Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz: Agatki i policja czuwają nad bezpieczeństwem dzieci [WIDEO]

Redakcja
Dzieci z SP nr 46 przy ul. Kombatantów  przeszły szkolenie drogowe z policją. Znają zasady, mają odblaski...
Dzieci z SP nr 46 przy ul. Kombatantów przeszły szkolenie drogowe z policją. Znają zasady, mają odblaski... Dariusz Bloch
Najbardziej ruchliwe przyszkolne „zebry” od czwartku obstawione są przez agatki, czyli specjalnych pracowników, dbających o bezpieczeństwo dzieci. W tym roku jest o jedną agatkę mniej, zmienił się też jeden adres przeprowadzania przez pasy.

Rok szkolny uczniowie z Bydgoszczy i powiatu witają z policjantami (akcja „Bezpieczna droga do szkoły” potrwa od 2 do 9 września, pogadanki odbywają się m.in. na przejściach dla pieszych, zlokalizowanych w pobliżu szkół). Mundurowi udzielają cennych porad najmłodszym i ich opiekunom.

Krótszą drogą

Tym pierwszym radzą, by...

- Poznali zasady bezpiecznego poruszania się po bardzo często ruchliwej drodze do szkoły, nie zapominali m.in. o odblaskach - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa KWP Bydgoszcz. Dodaje, że spotkania poświęcone tej tematyce policja rozplanuje na cały rok szkolny. Z kolei rolą dorosłych jest takie zaplanowanie drogi dziecka z domy do szkoły, by była i jak najkrótsza, i jak najbezpieczniejsza. Ale nie tylko to. Policjanci w rejonie szkół prowadzą od piątku wzmożone kontrole pojazdów dowożących uczniów do szkół. Sprawdzają, czy dzieci jadą w fotelikach, czy mają zapięte pasy, czy rodzice wysadzają dzieci w bezpiecznym dozwolonym miejscu. Gimbusy także nie unikną kontroli. Monitoring drogówki obejmuje także okolice przejść dla pieszych przy szkołach pod kątem związanych z nimi wykroczeń, najczęściej są to: wyprzedzanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, jazda pod wpływem alkoholu, itp.

(...) kierowcy bardzo lubią rozpędzać się na odcinku Świętojańska - Hetmańska. - Pani Elwira, mama Ani

Jak każdego roku, najbardziej ruchliwe przyszkolne przejścia mają swoich opiekunów, tzw. agatki. Zatrudnia je Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia w Bydgoszczy, a szkoli WORD.

Zobacz galerię: Polfinek pokazał dzieciakom, jak bezpiecznie spacerować po mieście

- Mamy w sumie 40 agatek, z tym że jedna z nich jest na urlopie wychowawczym - podaje Andrzej Jankowski, dyrektor CIS. Jego zdaniem, cisowe agatki obstawiają najbardziej newralgiczne punkty miasta, a przynajmniej wszystkie te, które zgłaszała Straż Miejska i szkoły.

Bydgoskie agatki stoją w słońcu i w słocie

- Przesunęliśmy jedną z agatek z Hutniczej na Grunwaldzką, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 51 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3 przy ul. Granicznej. Jest tam spory ruch.

Agatki przeprowadzają najmłodszych między godziną 7 - 7.30, a 15.-15.30. Mają dwie przerwy: krótszą śniadaniową i dłuższą obiadową. Zazwyczaj obie skorelowane są z przerwami szkolnymi. Osoba przeprowadzająca ma podpisaną umowę z Centrum Integracji Społecznej. Zarabia najniższą krajową (1850 zł brutto lub więcej, jeśli w grę wchodzi tzw. wysługa lat). Agatka czuwa przez pięć dni w tygodniu, w każdej pogodzie. Zimą jest szczególnie potrzebna.

- Moje dziecko uczy się w szkole przy ul. Hetmańskiej - mówi pani Elwira, mama Ani. - Szkoła jest dobra, ale okolica już niekoniecznie. Jesienią i zimą latarnie świecą się nikłym światłem, kierowcy lubią rozpędzać się na odcinku Świętojańska - Hetmańska, tak że w okolicę szkoły wjeżdżają z pełnym impetem. Oczywiście, że wyprzedzają! Przydałby się próg zwalniający - mówi mama.

Tego typu uwagi można zgłaszać policji, szkole, Zarządowi Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej lub radzie osiedla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo