Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Daleką Japonię nie tylko w animacji poznasz bliżej podczas Animocji

Justyna Tota
Podczas Animocji 2017 wśród gości Wiktor Zborowski, który odbierze Nagrodą za Osiągnięcia w Dubbingu. Wcześniej  statuetką Animocji zostali wyróżnieni: Jarosław Boberek, Joanna Jabłczyńska i Arkadiusz Jakubik
Podczas Animocji 2017 wśród gości Wiktor Zborowski, który odbierze Nagrodą za Osiągnięcia w Dubbingu. Wcześniej statuetką Animocji zostali wyróżnieni: Jarosław Boberek, Joanna Jabłczyńska i Arkadiusz Jakubik Archiwum Jacek Smarz/materiały prasowe
Jeszcze dziś druga Do-grywka w „Mózgu” i zacznie się na dobre tydzień z 7. Animocjami, rozpoczętymi spotkaniem z Wiktorem Zborowskim, który w niedzielę w kawiarni Szpulka MCK odbierze festiwalową (jedyną w Polsce!) Nagrodę za Osiągnięcia w Dubbingu.

Za nami dwa dni prologu, dziś trzeci dzień, podczas którego w ramach Do-Grywki w „Mózgu” (start 19.30, wstęp wolny) publiczność wybierze jeden z filmów, który dołączy do stawki konkursu głównego, na który nadesłano aż 500 filmów z całego świata! VII Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje przeniesie nas tym razem do Kraju Kwitnącej Wiśni. Dlaczego akurat tam?

- Animację japońską w Europie i Polsce znamy przede wszystkim z produkcji dużych studiów filmowych, tymczasem jest to zaledwie część szerokiego spektrum tamtejszej animacji i kultury, które chcemy przybliżyć widzom w tym roku na Animocjach - wyjaśniała podczas konferencji prasowej Weronika Płaczek, dyrektor festiwalu Animocje, organizowanego przez bydgoski MCK.

Animocje rozpoczną się w niedzielę o 17.00 od spotkania w Szpulce MCK z Wiktorem Zborowskim, który odbierze Nagrodę za Osiągniecia w Dubbingu. Warto podkreślić, że taka nagroda jest przyznawana w Polsce tylko podczas bydgoskiego festiwalu Animocji! Podczas wcześniejszych edycji odbierali ją Jarosław Boberek, Joanna Jabłczyńska i Arkadiusz Jakubik.

- Wiktor Zborowski dubbinguje od wielu lat, ostatnio „Rio” oraz „Rio 2”, oscarowy „Zwierzogród” czy serial ,,Żubr Pompik”, który zaprezentujemy w Konkursie Filmów Dla Dzieci - uzasadnia Weronika Płaczek.

Wśród pokazów specjalnych - polska przedpremiera filmu „Czerwony żółw” Michaela Dudok de Witta, który do repertuary kin wejdzie dopiero pod koniec c
Wśród pokazów specjalnych - polska przedpremiera filmu „Czerwony żółw” Michaela Dudok de Witta, który do repertuary kin wejdzie dopiero pod koniec czerwca Kadr z filmu

W pokazach konkursowych zobaczymy łącznie 86 filmów krótkometrażowych. Aż 39 we wspominanym Konkursie Filmów Dla Dzieci. W Konkursie Międzynarodowym wezmą udział 33 filmy. Po raz pierwszy odbędzie się także Konkurs Najnowszych Filmów Polskich, których będzie 15. Filmy z dwóch ostatnich kategorii powalczą o Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany - werdykt poznamy w przyszłą sobotę (29 bm.) o 19.30 w MCK. Festiwal Animocje to nie tylko filmy konkursowe, ale i pokazy specjalne. W środę (26. bm. o godz. 21 w MCK, wstęp 5 zł) japonista i kulturoznawca dr Jakub Karpoluk wprowadzi nas do początków japońskiej animacji w ramach pokazu „Japoński film animowany sprzed 1950 roku”. Będzie też inna perełka w postaci polskiej przedpremiery „Czerwonego żółwia” (2016) w reż. Michaela Dudok de Witta (pokaz 25 bm., wtorek, godz. 18 MCK, wstęp 10 zł). Film ten był nominowany do Oscara, Cesara i Europejskiej Nagrody Filmowej, a w Cannes zdobył nagrodę jury Un Certain Regard.

