Realizacja kontraktu deszczówkowego w Bydgoszczy miała potrwać do 11 grudnia 2023 roku. W tym terminie spółka poinformowała, że wszystkie prace technologiczne umożliwiające funkcjonowanie zbiorników, objęte projektem, zostały zrealizowane na czas, co pozwoliło nie tylko nie stracić unijnego dofinansowania, ale i zyskać dodatkowe dofinansowanie za szybkie tempo prac i zakres zadania.
Na wielu ulicach pozostały jednak utrudnienia, co uprzykrzało życie kierowcom. Stopniowo w kolejnych miesiącach przywracano pełen ruch w kolejnych lokalizacjach. Terminem, w którym ostatecznie miały zniknąć wszystkie utrudnienia był 30 kwietnia. W ostatnim czasie mieszkańcy Bydgoszczy zwrócili uwagę na to, że w niektórych miejscach, które wcześniej były udostępnione do ruchu, znów pojawili się robotnicy i problem powrócił. Zapytaliśmy spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, gdzie jeszcze w ostatnim czasie wykonywano roboty i w których punktach możliwe są utrudnienia.
– Prace związane z wymianą nawierzchni tymczasowej, którą wykonawca ułożył, aby maksymalnie ograniczyć niedogodności i możliwie najszybciej przywrócić przejezdność jezdni, na nawierzchnię docelową, zostały w ubiegłym tygodniu zakończone na ulicach Szubińskiej i Nakielskiej – informuje w czwartek (25 kwietnia) „Express Bydgoski” spółka MWiK.
Jak przekazują Miejskie Wodociągi, w tym tygodniu wymiana nawierzchni na docelową została zrealizowana na:
skrzyżowaniu ulic Gajowej i Powstańców Wielkopolskich
ul. 11 Listopada;
ul. Markwarta;
ul. Sportowa- Szymanowskiego.
– Do zrobienia pozostaje wymiana nawierzchni na docelową na ul. Solskiego – prace rozpoczną się po 7 maja, co spowoduje zamknięcie ruchu na ulicach Solskiego i Pięknej oraz droga rowerowa przy ul. Kordeckiego. Wszystkie prace przy układaniu nawierzchni tymczasowej i docelowej wykonywane są na koszt wykonawcy – zapewnia spółka MWiK.
Ciąg dalszy nastąpi
W ramach inwestycji do realizacji wyznaczono 108 zadań, z czego 37 zostało wykonanych wcześniej, zanim MWiK rozwiązał umowę z poprzednim wykonawcą, który nie uporał się z realizacją inwestycji w terminie (2020 r.). Na wszystkie pozostałe miejska spółka podpisała umowy do realizacji w 2023 r. W 2020 r. planowano wykonanie 157 zadań projektowych. Inwestycję w tym zakresie ograniczono, ale to nie oznacza, że całkowicie z niej zrezygnowano.
– Projekt budowy i przebudowy sieci kanalizacji deszczowej będzie kontynuowany i rozwinięty o jeszcze większe możliwości w zakresie wykorzystania wód deszczowych w ramach programu FEnIKS. Spółka MWiK i Miasto Bydgoszcz złożyły w trybie konkursowym wniosek do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o dofinansowanie projektu pn. „Bydgoszcz zielono-niebieska. Retencja i zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych”, który przeszedł pozytywną weryfikację formalną. Czekamy na wyniki konkursu – przekazuje nam spółka MWiK.
