Do 15 lutego 2024 roku można składać wnioski do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bydgoszczy o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Na Bydgoski Program Wsparcia Renowacji Zabytków w budżecie Bydgoszczy zagwarantowano pół miliona złotych rocznie.
Pięknieją bydgoskie kamienice
Jak informują pracownicy ratusza, złożone wnioski zostaną do końca marca br. ocenione przez komisję z udziałem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Ważnymi kryteriami oceny są, między innymi, wartość historyczna budynków, położenie oraz dodatkowe prace planowane przez inwestora. Ostateczną decyzję, w drodze uchwały, podejmuje Rada Miasta Bydgoszczy. Przepisy przewidują, że "dotacja może być udzielona osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, z terenu miasta Bydgoszczy". Dotacja może być udzielona w wysokości do 50 procent nakładów koniecznych na wykonanie prac.
To też może Cię zainteresować
- W ubiegłym roku, dzięki miejskim dotacjom, prace przeprowadzone zostały w kilku obiektach m.in: przy kamienicy przy ul. Świętojańskiej 18, Magdzińskiego 7-9 oraz kościele na placu Piastowskim - czytamy w komunikacie Biura Prasowego UMB.
Rewitalizacja Starego Miasta polega nie tylko na dotacjach konserwatorskich i nakazach remontów. Jej elementami są również zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy na estetyczne witryny, przebudowa Starego Rynku i ulic wokół niego, restylizacji mostów, porządkowanie nośników reklamowych i in.
W tym roku zaplanowano także prace przy obiektach zabytkowych należących do miasta:
- kontynuację modernizacji gmachu Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ul. Traugutta,
- renowację infrastruktury Wyspy Młyńskiej, w tym oświetlenia,
- kontynuację prac w zabytkowej hali ZSG-H przy Konarskiego
- wykonanie iluminacji śluz na starym Kanale Bydgoskim,
- przebudowę elementów architektury ogrodowej przy pałacu nowym w Ostromecku,
- remont konserwatorski elewacji i wymiana pokrycia dachu budynku III Liceum Ogólnokształcącego
Historia Bydgoszczy w budynkach
- Zdobyliśmy również środki zewnętrzne, które wykorzystane zostaną na prace ratunkowe dachu i ścian kościoła akademickiego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy. Kościół klarysek to jeden z najstarszych bydgoskich zabytków z historią sięgającą XVI wieku - przypominają w ratuszu. - W tym roku przywrócimy wiele historycznych rozwiązań na reprezentacyjnych placach i staromiejskich ulicach, m.in. odtwarzamy historyczne osie widokowe na placu Wolności, trwa restylizacja placu Kościeleckich, a w wakacje rozpocznie się zmiana funkcji Rybiego Rynku. Wszystkie zadania uwzględniają stosowanie materiałów nawiązujących do historycznych rozwiązań (np. kamienne płyty przy nawierzchniach chodników, kamienna kostka na ulicach, stylowe oświetlenie).