Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy
W sobotnie (2 stycznia 2021 r.) południe organizatorzy Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli na Starym Rynku przedstawili mediom tegorocznych odtwórców głównych ról, czyli Trzech Króli oraz Świętą Rodzinę.
Wiemy już, kto wcieli się w główne postaci Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli 2021
- Jako Święta Rodzina wystąpi małżeństwo - Kinga i Jan Frymark wraz z 4-miesięcznym synkiem Nikodemem w roli Jezusa. Państwo Frymark mają jeszcze jednego synka - 2,5-letniego Tobiasza, który pojawi się w roli pastuszka.
- Kacprem, królem europejskim, którego czerwony orszak symbolizuje miłość, będzie Mariusz Odjas (48 lat) - nauczyciel/katecheta, który uczestnicy w orszaku od pierwszej jego edycji, wraz z żoną był dotychczas odpowiedzialny za przygotowanie orszaku czerwonego, na którego czele w tym roku stanie samotnie jako król
- Królem azjatyckim Melchiorem, którego orszak zielony symbolizuje nadzieję, będzie Grzegorz Mochalski (60 lat) - z zawodu ekonomista.
- Odtwórcą roli Baltazara, króla afrykańskiego orszaku niebieskiego symbolizującego wiarę, został Arkadiusz Kozikowski (lat 54) - nauczyciel, który rolę tą traktuje jako wyróżnienie. Przypomnijmy, że od pierwszych edycji bydgoskiego orszaku Baltazarem był pochodzący z Ghany o. Izaak Antwi-Boasiako - misjonarz ze Zgromadzenia SPIRITANS, który przebywa na misjach. W tym roku ze względu na obostrzenia epidemiologiczne nie mógł przybyć do naszego kraju.
- Cieszę się, że Orszaki Trzech Króli starają się pokazać, że Jezus, Maryja Józef, Pasterze, Mędrcy to nie figurki z szopki, ale istoty prawdziwe, ze swoimi smutkami i radościami, a także historią, która toczyła się dzień za dniem, krok za krokiem… Jestem dumna, że mogę być częścią tej inicjatywy, która przybliża prawdę, że nawet w najtrudniejszych warunkach może narodzić się Miłość, która niesie Radość i Pokój - mówi Kinga Frymark, która zagra Maryję.
W dobie pandemii orszak 6 stycznia bez publiczności, ale z transmisją online na Facebooku
W środę, 6 stycznia, o godz. 12 Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki przybędą na bydgoski Stary Rynek, z którego przejdą (każdy król osobno) ul. Mostową, Focha i Gdańską do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy placu Wolności, gdzie o godz. 12.30 uczestniczyć będą we mszy św.
Jak nam zdradzono, trzej królowie przejdą ulicami osobno, ale na mieście będą się nieść dźwięki kolędy, obwieszczając radosną nowinę. Nie zabraknie też kolędnika niosącego gwiazdę. Wszystko przy zachowaniu zalecanych odstępów i reżimu sanitarnego - bez udziału publiczności ani licznych przedstawicieli poszczególnych orszaków.
Bezpośrednio po mszy św. w kościele odbędzie się pokłon Trzech Króli oraz złożenie darów nowo narodzonemu Jezusowi. W tym roku orszak odbędzie się bez udziału publiczności. Do kościoła mogą wejść 63 osoby wraz z aktorami. Ze względu na ograniczoną liczbę osób, mogących być w kościele, będzie od godz. 12.30 transmisja online na żywo na Facebooku w wydarzeniu: Orszak Trzech Króli 2021 - transmisja online z Mszy św oraz pokłonu Trzech Króli.TUTAJ
Hasło Orszaku Trzech Króli 2021 brzmi: „Panu dzięki oddawajmy” - to słowa Jana Kochanowskiego (Pieśń XIII Księgi Wtóre). W roku 2021 aktorzy będą opowiadali o narodzeniu Zbawiciela językiem polskich poetów.
- Chcemy tym hasłem podkreślić naszą wdzięczność Bogu za wiele otrzymanych od Niego darów i łask, a w tym roku dziękujemy szczególnie za to, że dziesięć lat temu dzień 6 stycznia stał się w Polsce ponownie dniem wolnym od pracy, po ponad 50-letniej przerwie – powiedział przedstawiciel organizatorów, Marek Piątkowski.
Polecamy także
- W weekend Ryanair podstawi samoloty i poleci z Bydgoszczy do Wielkiej Brytanii
- W centrum Bydgoszczy powstanie „Nowy Port” nad Brdą. Zobacz wizualizacje
- Adrianna, Marcel i Filip - to pierwsze dzieci urodzone 1 stycznia 2021 w Bydgoszczy
- Powstanie pierwszy sklep socjalny w województwie kujawsko-pomorskim
Orszakowy Challenge Kolędowy
Ze względu na pandemię Covid-19 orszak w tym roku przeniósł się też częściowo do mediów społecznościowych. Trwa bowiem Orszakowy Challenge Kolędowy, który łączy ludzi z całej Polski (i nie tylko) w tradycji śpiewania kolęd.
- Zachęcamy wszystkich, aby nagrali filmik z rodzinnego śpiewania jednej z wybranych kolęd lub pastorałek i nominowali kolejne osoby do wyzwania - zapraszają organizatorzy.
W nagraniu powinny wystąpić minimum dwie osoby, ale mogę to być całe rodziny, parafie, szkoły i inne dowolne grupy. Film (nie dłuższy niż 5 minut) nagrany poprzez komunikację internetową (np. Zoom, Skype) daje możliwość, że na różnych ekranach osoby wspólnie zaśpiewają. Nagranie (instrumentalną wersję kolęd można pobrać za darmo na stronie orszak.org) umieszczamy na swoim profilu na Facebooku, Twitterze czy Instagramie koniecznie z hashtagiem #KoledujmyRazem.
