Zobacz wideo: Matura 2023 - szykują się duże zmiany!
Na gliwickim Ogólnopolskim Turnieju Tańca „Gold Contest” zaprezentowanych zostało online ponad 200 prezentacji, wśród nich po raz pierwszy na tym turnieju bydgoski BRAX V, który w kategorii etiuda taneczna (formacje 16-20 lat) zdobył… złoty medal.
Legenda o trzech małpach przyniosła złoto bydgoskiemu zespołowi
- Sukces na gliwickim turnieju cieszy nas tym bardziej, gdyż występ ten był premierą naszej najnowszej choreografii „SkaZA”, do stworzenia której punktem wyjścia była pochodząca z mitologii legenda o trzech mądrych małpach (Kikazaru - małpa, która nie słyszy, Iwazaru - małpa, która nie mówi i Mizaru - małpa, która nie widzi). Jak każda nasza choreografia tańca współczesnego, jest ona z pogranicza tańca i teatru, by emocjami przekazać odbiorcom opowieść - dodaje Beata Rewolińska, kierownik artystyczna Zespołu Tańca BRAX.
Polecamy także
I to nie jest pierwszy sukces odniesiony już w tym roku, bowiem Anno Domini 2021 grupy BRAX VI i BRAX VII również rozpoczęły od zajęcia I miejsc (w różnych kategoriach wiekowych i tanecznych) w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Białobrzeski Winter e-Dance. Dodatkowo, BRAX VI otrzymał nagrodę GRAND PRIX całego festiwalu.
- Natomiast w ciągu 2020 roku tancerki zespołów BRAX wywalczyły 28 najwyższych nagród, zdobytych w 12 ogólnopolskich i jednym międzynarodowym konkursie w Bułgarii. Nawet dwukrotnie udało nam się wystąpić w konkursach stacjonarnych - wymienia Beata Rewolińska, której utytułowane grupy taneczne wystąpiły także w koncertach online we współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Płomienie”, Kontrabus oraz bydgoskim MCK.
Jak to możliwe, by w pandemii, która stawia sporo ograniczeń, działać tak aktywnie i odnosić sukces za sukcesem?
- Do trudnego czasu pandemii jako artystki musiałyśmy podjeść kreatywnie, by podjąć nowe wyzwania. Dziewczęta z BRAX-u są nie tylko bardzo zdolne, ale przede wszystkim wiedzą, po co wychodzą na scenę. Myślę, że podstawą naszej aktywności oraz sukcesów są bardzo dobre relacje. Przed pandemią, jak i w jej trakcie utrzymujemy ze sobą przyjacielski kontakt. W ramach zespołu BRAX prowadzę cztery grupy taneczne. Gdy rozpoczynam pracę z dziewczętami, są one 8-letnimi dziećmi i nasza taneczna współpraca trwa aż osiągną one pełnoletność. I ta właśnie ciągłość pracy, jak i przyjaźń oraz wzajemne zaufanie wewnątrz grupy, są olbrzymią zaletą zespołu, który tworzymy od 30 lat – odpowiada Beata Rewolińska.
Zespół Tańca Współczesnego BRAX od kilku już lat ma przyznany przez prezydenta Bydgoszczy tytuł Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej.
- Działamy i reprezentujemy Bydgoszcz na zewnątrz, wykorzystując każdą nadarzającą się okazję, czy to w ramach konkursów tanecznych, czy na zaproszenia różnych artystów. W dobie pandemii ta współpraca jest mniejsza, ale każde wyjście na scenę ogromnie nas cieszy. Tęsknimy jednak bardzo za publicznością – przyznaje Beata Rewolińska.
Jakie palny zespół BRAX ma na najbliższy czas?
- Przed nami kolejne wyzwania. Przygotowujemy się do czterech ogólnopolskich konkursów, tworzymy nowe choreografie współpracując z różnymi choreografami, a także czekamy, by uczcić zbliżający się Międzynarodowy Dzień Tańca - zdradza nam kierownik artystyczna zespołu.
