Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[BYDGOSKI FESTIWAL NAUKI] Po udziale w takiej imprezie, brakiem wiedzy nie będzie się można zasłaniać

Redakcja
FESTIWAL NAUKIFESTIWAL NAUKI UKW
FESTIWAL NAUKIFESTIWAL NAUKI UKW Dariusz Bloch
Pięć bydgoskich uczelni, ponad 900 prezentacji, 88 partnerów i... pewnie kilkadziesiąt tysięcy gości. Już prawie 9 tysięcy chętnych zapisało się na zajęcia. Imponująco wygląda w liczbach Bydgoski Festiwal Nauki. A to wszystko w cztery dni, od 18 maja.

[break]
W tej edycji grono organizatorów BFN powiększyło się o Bydgoską Szkołę Wyższą (piąta uczelnia), która na afisz dopisała aż 69 swoich propozycji. Zacznijmy od Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Tym razem zaproponujemy naszym gościom 425 wykładów, prezentacji, warsztatów - zapowiada dr Maria Sobieszczyk, koordynator Bydgoskiego Festiwalu Nauki z ramienia UKW.

Wymienia choćby wykład doktora Krzysztofa Osińskiego z IPN, który opowie nam o fenomenie Mariana Rejewskiego, prezentację Tomasza Koczorskiego, który pod hasłem „Mortui vivos docent” (zmarli uczą żywych) przedstawi tajniki badań antropologicznych na przykładzie bydgoskiej wczesnonowożytnej serii szkieletowej. Naukowiec... zaprezentuje owe szkielety, chodzi o szczątki (!) mnichów z pl. Teatralnego.

Będzie także lekcja matematyki z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (dr inż. Karolina Mroczyńska), słówko o sprawcach przestępstw seksualnych i ich diagnostyce (mgr Karolina Nowak, Pracownia Edukacji, Terapii i Seksuologii Społecznej), a także poznawanie tajemnic hotelu Brda, rzut oka do wnętrza gleby (dr Tomasz Marquardt), historia atomu (Jakub Sadowski) i ponad 400 innych propozycji.

Po japońsku

UTP zaprasza na 171 swoich imprez, pierwsze zaczynają się 18 maja, poświęcone będą kulturze Japonii, cykl nosi tytuł „Cool Japan”. Imprezę poprowadzą dr inż. Małgorzata Gotowska oraz Adrianna i Krzysztof Wosińscy pod patronatem Ambasady Japońskiej w Warszawie. Dalej, w pakiecie UTP, są lekcje chemii na wesoło, prelekcje o pszczołach, warsztaty z budownictwa, słów kilka o pieczywie („Od bochenka do ziarenka”), porady dla właścicieli nietypowych zwierząt, m.in. świnek morskich, wykład o pięknie chryzantem, o możliwościach drukarek 3D, a także: ceramika, lekcja odpoczywania, lekcja czytania etykiet, itp.

Collegium Medicum (59 wydarzeń) zaprasza swoich gości do nowo wyremontowanego budynku przy ul. Łukasiewicza, gdzie mieści się m.in. Zakład Anatomii Prawidłowej, sale fantomowe. Pod opieką CM będzie także można zwiedzić ogród roślin leczniczych, poznać... genetyczny warsztat kuchenny i różne efekty działania leków przeciwbólowych.

Polityczna debata

Wyższa Szkoła Gospodarki (175 imprez) zaprezentuje się w Bydgoszczy, w Inowrocławiu i w Chojnicach. Jako swoją kluczową pozycję na festiwalowym afiszu uczelnia wymienia wykład i debatę „Gra o Polskę” z udziałem prof. Andrzeja Zybertowicza (pierwszy krytyczny komentarz wygłosi prof. zw. dr hab. Lech Witkowski) i wykład prof. Marka Harata „Muzeum Mózgu - czy projekt jest możliwy w Bydgoszczy”. Są też inne ciekawe wykłady: o azbeście, o pilotowaniu drona, a także koncert... „Rachunkowość w pięknych melodiach” autorstwa ekonomistki dr Emilii Fladrowskiej.

Bydgoska Szkoła Wyższa przygotowała 69 propozycji na BFN, a wśród nich wykład, który już wzbudził duże zainteresowanie: „Dlaczego inkwizycja papieska polowała na czarownice?”, a także warsztaty z rozumienia pism urzędowych, wykład o faktach i mitach handlu narządami ludzkimi. Imprez szukamy przez stronę www.festiwalnauki.bydgoszcz.pl . Wybieramy datę, organizatora, ścieżkę (np. humanistyczną, artystyczną, techniczną, społeczną). Na część imprez obowiązują zapisy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!