Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chciałbym zostać matką - czyli jak zmienia się rola kobiet w Polsce?

Mariusz Załuski
Mariusz Załuski
Są takie dni, kiedy rosną we mnie nastroje równościowe, a nawet feministyczne. Ot, choćby niedawny Dzień Matki, który zresztą równościowy jest średnio. Bo matką nigdy nie będę, choć bym chciał, a Dzień Ojca to jak wiadomo podróba, nikogo nie obchodzi i nikt nie wie, kiedy przypada. W każdym razie Dzień Matki to taki impulsik słodki do podumania, jak sytuacja kobiet w kraju naszym kochanym się zmienia. I dlaczego tak wolno?

Bo że się zmienia na dekad przestrzeni, to oczywista oczywistość. Mam taką ulubioną scenkę z „Czterdziestolatka”, serialu sprzed lat 45, w której inżynier Stefan przychodzi do sąsiada z wieżowca w poszukiwaniu córki. Sąsiad siedzi przy stole i je zupę, a żona czuwa przy garnku. Sąsiad mądrzy się i peroruje, do żony warczy krótko „dolej”, a ta zaraz z chochlą usługuje… Wyobrażacie sobie dzisiaj, drodzy rodacy, taką scenkę w polskim serialu? A wtedy nikt się temu nie dziwował, bo każdy serial, jak miał być wiarygodny, to przynajmniej obyczajowość ówczesną oddawać musiał należycie.

Na dekad przestrzeni więc się zmienia, ale tak na szybko? Smaczny raport zmajstrował właśnie Press-Service na temat równowagi płci w dziennikach TV – „Wiadomościach” TVP, „Faktach” TVN i „Wydarzeniach” Polsatu. I co wyszło? 75 proc. autorów materiałów to faceci, a 25 proc. kobiety. W TVP to nawet żałosne 9 proc. No jasne, ktoś powie, że dziennikarz newsowy to zawód specyficzny, więc preferuje się tam panów, tak jak w szkolnictwie panie. W końcu w kosza w NBA też grają głównie Afroamerykanie, a nie Azjaci i nikt o rasizmie nie krzyczy. Problem w tym, że identyczne proporcje mamy, jeśli chodzi o ludzi wypowiadających się w materiałach: 75 proc. to faceci, 25 proc. kobiety. Czyli generalnie faceci robią materiały o facetach, co jednak punkt widzenia specyficzny narzuca.

Najciekawsze jest jednak to, że to wynik prawie identyczny, jak w roku 2013. Niewiele się ruszyło, tak jak w wielkim biznesie czy polityce małej i dużej, choć wydawałoby się, że tyle mamy przyspieszaczy zmian. Tyle że tak naprawdę nie da się tego systemu przemodelować bez realnej zmiany postaw – i mężczyzn, i kobiet – jeśli chodzi o pełnienie ról w rodzinie, stosunek do pracy w domu, bez zmiany stereotypów związanych z społecznymi miejscówkami. A to wszystko toczy się raczej ewolucyjnie, niż rewolucyjnie. Bo zawsze rodzi się pytanie, ile kobiet nie zgadza się z modelem życia, w którym funkcjonuje, a ile czuje się w nim znakomicie?

Cóż, kierunek jednak jest jeden. I jak ktoś za 45 lat obejrzy serial z roku 2021, to też się mocno zdziwi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chciałbym zostać matką - czyli jak zmienia się rola kobiet w Polsce? - Nowości Dziennik Toruński