Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie uczelnie rozpoczęły działania wspierające swoich studentów z Ukrainy

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Bydgoszczanie murem za Ukrainą. Kolejne działania w ramach wsparcia dla studentów i pracowników zapowiadają bydgoskie uczelnie.
Bydgoszczanie murem za Ukrainą. Kolejne działania w ramach wsparcia dla studentów i pracowników zapowiadają bydgoskie uczelnie. Tomasz Czachorowski
W piątek, 25 lutego, na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odbyło się spotkanie studentów i studentek z Ukrainy z władzami uczelni. Celem było przede wszystkim zapoznanie się z potrzebami ukraińskich studentów i wypracowanie odpowiednich rozwiązań. Działania w ramach wsparcia swoich studentów zapowiedziała także Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Wiatr zerwał blachę na dachu bloku w Bydgoszczy

od 16 lat

Jak poinformował w piątek, 25 lutego, Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, uniwersytet rozpoczyna udzielanie pomocy od rzeczy najpilniejszych – związanych z trybem nauczania, przedłużaniem sesji egzaminacyjnej, urlopami dziekańskimi dla osób, które ze względu na działania wojenne i wprowadzane w Ukrainie regulacje prawne nie mogą wrócić na zajęcia. To niejedyna pomoc, na jaką mogą liczyć studenci z Ukrainy. To m.in. kwestie materialne.

- Przygotowujemy się do udzielania pomocy materialnej – przede wszystkim związanej z zakwaterowaniem w akademikach, ale i funduszy potrzebnych do życia w Polsce, bo sytuacja finansowa naszych ukraińskich studentów jest bardzo zróżnicowana - mówi Tomasz Zieliński.

UKW w Bydgoszczy odpowiada na potrzeby studentów z Ukrainy

- W dalszej kolejności przygotowujemy się do pomocy w sprawach związanych z pobytem w Polsce – będzie to w dużej mierze uzależnione od rozwoju sytuacji w Ukrainie - zapowiada Tomasz Zieliński. I dodaje: - Naszym studentom udzielona zostanie też jak najszersza pomoc psychologiczna i prawna, dostosowana do potrzeb ukraińskich członków naszej społeczności uniwersyteckiej.

Spotkaniu ze studentami i studentkami z Ukrainy, które miało miejsce w piątek, 25 lutego. Przewodniczył mu JM prof. dr hab. Jacek Woźny, Rektor UKW. Towarzyszyli mu pracownicy Działu Rekrutacji i Spraw Studenckich, Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Welcome Center działającego przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Swoje działania w ramach wsparcia dla akademickiej społeczności ukraińskiej zapowiedziały także władze Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

- Wspólnotę Wyższej Szkoły Gospodarki tworzą przedstawiciele wielu kultur i narodowości. W obliczu rosyjskiej agresji w Ukrainie chcemy przypomnieć nasze wartości. Otwartość, szacunek i tolerancja są fundamentem, na którym budowana jest uczelnia. Chcemy wyrazić solidarność ze wszystkimi studentami i pracownikami dotkniętymi konfliktem, który rozpalany jest teraz za naszą wschodnią granicą - podkreślają.

Konsul Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy: "To czas na mobilizację"

Jak mówi Krzysztof Sikora, Konsul Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy, w obliczu obecnej sytuacji szczególnie ważna jest mobilizacja, by nie dopuścić do tego, aby uniwersytety przestały kształcić studentów, a oni sami przestali widzieć sens rozwoju.

- To wczorajsze (24.02.) wydarzenie w Moskwie było przykładem politycznego cyrku, w którym oszukanych ludzi chce się jeszcze raz oszukać, że dla ich dobra użyje się czołgów, armat. Jako WSG współpracujemy ze wszystkimi obszarami Ukrainy i mamy partnerów we wszystkich obwodach. Musimy zrobić wszystko, aby zmobilizować się, wyjść z własnej strefy komfortu i pomóc Ukraińcom ten koszmarny czas nie tylko przeżyć, ale w tym koszmarnym czasie rozwijać się. Musimy zrobić wszystko, żeby nasze partnerskie uniwersytety nadal kształciły studentów i żeby ci studenci widzieli perspektywę rozwoju - apeluje Krzysztof Sikora, Konsul Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy.

Prof. WSG dr Marek Chamot, rektor WSG podkreśla, że rozpoczęły się już prace nad wdrożeniem konkretnych działań wspierających - zarówno studentów i pracowników uczelni w Bydgoszczy, jak i partnerów WSG na Ukrainie. O pierwszych z tych działań mówi prof. WSG dr Marzena Sobczak-Michałowska, prorektor ds. Międzynarodowych. Jednym z nich jest wprowadzenie dyżurów w ramach poradni pedagogiczno-psychologicznej.

- W ramach Instytutu Europejskiego (budynek C) jesteśmy do Waszej dyspozycji, żeby służyć Wam pomocą w rozwiązywaniu Waszych codziennych kłopotów. Staramy się wspierać także Wasze rodziny. Za chwilę dziekanat WSG przygotuje dla Was ofertę specjalnej zapomogi, specjalnych form wsparcia - również finansowego. Bardzo prosimy, żebyście informowali o Waszych potrzebach - apeluje do studentów narodowości ukraińskiej dr Marzena Sobczak-Michałowska.

O wsparciu bydgoskich uczelni dla studentów z Ukrainy piszemy również TUTAJ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo