Zobacz wideo: Ferie zimowe w dobie pandemii
Tuż przed świętami wszyscy mogliśmy zobaczyć trailer filmu „Kwiat paproci”, czyli pilota familijnego serialu „Klechdy Domowe”, produkowanego w Bydgoszczy przez Fundację Czarny Karzeł w koprodukcji z Grupą Moderator Inwestycje oraz Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Próbka filmu, w którym baśniowy świat jest wykreowany m.in. poprzez efekty specjalne (zarówno animacje 2D, jak i skomplikowane efektów VFX), zrobił wrażenie. Czarny Karzeł nie przestaje zaskakiwać i w ostatni dzień 2020 roku poinformował, że... wydał komiks „Kwiat paproci-baśń filozoficzna”, który jest wersją papierową realizowanego serialu.
- Jest to pierwszy odcinek, będący częścią projektu pełnometrażowego albumu, który będzie adaptacją 13 polskich podań i baśni na nowo napisanych przez prof. Zbigniewa Mikołejkę - wyjaśnia Marta Filipiak, która jest współreżyserką filmu, jak i współautorką obrazów, jakie wraz z Łukaszem Owczarzakiem stworzyła do komiksu.
- Komiks powstał na podstawie scenariusza filmowego, więc jest związany z historią, którą opowiadamy w filmie. Ale został też wzbogacony o elementy, których w filmie nie ma. Ciekawostką jest fakt, że niektóre rysunki komiksu były inspiracją do filmu - zdradza nam Marta Filipiak.
Komiks, który został wydany dzięki wsparciu Miasta Bydgoszczy, ma twardą okładkę i liczy 52 strony w formacie A4.
Gdzie można zamówić komiks?
- Zapraszam do kontaktu z Fundacją Czarny Karzeł (www.czarnykarzel.pl) - można wysłać do nas maila i umówić się na odbiór komiksu. Część egzemplarzy wkrótce będzie też dostępna w kilku punktach Bydgoszczy. W związku z pandemią i utrudnieniami z tym związanymi, ustalamy miejsca i zasady, na których mogłoby się to bezpiecznie odbywać. Na pewno część egzemplarzy przekażemy w najbliższych dniach do MCK, galerii sztuki, księgarni itp. Będziemy o tym informować na bieżąco - dodaje Marta Filipiak.
O czym opowiada „Kwiat paproci-baśń filozoficzna”?
Jak wyjaśnia Fundacja Czarny Karzeł, to baśń dla dzieci i młodzieży - o chłopcu, który, zasłuchany w opowieść́ starej wiedźmy, postanawia, wbrew ostrzeżeniom matki, wyruszyć́ na poszukiwanie czarodziejskiego kwiatu paproci. Tajemnica, pożądanie, magia i groza, wściekłość́ na siły zła, które bohatera wystawiły na skrajnie trudną próbę, inicjacji w drogę̨ przez życie z jego dramatami i kłopotami, w aurze strachu, podejmowania przez dziecko wyzwania ponad siły, uwikłania się̨ w sytuację je przerastającą, samotność́ w oddzieleniu od domu, uwikłanie dziecka w swego rodzaju magiczny horror.
