Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanin chce podarować obraz koronowianom

Jarosław Jakubowski
Malarz z Bydgoszczy Roman Puchowski kończy „Bitwę pod Koronowem”. A w niedzielę o godz. 16 czeka nas kolejna inscenizacja tej wielkiej potyczki z Krzyżakami.

Malarz z Bydgoszczy Roman Puchowski kończy „Bitwę pod Koronowem”. A w niedzielę o godz. 16 czeka nas kolejna inscenizacja tej wielkiej potyczki z Krzyżakami.

<!** Image 3 align=none alt="Image 191930" sub="Ostatnie pociągnięcia pędzla. Ambicją Romana Puchowskiego było realistyczne odtworzenie bitwy. (Fot.: Nadesłane)">

- Chcę podarować ten obraz społeczeństwu Koronowa w akcie wdzięczności za ocalenie Kujaw przed naporem wojsk krzyżackich - tak Roman Puchowski wyjaśnia ideę powstania obrazu „Bitwa pod Koronowem”. Dzieło miało być gotowe na tegoroczny Jarmark Cysterski wraz z inscenizacją bitwy pod Koronowem. Trzeba jednak jeszcze oprawić je w specjalnie zamówioną ramę. - Myślę, że dobrą okazją do wręczenia obrazu będzie rocznica bitwy w październiku - dodaje Puchowski.

<!** reklama>

Praca nad płótnem zajęła mu dwa lata. Malowanie zostało poprzedzone wnikliwymi studiami nad umundurowaniem, uzbrojeniem, chorągwiami i herbami, które były obecne w 1410 roku na polach pod Koronowem. Malarz pojechał do wsi Wilcze, aby obejrzeć pola, gdzie miała miejsce bitwa. Dzięki temu na obrazie widzimy autentyczne ukształtowanie terenu, na jakim walczyli średniowieczni rycerze. Widoczne są też akcenty, które są wynikiem inwencji artysty - chorągiew koronowska oraz herb cysterski. - Warto wiedzieć, że dwa tysiące zaciężnego rycerstwa polskiego biesiadowało u braci cystersów w Koronowie - mówi artysta. Niewykluczone, że obraz zawiśnie w koronowskim ratuszu. Jest tam już wcześniejsze płótno Puchowskiego, przedstawiające początek bitwy. Dzieło, które jest na finiszu, pokazuje jej końcówkę. Mówiąc wprost - dobijanie resztek krzyżackich oddziałów.

Poczynaniom obu zwaśnionych stron będziemy mogli przyjrzeć się już dziś i jutro. Na polach pod Koronowem przy Szosie Kotomierskiej odbędzie się X Jarmark Cysterski i inscenizacja bitwy. Zaczęło się już wczoraj od wieczornej parady historycznej rycerstwa z pochodniami ulicami Koronowa.

Dziś o godz. 12 otwarcie Jarmarku Cysterskiego, a dwie godziny później specjalny akcent jubileuszowy - dziesięć salw na dziesięciolecie jarmarku, prezentacja hufców rycerskich i grup rekonstrukcyjnych, pokaz tańców dawnych w wykonaniu dwórek połączony z nauką pląsów. O godz. 15 - turniej bojowy rycerzy pieszych o Miecz Króla Władysława Jagiełły, a o godz. 17 - gonitwa, czyli pokaz sprawności rycerzy konnych i turniej bojowy dla publiczności. O godz. 19 - zabawy plebejskie, 20 - turniej kuszniczy dla publiczności, 20.30 - koncert muzyki dawnej, 21.30 - spektakl tańca i ognia, a do północy wieczór z muzyką.

W niedzielę o godz. 12 otwarcie „teatrum koronowskiego”, salwy, 12.30 - turniej łuczniczy i pokaz tańców dawnych, 13.30 - konkurs sprawności rycerskiej dla publiczności, 14 - igrce średniowieczne, 15 - służba armii krzyżackiej dla publiczności. Wielka bitwa rozpocznie się o godz. 16. Godzinę później - kruszenie kopii, czyli turniej rycerski konny, pokaz akrobacji konnej. Zakończenie imprezy o godz. 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!