Połyskujący srebrzyście w słońcu monument mijają kierowcy jadący drogą krajową nr 25. Od blisko 40. lat stoi on przy wyjeździ z Koronowa na wysokości ul. Tucholskiej. I choć są wątpliwości czy to dobre miejsce, bo bitwa rozegrała się przecież nie w samym Koronowie, a kilkanaście kilometrów dalej, w rejonie wsi Wilcze, monument na stałe wpisał się już w krajobraz miasteczka.
Od kilku lat władze gminy przymierzały się do remontu pomnika, bo czas zrobił swoje. Udało się to w tym roku, choć nie bez problemów. Kilka razy ogłaszano przetarg nim w końcu udało się wybrać wykonawcę robót. To firma z Warszawy, która podjęła się zadania za kwotę blisko 500 tys. zł.
Winny czas i wandale
- Pomnik był już w złym stanie. Z daleka, na przykład z drogi krajowej nr 25, wyglądał jeszcze całkiem przyzwoicie, ale z bliska widać było zniszczenia, które poczynił czas. Rozsypywały się stopnie prowadzące do monumentu, rozchodziły się mocowania płyt. Stan był taki, że wymagał pilnie prac - informuje nas Sławomir Marszelski, wiceburmistrz Koronowa.
Nie tylko czas nie był sprzymierzeńcem Pomnika Chwały Oręża Polskiego. Swoje zrobili też wandale. Permanentnie niszczono tablice informacyjne, a znajdujące się na pomniku elementy z mosiądzu i miedzi okazały się łakomym kąskiem dla zbieraczy złomu.
Jak dowiadujemy się - dzięki trwającym pracom monument nie tylko odzyska dawny blask. Zyska też nowe elementy m. in. dla lepszego wyeksponowania zostanie podświetlony. Wpisuje się to w działania gminy zmierzające do wykorzystania zwycięskiej bitwy z Krzyżakami dla celów promocyjnych.
- Budujemy markę bitwy pod Koronowem, chcemy by była rozpoznawalna nie tylko w Polsce – podkreślał Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa, podczas II Ogólnopolskiego Zlotu Poszukiwaczy Bitwy pod Koronowem, który zorganizowano w Wilczu latem ubiegłego roku.
Naprawią rysy, wypolerują blachę
Zakres prac zlecony wykonawcy jest całkiem spory. W dokumentach przetargowych wymieniono m. in. naprawę rys i wymianę tynków na postumencie wraz z zabezpieczeniem przed działaniem warunków atmosferycznych. Gmina zleciła także naprawę i częściową wymianę spoin w poszyciu z blachy nierdzewnej. Tam gdzie blacha została uszkodzona zarządzono jej wymianę.
W planach jest także polerowanie blachy, odtworzenie napisów na mieczach, oczyszczenie płaskorzeźby i tablic pamiątkowych, wymiana utwardzenia wokół pomnika i wymiana masztów oraz budowa instalacji oświetleniowej. Zdemontowane zostaną także i naprawione uszkodzone schody.
Prace związane z renowacją pomnika trwają tymczasem gmina przygotowuje się do kolejnego Jarmarku Cysterskiego i inscenizacji bitwy z Krzyżakami pod Koronowem. Wydarzenie to potrwa tradycyjnie dwa dni, a rozpocznie się w sobotę 27 lipca. Gdzie? Na ul. Klasztornej w Koronowie. Bo choć bitwę stoczono 10 października to od lat na inscenizację organizatorzy zapraszają miłośników historii i turystów w wakacyjny czas.
To Cię może również zainteresować
Program wydarzenia jest już dopięty na ostatni guzik. A co w planach? Średniowieczne gry i zabawy, koncert zespołu „Dziwoludy”, zabawy dworskie, turnieje rycerskie, pokazy dawnego rzemiosła i mody średniowiecznej, inscenizacje historyczne i wiele innych atrakcji. Wstęp jak zawsze wolny. Warto już teraz zarezerwować czas i w ostatni weekend lipca przyjechać do Koronowa.
