MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz dofinansuje remont dachu w kościele Klarysek. Remont kościoła kosztuje niemałe pieniądze

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Bydgoska Fara wystąpiła o środki na remont dachu kościoła filialnego przy ul. Gdańskiej, tzw. Klarysek. Rada Miasta zgodziła się na dofinansowanie
Bydgoska Fara wystąpiła o środki na remont dachu kościoła filialnego przy ul. Gdańskiej, tzw. Klarysek. Rada Miasta zgodziła się na dofinansowanie Dariusz Bloch
Miasto dofinansuje remont dachu kościoła Klarysek. Na razie to 71 tys. O dofinansowanie występowała Fara, bo Klaryski przy Gdańskiej to tzw. kościół filialny. Fara dostała dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego wysokości 3,5 mln zł.

Podczas środowej (24.04) sesji Rada Miasta Bydgoszczy zgodziła się na to, żeby miasto dorzuciło pieniądze na remont dachu bydgoskich Klarysek. Chodzi o bezpieczeństwo.

W lipcu Bank Gospodarstwa Krajowego zakwalifikował wniosek do dofinansowania remontu dachu przez udostępnienie wstępnej promesy na kwotę: 3.500.000 zł. Dofinansowanie może zostać zapewnione po spełnieniu warunków ujętych we wstępnej promesie dofinansowania inwestycji z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, m.in. podjęcia przez organ stanowiący, czyli Bydgoszcz, indywidualnej uchwały o przyznaniu dotacji Parafii Katedralnej pw. Św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy.

Dotacja była warunkiem ogłoszenia oraz przeprowadzenia postępowania zakupowego przez Farę

Deklarowany udział własny miasta zgodnie z wymogami programu wynosi min. 2 procent, co stanowi kwotę 71.430 zł, którą miasto zobowiązane jest wypłacić beneficjentowi dotacji przed wypłatą środków z dofinansowania.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że wsparcie finansowe umożliwi przywrócenie funkcjonalności i bezpieczeństwa budynkowi kościoła, jednemu z głównych zabytków miasta. I dalej: "Inwestycja ma charakter działań ratunkowych, gdyż aktualny stan techniczny wymaga podjęcia szybkich środków zaradczych (luźne fragmenty murów przy dachu, metalowych i ceramicznych zdobień, spadające dachówki stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa przechodniów). "

Niezbędne jest wzmocnienie ceglanych elementów architektonicznych i całej elewacji kościoła, a przede wszystkim wymiana pokrycia dachowego, które wykazuje duże ubytki wraz z naprawą więźby dachowej. Inwestycja obejmuje prace przy elementach więźby dachowej razem ze wzmocnieniami i zabezpieczeniem, prace przy elementach konstrukcyjnych wieży, wykonanie łacenia, obróbek blacharskich, wzmocnienie ścianek przy dachach i wieży, ułożenie nowego pokrycia z dachówki ceramicznej, wykonanie rekonstrukcji zniszczonych i uszkodzonych elementów zdobień, montaż rynien i rur spustowych, wykonanie nowego pokrycia wieży kościoła.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera