenia przypominają, że w ostatnich latach sporo śladów zasypanej historii Bydgoszczy ujrzało światło dzienne, lecz z różnych przyczyn nie mogły na dłużej cieszyć oka mieszkańców. Zauważają, że fundamenty zamku mają największą wartość.

– Dlatego z baczną uwagą obserwujemy informacje medialne sugerujące możliwość sprzedaży tej bezcennej dla miasta działki w ręce prywatne. Poprzednie, podobne sprzedaże kluczowych działek i obiektów przyniosły efekty dużo gorsze od zakładanych. Działka po spalonych spichrzach straszy nas do dziś, a Młyny Rothera odżyły dopiero po ponownym odkupieniu obiektu przez miasto. Nie wyobrażamy sobie, by taki błąd popełniono po raz trzeci – pisze Bydgoszcz G10.

Chodzi o teren na ul. Przy Zamczysku, gdzie do 2020 roku działało przedszkole Alf. W planie przewidziana tu jest zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i usługowa. – Teren po przedszkolu „Alf” przygotowywany jest do przeprowadzenia wymaganych planem miejscowym badań wykopaliskowo-archeologicznych. ADM przeprowadzi rozbiórkę posadowionego na nim budynku do poziomu fundamentów – informowała nas w grudniu Marta Stachowiak.

– Tak ważny teren, nawet jeśli obecnie nie ma środków lub odpowiednich technologii, zawsze może poczekać na nowe pomysły w przyszłości. Pozostać w formie „Parku Zamkowego”, zagospodarowanej zieleni, być może z fragmentaryczną prezentacją fundamentów zamku, a także nowym miejscem prezentacji istniejącej makiety. Makieta taka mogłaby zostać rozbudowana o system fos i umocnień, a także stać się elementem wyjątkowego pokazu wykorzystującego światła, dźwięki i najnowsze technologie – uważa stowarzyszenie.

Uzupełniają, że w przyszłości można odsłonić część fundamentów zamku w formie atrakcji turystycznej. Poprosiliśmy bydgoski ratusz o odniesienie się do propozycji stowarzyszenia.

– Już w 2012 roku w przyjętym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Stare Miasto wpisane zostały rozwiązania ściśle chroniące dziedzictwo Bydgoszczy – odpowiada nam Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa UMB.

– Wśród warunków, które musiałby spełnić potencjalny inwestor są m.in.

  • przeprowadzenie wyprzedzających kompleksowych archeologicznych badań wykopaliskowych;
  • uwzględnienie w projektowanym zagospodarowaniu reliktów gotyckiego zamku i drewnianych konstrukcji obronnych z możliwością ich podziemnej ekspozycji; obowiązuje zakaz prowadzenia robót ziemnych i budowlanych, które powodowałyby niszczenie pozostałości zamku i grodu bydgoskiego;
  • w ramach realizacji inwestycji wymagane przeznaczenie obiektu lub jego części na cele muzealno-wystawiennicze – stwierdza.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera