W siedzibie głównej Galerii Miejskiej bwa (ul. Gdańska 20) jest już kosmicznie i onirycznie, a to za sprawą nowo otwartej wystawy Katarzyna Tretyn „Somnium 2”, która zbiega się w czasie z Rokiem Mikołaja Kopernika. Słowem-kluczem tego projektu nieprzypadkowo jest łacińskie określenie snu czy marzenia, które definiuje atmosferę wystawy, będącej jak oniryczna podróż po wyobraźni, pozwalającej choć „oderwać się” od (Z/z)iemi. Artystka poprzez sztukę interpretuje odkrycia naukowców z dziedziny astronomii. Przenieść się w kosmos sztuki można do 12 marca br.
Wyraź swoje emocje na warsztatach ze Stanisławem Stasiulewiczem
Tymczasem w kameralnej siedzibie bwa przy ul. Gdańskiej 3 zanim wraz ze styczniem dobiegnie końca jubileuszowa wystawa Stanisława Stasiulewicza „De facto – jutro będzie lepiej”, artysta 21 stycznia (sobota) o godz. 11 poprowadzi dla dorosłych bezpłatne warsztaty „Zapis emocji” (liczba miejsc ograniczona, zapisy: tel. 52 321 02 11, email: [email protected]).
- Artysta od około 20 lat prowadzi zajęcia w Warsztatach Terapii Zajęciowej „mega-Art” i buduje bydgoską formację Art brut – grupę artystyczną Refleksjonistów. Codziennie po zajęciach o 14.15 zbierał paletki z pozostałościami farb, maczał w nich dłoń i jednym spontanicznym, nieskrępowanym gestem wykonywał prace na srebrzystych tekturach. Kompozycja „Zapis emocji 14.15” składa się z kilkunastu prac, które tworzą jedną całość. Na warsztatach będziemy mogli wyrazić swoje emocje. Czy wybierzemy tak jak artysta action painting? Czy może zainspiruje nas collage, który zobaczymy na wystawie? To wszystko zależy już od naszego nastroju i emocji w danym momencie - czytamy w zapowiedzi warsztatów ze Stanisławem Stasiulewiczem.
„Bovska - rysuje” z premierowymi dziełami malarskimi w Bydgoszczy!
I na tym nie koniec propozycji bwa, które już 3 lutego o godz. 18 zaprosi do siedziby przy Gdańskiej 3 na wernisaż wystawy „Bovska - rysuje”. Artystka znana z muzycznych scen i czołowych festiwali w kraju (Opener Festival, Orange Warsaw Festival, Slot Art, Fest Festival, Kraków Live, Sopot Top of the Top czy KFP w Opolu) w Bydgoszczy zaprezentuje ilustracje, elementy scenografii, rysunki, a także prace malarskie, które korespondują z jej czterema albumami: „Kaktus”, „Pysk”, „Kęsy” i „Sorrento”.
- Premierowo ekspozycja zostanie wzbogacona o nowy cykl dzieł malarskich, charakteryzujących się minimalistyczną formą, zbudowanych z zapisu typograficznego, których istotą będą słowa utrwalone za pomocą farby na płótnie - zapowiada Galeria Miejska bwa.
Dzień po wernisażu - 4 lutego, godz. 11 - kuratorka tej wystawy Adriana Usarek poprowadzi bezpłatne warsztaty dla dzieci (5-12 lat) „W co chętnie ubiera się „Dzika” dziewczynka” (zapisy: tel. 52 321 02 11, [email protected]).
- Każdy z uczestników będzie mógł stworzyć z powycinanych dużych kształtów papieru m.in. części tułowia, ręki czy nogi, tzw. pattern – wzór, jaki tylko podpowie dziecku wyobraźnia. Następnie ze wszystkich powstałych kawałków zostanie złożona gigantyczna „dzika dziewczynka” o długości kilku metrów! Do ozdabiania wszystkich elementów wykorzystamy technikę kolażu, przy użyciu m.in. bibuły, ale również kolorowych papierów, pasteli, kredek, flamastrów i markerów. Będzie się działo! - zapowiada Galeria Miejska bwa.
W Bydgoskim Roku Andrzeja Szwalbego
A jeszcze w tym miesiącu - 25 stycznia, godz. 18 - kolejny wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki, temat: „Kolekcja portretów kompozytorów z bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej - w stulecie urodzin pomysłodawcy Andrzeja Szwalbego”. Wykład wygłosi Agnieszka Wysocka – dr historii sztuki, wykładowczyni na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wstęp wolny.
Bwa zaprasza także na comiesięczne spotkanie dla seniorów Sztuka w samo południe - najbliższe 6 lutego (poniedziałek, godz. 12.00), podczas którego słuchacze udadzą się w podróż w czasie i przestrzeni, by przekonać się jakie jest nasze kosmiczne pochodzenie i co takiego kosmos może nam powiedzieć o naszej przyszłości. Wykład zatytułowany „Tajemnice wszechświata, czyli sztuka patrzenia w niebo” poprowadzi Bogumił Radajewski - dziennikarz naukowy i producent telewizyjny. Spotkanie odbędzie się w siedzibie głównej bwa przy ul. Gdańskiej 20, zapisy: Zapisy: tel. 52 339 30 53, [email protected].
