W lutym 2024 r. Rada Miasta Bydgoszczy przekazała Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika budynek przy Przemysłowej 34, gdzie miała mieścić się siedziba kierunku lekarsko-dentystycznego. Jak w październiku na sesji tłumaczył prof. dr hab. Dariusz Grzanka, prorektor ds. Collegium Medicum, zrezygnowano z pomysłu jego adaptacji na Centrum Stomatologii, bo koszt – według wycen 120 mln zł – byłby dużo większy niż budowa nowego obiektu.
Ponadto istniało ryzyko, że zadania nie uda się zrealizować w odpowiednim czasie. W roku akademickim 2024/2025 Collegium Medicum uruchomiło kierunek lekarsko-dentystyczny, na który przyjęto 48 studentów. Studenci z budynku mają korzystać już w 2026 roku.
– Przez 2 lata będą mieli zajęcia takie podstawowe, czyli bardzo mocno korelujące z tym, co mamy na kierunku lekarskim. Natomiast za 2 lata, na trzecim roku muszą zacząć zajęcia praktyczne – mówił w październiku prorektor.
Za sensowniejszą opcję uznano budowę od podstaw nowej siedziby na terenie szpitala Biziela. Na realizację inwestycji uczelnia planuje wykorzystać środki z Krajowego Planu Odbudowy – 64 mln zł. Kwota ma pozwolić na realizację inwestycji, ale i parę innych projektów.
Koniec prac w 2026 roku
Postępowanie przetargowe odbywa się w trybie zaprojektuj i wybuduj. Oferty można składać do 23 stycznia. Wybrany wykonawca będzie miał 300 dni od podpisania umowy na realizację inwestycji. Zaprojektuje i wybuduje nowy budynek Centrum Stomatologii na wydzielonej części terenu szpitala Biziela, w miejscu, gdzie dawniej znajdowało się lądowisko helikopterów.
Będzie to czterokondygnacyjny budynek, połączony łącznikiem z głównym obiektem szpitala. W zakres zamówienia wchodzi również wykonanie zagospodarowania terenu obejmującego m.in. parkingi, utwardzenia (dojazdy, chodniki), elementy małej architektury oraz budowa niezbędnej infrastruktury technicznej.
Nocna opieka stomatologiczna w Bydgoszczy
„Wejście główne do budynku zlokalizowano od strony zachodniej, w centralnej części budynku. Pacjent wchodzi do przestronnego holu, w którym znajdują się szatnie, rejestracja oraz główny pion komunikacyjny (dwie windy oraz klatka schodowa). Po obu stronach holu zlokalizowano poszczególne jednostki Centrum. W głębi budynku – w części dostępnej jedynie dla pracowników umieszczono pokoje personelu, sale seminaryjne oraz zaplecze logistyczne (sterylizatornie, pomieszczenia techniczne, szatnie pracowników i sanitariaty). Układ taki powtórzony został na poziomach +1 oraz +2. Najwyższa kondygnacja została przeznaczona na cele wyłącznie dydaktyczne” – czytamy w programie funkcjonalno-użytkowym inwestycji.
Na poszczególnych poziomach mają znajdować się następujące jednostki:
parter – stomatologia dziecięca, ortodoncja, radiologia, pomoc nocna i świąteczna, centralna rejestracja;
I piętro – chirurgia stomatologiczna i periodontologia;
II piętro – stomatologia zachowawcza i protetyka;
III piętro – Centrum Egzaminów Testowych, sale seminaryjne oraz wykładowe, pomieszczenia dla nauczycieli i obsługi technicznej.