- Mistrz Hayao Miyazaki zachwycił się krótkometrażową animacją Michaela Dudok de Witta i zaprosił go do współpracy. „Czerwony żółw” powstał więc w wyjątkowych okolicznościach, bo rzadko zdarza się, że klasyk japońskiej animacji Studio Ghibli współpracuje z Europejczykiem - podkreśla dyrektorka festiwalu.

W tę niedzielę (godz. 12 w MCK, wstęp 5 zł) pokazany zostanie także „Ponyo” (2008) Hayao Miyazaki, zrealizowany w założonym przez niego wspomnianym Studiu Ghibli.
Będą również dwa zestawy filmowe przygotowane przez Jerzego Armatę - „Animacja jest kobietą”, prezentujące męskie i kobiece - spojrzenia na postać kobiety w animacji (będzie to swego rodzaju podsumowanie najważniejszych wydarzeń z ubiegłego roku). Nie zabraknie „Animacji anormalnych” wyświetlanych nocą w klubie „Mózg”.

Warto dodać, że dzięki współpracy MCK z Kitsune - Klubem Miłośników Kultury Japońskiej - przed niemal każdym pokazem filmowym przybliżana będzie widzom kultura japońska. Będzie można, m.in., nauczyć się grać w kendama (tradycyjną japońską grę zręcznościową), składać origami czy zobaczyć tradycyjne stroje japońskie.

Podczas Aminocji będą także prezentowane wystawy. W „Mózgu” i MCK ekspozycja „Plakiat” Maksa Bereskiego - twórca alternatywnych plakatów filmowych zasiądzie też w międzynarodowym jury konkursu wraz z: Diną Wielikowskają - laureatką Grand Prix Animocji 2016, Olgą Bobrowską – dyrektorką festiwalu Stop Trik, Piotrem Bosackim - animatorem, wykładowcą, kompozytorem z Poznania oraz Marcinem Karnowskim - bydgoskim muzykiem.

Natomiast rodzina Yoshida na ekspozycji MCK zaprezentuje kaligrafię japońską, malarstwo suibokuga i manga (japoński komiks). Uwaga, będzie okazja spróbować swych sił w japońskiej kaligrafii, jak i suibokuga podczas warsztatów (23 bm. o 12.30, bilety 10 zł w kasie MCK).

„Psychonauci, zapomniane dzieci” -  film nagrodzony na 9. MFFA Animator - na pokazie specjalnym Animocji w przyszłą sobotę (29 bm.) o godz. 16.30 w kino
„Psychonauci, zapomniane dzieci” - film nagrodzony na 9. MFFA Animator - na pokazie specjalnym Animocji w przyszłą sobotę (29 bm.) o godz. 16.30 w kino „Orzeł” MCK, wstęp 5zł Kadr z filmu

To niejedyne propozycje warsztatowe, np. Jan „Yach” Paszkiewicz poprowadzi dla młodzieży (od 13 lat) zajęcia filmowo-animacyjne (20 zł za 3 dni, bilety w MCK). Będą spotkania z Piotrm Kardasem, który i dzieciom (7-13 lat, 26 bm. o 12.00 w MCK), i młodzieży (+13 lat, 25 bm. 12.00 w MCK) ciekawie opowie o japońskiej animacji - na lekcje wstęp wolny (zapisy). Ponadto, w bydgoskim plastyku warsztaty animacji metodą mokrego papieru na specjalnych podświetlanych stolikach własnego projektu poprowadzi Robert Turło (wstęp tylko dla uczniów liceum).

Na Animocjach nie zapomina się też grze komputerowej jako drugiej twarzy animacji - sobotni panel (29 bm. o 12.30, 13.30 i 14.30 wstęp wolny) poprowadzi, m.in., Alek Wasilewski - twórca gry „Tsioque".

Animocje tradycyjnie już zakończą akcenty muzyczne. Po ogłoszeniu wyników 29 bm. Karolina Rec (wiolonczelistka) & Hubert Zemler (perkusista) zagrają do animacji krótkometrażowych. Od ok. 23.00 w „Mózgu” after party, wstęp wolny!

Pełen program Animocji 2017 oraz festiwalowe wieści na bieżąco na stronie animocje.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!