MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prace rozbiórkowe w rejonie dawnego kompleksu fabrycznego przy Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy całkowicie wstrzymane

Wojciech Mąka
Obowiązuje całkowity zakaz prac rozbiórkowych mogących naruszyć substancję zabytkową
Obowiązuje całkowity zakaz prac rozbiórkowych mogących naruszyć substancję zabytkową Michał Sierek/archiwum
Prace rozbiórkowe mogące naruszyć jakiekolwiek elementy zabytkowe w pofabrycznym kompleksie przy Wyspie Młyńskiej zostały wstrzymane do momentu wydania prawomocnej decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Chodzi o wpisanie do rejestru zabytków charakterystycznego komina znajdującego się na terenie dawnej fabryki.

- Komin jest niewątpliwie stałym elementem, od wielu lat utożsamianym z zabudową Wenecji Bydgoskiej - stwierdza Bogna Derkowska-Kostkowska, historyk sztuki, kierownik Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. - Wielu gości odwiedzających od lipca Muzeum Miejsca przy Poznańskiej 14, w budynku Starej Lodowni, pyta o ten komin, bo są ciekawi jego historii.

Komin z 1931 roku

Komin, który jest jednym z symboli przemysłowej Bydgoszczy, powstał w 1931 roku zastępując wcześniejszy, który nadmiernie zakurzał sadzą parapety okolicznych kamienic. Jego projektantem był miejscowy architekt Teofil Biernacki. I jeszcze drobne uściślenie: Franciszek Lehmann w 1909 r. założył fabrykę tabaki, w 1920 r. przekształcił ją w Fabrykę Papierosów, Tytoni i Gilz, którą musiał zamknąć w związku z powstaniem Państwowego Monopolu Tytoniowego. Nastąpiło to 1 sierpnia 1924 r., a już 1 października tego 1924 r. uruchomił Fabrykę Drażetek, Masy Marcepanowej i Wyrobów Cukrowych „Lukullus”.

W sprawie obrony komina głos zabrała także Joanna Czerska-Thomas, bydgoska radna Trzeciej Drogi, która namawia prezydenta do podjęcia działań w sprawie obrony reliktu przeszłości.

Prace wstrzymane

Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, stwierdza: "W odpowiedzi na Pani interpelację z dnia 15 sierpnia 2024 r., dotyczącą planowanej przez inwestora rozbiórki komina dawnej Fabryki Drażetek, Masy Marcepanowej i Wyrobów Cukrowych „Lukullus” F. Lehmanna, położonego na działce ewidencyjnej nr: 65/2 w Bydgoszczy przy ul. Poznańskiej, informuję, że Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków pismem z dnia 20 sierpnia 2024 r. wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisania obiektu do rejestru zabytków. Zgodnie z art. 10a ust. 1 i 2 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, wprowadzono zakaz wszelkich prac, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji zabytkowej, również objętych pozwoleniem na budowę albo zgłoszeniem, a także działań określonych w innej decyzji pozwalającej na ich prowadzenie, do czasu wydania prawomocnej decyzji administracyjnej."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski