Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remonty kamienic i zabytkowych obiektów w Bydgoszczy - 70 budynków odzyskało blask w 2023 r. Co zaplanowano na ten rok?

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Zobacz zdjęcia bydgoskich kamienic, które zostały już wyremontowane >>>
Zobacz zdjęcia bydgoskich kamienic, które zostały już wyremontowane >>>Urząd Miasta Bydgoszczy
Niemal 70 wiekowych kamienic w Bydgoszczy odzyskało blask dzięki pracom remontowym w ubiegłym roku - informuje bydgoski ratusz, który do 15 lutego przyjmował wnioski o dotacje z Bydgoskiego Programu Wsparcia Renowacji Zabytków. Na terenie miasta trwają prace przy kolejnych historycznych obiektach.

Praca wre, obiekty pięknieją

Nie tylko bydgoskie kamienice pięknieją - oprócz nich w 2023 roku wyremontowano wiele budynków użyteczności publicznej - prace przeprowadzono między innymi w areszcie w Fordonie, Galerii Miejskiej bwa oraz wieży ciśnień. Prace remontowe trwają także kilku innych ważnych dla historii miast obiektach, m.in. dawnych zabudowaniach „Befany”. Ponadto trwa rozbudowa neogotyckiego kompleksu Szpitala Zakaźnego.

Praca organiczna na rzecz estetyki Bydgoszczy

Jak informuje Urząd Miasta Bydgoszczy, w ostatnich latach, w celu rewitalizacji Starego Miasta, zastosowano cały pakiet działań, by poprawić wizerunek tej części miasta. To nie tylko dotacje konserwatorskie i nakazy remontów, ale wprowadzono również zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy na estetyczne witryny, przebudowano Stary Rynek i ulice wokół niego. Ponadto - dzięki działaniom restylizacji - wizualnie zyskały bydgoskie mosty, przywrócono historyczny wygląd ul. Cieszkowskiego. Porządkowana jest również kwestia nośników, miasto tworzy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego chroniące zabytki, a także powołano radę do spraw estetyki, która opiniuje kluczowe projekty, realizowane w Bydgoszczy.

Do 15 lutego 2024 roku można było składać wnioski do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bydgoszczy o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Na Bydgoski Program Wsparcia Renowacji Zabytków miasto przeznaczy pół miliona złotych. Więcej informacji na ten temat już wkrótce.

W tym roku zaplanowano także prace przy obiektach zabytkowych należących do miasta. Na te zadania zaplanowano blisko 10 mln zł:

  • Kontynuację modernizacji gmachu Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ul. Traugutta,
  • Renowację infrastruktury Wyspy Młyńskiej, w tym oświetlenia,
  • Wykonanie iluminacji śluz na starym Kanale Bydgoskim,
  • Kontynuację prac w zabytkowej hali ZSG-H przy Konarskiego,
  • Przebudowę elementów architektury ogrodowej przy pałacu nowym w Ostromecku,
  • Remont konserwatorski elewacji i wymiana pokrycia dachu budynku III Liceum Ogólnokształcącego.

Ponadto pozyskane środki zewnętrzne wykorzystane zostaną na prace ratunkowe dachu i ścian kościoła akademickiego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy. Przypomnijmy, że kościół klarysek to jeden z najstarszych bydgoskich zabytków wznoszony od XVI wieku.

To może Cię zainteresować:Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał handel w Bydgoszczy. Po dawnych straganach, sklepach i reklamach zostały tylko wspomnienia i zdjęcia. Oto unikatowe, archiwalne zdjęcia.

Gwara bydgoska - tak mówiono kiedyś w Bydgoszczy i okolicy. ...

Źródło informacji Urząd Miasta Bydgoszczy

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera