Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie nie chcą być „dziadami kultury” - domagają się podwyżek

Hanna Walenczykowska
Urząd MarszałkowskiUrząd Marszałkowski
Urząd MarszałkowskiUrząd Marszałkowski Jacek Smarz
Pracownicy największych w regionie instytucji kultury ubożeją. Związki zawodowe od ponad roku proszą marszałka o regulację płac. Odzewu brak.

Kilka dni temu, tuż przed jubileuszem 60. lecia Opery Nowa, informowaliśmy o tym, że marszałek województwa zabezpieczył w budżecie i przekazał w dwóch transzach 350 tysięcy złotych na podwyżki płac pracowników Filharmonii Pomorskiej. Informacja ta wywołała burzę.

Bieda przed jubileuszem

Najpierw o obiecane w marcu br. pieniądze upomnieli się pracownicy Opery Nova. Wtedy - przypominamy - do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu dotarł list otwarty podpisany przez Jerzego Dolińskiego, przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Opery Nova w Bydgoszczy. W liście Jerzy Doliński wyraził niezadowolenie z powodu wysokości dotacji przyznanej operze na 2015 rok.

List otwarty wywołał wówczas zainteresowanie mediów i pośrednio doprowadził do spotkania przedstawicieli zespołu opery z reprezentantami zarządu województwa, w tym z marszałkiem. Wydawało się, że obie strony doszły do porozumienia. Niestety, tak się nie stało i kilka dni temu do urzędu wysłano kolejny list otwarty.

- W marcu pan marszałek wykazał pełne zrozumienie dla przedstawionych problemów naszej instytucji, szczególnie zwracając uwagę na wieloletni brak regulacji płac i deklarując podjęcie działań zmierzających do poprawy sytuacji -twierdzi Jerzy Doliński. - Czy istnieje przyczyna, dla której pracownicy naszej instytucji traktowani są gorzej i nie zasługują na uznanie?

Bibliotekarze pod kreską

W miniony piątek taką samą prośbę (i także kolejny już raz, bo w 2015 wysłano dwa pisma) wyrazili bibliotekarze.

Otóż Związek Zawodowy Pracowników Bibliotek Publicznych przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy już w 2015 roku zwracał się do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego z prośbą o podniesienie wynagrodzeń. I w tym przypadku prośby nie zostały wysłuchane.

Ostatnie pismo wysłane zostało 29 września br. Czytamy w nim, m.in.:

- W grudniu minionego roku Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa, z szacunkiem odniósł się do naszego zaangażowania (...) - przypomina Jolanta Włodarska, wiceprzewodnicząca związku zawodowego. - Nasza sytuacja finansowa daleko odbiega od zadowalającej średniej krajowej. Po podniesieniu najniższej płacy krajowej w 2017 roku zostaniemy „dziadami kultury”! Cieszymy się z uznania i z tego, że pan marszałek na każdym kroku chwali się z osiągnięć kujawsko-pomorskiej kultury, nowymi obiektami, zrealizowanymi wspaniałymi projektami, jednakże sukcesy te województwo osiąga naszym kosztem, pozostawiając nas w ubóstwie.

Brak odpowiedzi

Zapytaliśmy przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu o to, czy marszałek wysłucha w końcu próśb bydgoszczan pracujących w bydgoskich instytucjach kultury. Niestety, odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Dlatego przedstawiamy fragmenty pisma adresowanego do pracowników WiMBP w Bydgoszczy, kierowane w 2015 roku.

- W odpowiedzi - oświadcza Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa. - Chciałbym zwrócić uwagę, że o wysokości wynagrodzeń decyduje dyrektor biblioteki, który (...) samodzielnie prowadzi gospodarkę finansowa w ramach posiadanych środków. Tylko dyrektor może podjąć decyzję o rewaloryzacji uposażenia (…).

Ale, każdy dyrektor instytucji kulturalnej podległej samorządowi województwa musi zmieścić się w ramach określonej w budżecie dotacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera