[break]
Zakończyły się już konsultacje społeczne, dotyczące przeznaczenia i przyszłych funkcji dawnego Teatru Kameralnego. Łącznie napłynęło ponad 2200 ankiet. Najwięcej osób (735) uznało, że przy Grodzkiej powinien powstać wielofunkcyjny obiekt z dominującą sceną teatralną dla dzieci i młodzieży. Czterystu mieszkańców Bydgoszczy głosowało za utworzeniem drugiej sceny, przeznaczonej przede wszystkim do prezentacji muzycznych. Po dwieście głosów oddano w ankietach na powstanie teatru wyłącznie dla dzieci i młodzieży oraz sceny z dominującą rolą teatru dramatycznego.
Twoje miejsce
Mieszkańcy mogli wypełniać ankiety elektronicznie lub tradycyjnie. W wersji papierowej napłynęło blisko 1500 kart, za pomocą aplikacji - 710 ankiet. Zadano w niej dwa pytania. Pierwsze z nich brzmiało: Czy dostrzegają Państwo potrzebę rewitalizacji dawnego obiektu Teatru Kameralnego w Bydgoszczy przy ul. Grodzkiej, który pełnił kiedyś rolę drugiej sceny teatralnej i przywrócenie mu funkcji obiektu kultury? W przypadku zaznaczenia odpowiedzi „tak”, kolejnym pytaniem było wskazanie funkcji, jaką powinien pełnić zrewitalizowany obiekt.
PRZECZYTAJ:Warto pytać częściej [DZIEŃ DOBRY]
Opinie bydgoszczan na temat przyszłej funkcji Teatru Kameralnego zbierali także organizatorzy akcji „Twoje miejsce”. Z tych konsultacji wynika, że w zrewitalizowanym obiekcie mieszkańcy najchętniej widzieliby multikulturalną placówkę nawiązujący do historii miejsca (ze sceną teatralno-kabaretową, restauracją, winiarnią, piwiarnią, letnim ogrodem, miejscem rewii, balów, koncertów). Takiej odpowiedzi udzieliło 33,41 proc. z 412 osób uczestniczących w konsultacjach.
Inwestowanie w kulturę
Oprócz planów związanych z odbudową teatru przy Grodzkiej, trzeba dodać, że w Bydgoszczy powstaje prywatny Teatr Rozmaitości IV Śluza, którego widownia liczyć ma ponad 600 osób. Na tej scenie prezentować się będą kabarety, a także teatry muzyczne i wystawiane będą spektakle dla dzieci. W najbliższych latach planowana jest także modernizacja Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki, rozbudowa Filharmonii Pomorskiej wraz z modernizacją sali kameralnej, a także budowa nowej siedziby Akademii Muzycznej z nowoczesnymi salami koncertowymi.
Czego chcą mieszkańcy?
- Biorąc pod uwagę wyniki konsultacji oraz analizując obecny stan i potrzeby infrastrukturalne w zakresie kultury, zakłada się, iż zrewitalizowany obiekt będzie miał charakter wielofunkcyjny z dominującą funkcją sceny teatralnej dla dzieci i młodzieży (w tym sceny lalkowej). W nowym obiekcie możliwa będzie także prezentacja form dramatycznych oraz dodatkowo małych form muzycznych i kabaretowych - informuje biuro prasowe Urzędu Miasta.
Najpierw koncepcja
Jeszcze w tym roku planowane jest przygotowanie koncepcji programowo-przestrzennej, która niezbędna jest do opracowania dokumentacji projektowej. Koncepcja ta również zostanie poddana społecznym konsultacjom.
Realizacja inwestycji, z wykorzystaniem funduszy unijnych, przewidywana jest na lata 2017-2018. W przyszłym roku natomiast rozpoczną prace formalnoprawne, związane z powołaniem nowej instytucji kultury, która podejmie działalność w zrewitalizowanym obiekcie.
- Nareszcie coś się zmieni, cokolwiek tutaj powstanie. Przecież ten budynek straszy tyle lat, to wstyd dla miasta. Nie rozumiem, dlaczego wcześniej się nie zajęto dawnym teatrem - mówi Roman Marciniak, jeden z naszych Czytelników.
- Teatr dla dzieci na pewno jest potrzebny. W Bydgoszczy nie ma zbyt wielu placówek kultury. Z drugiej strony, to trochę dziwne, że w tak dużym mieście nie ma drugiej sceny teatralnej - uważa Jolanta Pawlik.
Teatralna historia miasta
Budynek Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej powstał w latach 50. XIX wieku. Praktycznie do końca II wojny światowej prowadzona tam była działalność restauracyjno-rozrywkowo-teatralna. W latach 1947-1949 miejsce to za-adaptowano na zastępczą scenę teatralną, gdyż nie istniał już zburzony gmach Teatru Miejskiego. Po wybudowaniu Teatru Polskiego scena przy Grodzkiej służyła rozrywce, ale była też obiektem, gdzie eksperymentowano w dziedzinie sztuk nowych, głośnych i awangardowych, a także wystawiano najcenniejsze pozycje literatury dramatycznej - polskiej i obcej.
W 1988 roku, z powodu niemożliwości spełnienia przepisów przeciwpożarowych, obiekt został zamknięty.
