Mijający rok 2018, który został ogłoszony Rokiem Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego, był impulsem do powstania książki „Bydgoszcz przemysłowa”, w której w alfabetycznym porządku zostały przywołane adresy bydgoskich firm i warsztatów, działających w XIX i pierwszej połowie XX w.
- Naszym zamysłem nie było tworzenie monografii, zwłaszcza że historia niektórych firm wciąż wymaga badań, a o innych już pisano. Pragnęliśmy przypomnieć mało znane bydgoskie zakłady, które w większości działały przed 1945 roku bądź włączone w wielki fabryki zniknęły z lokalnego rynku i zbiorowej pamięci w późniejszym czasie, ale nie tylko (nieliczne nadal funkcjonują) - wyjaśnia Bogna Derkowska-Kostkowska, kierowniczka Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK, które wydało ową publikację dzięki wsparciu Miasta Bydgoszcz i Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Jak przyznaje nasza rozmówczyni, przemysł w Bydgoszczy był bardzo różnorodny.
- Bardzo krótko, ale działała w naszym mieście fabryka zabawek „Krasnoludek”. Było wiele – kilka z nich przywołujemy także w naszej publikacji - firm produkujących instrumenty muzyczne. Mieliśmy fabrykę makaronów, papierosów, żaluzji czy długo działającą wytwórnię parasoli. Królował jednak przemysł maszynowo-narzędziowy. Bydgoszcz miała też silną pozycję, jeśli chodzi o wytwórczość meblarską. Istotną gałęzią był także przemysł rowerowy - wymienia Bogna Derkowska-Kostkowska i dodaje, że „Bydgoszcz przemysłowa” jest bogato ilustrowana dzięki współpracy z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.

- Dostępny materiał ilustracyjny był jednym z kluczy doboru firm, jakie zestawiliśmy w publikacji. Opisy fabryk opatrzone są zatem widokiem ich zabudowy, pochodzącym z winiet pojawiających się na dawnych papierach firmowych albo dawnymi reklamami zamieszczanymi przez dane firmy w prasie. Aczkolwiek w przypadku 2-3 firm nie dysponujemy żadnymi ilustracjami, mimo to pojawiły się one w naszej książce – podkreśla Bogna Derkowska-Kostkowska.
Jak nam zdradzono, w książce zamieszczono także artykuł prasowy na temat przemysłu z 1924 r.
Podczas czwartkowej promocji książki w Salonie Hoffman KPCK o znaczeniu dziedzictwa przemysłowego powie dr Gabriela Klause z Politechniki Poznańskiej.
Po spotkaniu promocyjnym książka „Przemysłowa Bydgoszcz” będzie dystrybuowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszcz.
Flesz - bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć!
