Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz i region z lat 70., 80. na fotografiach Henryka Nahorskiego od wtorku w Galerii Farbiarnia

jt
Powyżej budynek BWA (Pomorski Dom Sztuki) w Bydgoszczy i fontanna w parku im. Kazimierza Wielkiego, w miejscu której jest dziś odbudowana fontanna „Potop”
Powyżej budynek BWA (Pomorski Dom Sztuki) w Bydgoszczy i fontanna w parku im. Kazimierza Wielkiego, w miejscu której jest dziś odbudowana fontanna „Potop” Archiwum Henryk Nahorski
„ArchiWtektura” zabierze nas w fotograficzną przeszłość miejsc, które znamy. Przeszłość, którą będzie można porównać z „teraz” także na warsztatach. Zaprasza Galeria Farbiarnia przy ul. Pomorska 68A/1.

Prezes Fundacji Farbiarnia Katarzyna Gębarowska kilka lat temu spotkała się po raz pierwszy z Elżbietą Nahorską, wdową po zmarłym pięć lat temu fotografiku Henryku Nahorskim. Wówczas pani Elżbieta opowiedziała o bogatym archiwum fotograficznym po swoim mężu, składającym się z kilkuset zdjęć i slajdów, wykonanych w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia nie tylko w Bydgoszczy, ale na terenie całego byłego województwa bydgoskiego, toruńskiego i inowrocławskiego.

Kilkadziesiąt negatywów Elżbieta Nahorska przyniosła na warsztaty z digitalizacji i archiwizacji fotografii, odbywające się w Galerii Farbiarnia podczas Vintage Photo Festivalu 2016.

- Wśród tego arbitralnego archiwalnego zbioru udało mi się rozpoznać powtarzalny styl świetnych ujęć architektury modernistycznej regionu, który od razu rozpoznałam jako przykład modnego dziś podgatunku fotograficznego architecture porn. Od tego czasu szukałam sposobu na ocalenie tych fotografii od zniszczenia i zapomnienia. Po roku wytężonej pracy udało się zorganizować wystawę, zwieńczającą te starania - wspomina Katarzyna Gębarowska.

Wernisaż wystawy „ArchiWtektura. Architektura modernistyczna regionu w obiektywie Henryka Nahorskiego” w Galerii Farbiarnia (ul. Pomorska 68A/1, w podwórku) we wtorek (5 września) o 19.00. Na ekspozycji zostanie zaprezentowana część bogatego zbioru archiwalnych zdjęć, będącego fotograficzną kroniką, prezentującą obraz zmian w krajobrazie powojennych miast i miasteczek naszego regionu.

Jak bardzo zmienił się po latach krajobraz chociażby wokół budynku Spółdzielczego Domu Handlowego Rywal, Galerii Miejskiej BWA, byłego ATR w Fordonie czy Szpitala Wojewódzkiego na podstawie zdjęć Nahorskiego będzie można dokładniej przeanalizować podczas warsztatów z fotografii porównawczej, które 9 września (sobota) w Farbiarni poprowadzi Wojciech Woźniak (koszt 30 zł, zapisy: [email protected]).

Warto dodać, że część zdjęć Henryk Nahorski wykonywał na potrzeby folderów regionalnych organizacji turystycznych, działających właśnie w latach 70. i 80. Sam zaś Nahorski realizował się nie tylko jako fotografik - należał do Bydgoskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wydawał także mapy i plany miast naszego województwa. Dla Bydgoszczy wydał 11 planów miasta.

Prezes Fundacji Farbiarnia ma nadzieję, że wystawa to dopiero początek popularyzacji dziedzictwa regionu oraz kolejnych prac badawczych nad bogatym archiwum fotografika, które jest cennym materiałem do analizy historii i przemian powojennej polskiej modernistycznej architektury i urbanistyki.

Wystawa „ArchiWtektura”, prezentowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa,czynna będzie do 3 października. Podczas finisażu o 18.00 dr Iwona Jastrzębska-Puzowska omówi wybrane slajdy z archiwum Nahorskiego i wygłosi wykład o architekturze modernistycznej PRL-u. Zwiedzanie wystawy oraz wstęp na wernisaż i finisaż są bezpłatne. Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera