W sobotni (10.10.) wieczór osoby, które zasiądą w fotelach na sali legendarnego Kina Pomorzanin, poczują się jak w salonie warszawskim z początku XIX w. Stanie się tak za sprawą muzyki, choć nie bez znaczenia jest też instrumentarium.
- Arte Dei Suonatori Piano Quartet wykona utwory na historycznych instrumentach, w tym na pianoforte. Zatem kompozycje popularne na mieszczańskich salonach z przełomu XVIII i XIX wieku usłyszymy na instrumentach, na które utwory te zostały napisane i na jakich były wówczas grane - wyjaśnia nam Elżbieta Izdebska, dyrektor artystyczny festiwalu Bydgoska Scena Barokowa.
Obok muzyki Johanna Schoberta, zabrzmią też utwory polskich kompozytorów: Feliksa Janiewicza i Franciszka Lessela. - Można o nich powiedzieć, że to poprzednicy Fryderyka Chopina, niesłusznie zapomniani - dodaje Elżbieta Izdebska.
Dość wspomnieć, że Franciszek Lessel był prawdopodobnie jedynym polskim kompozytorem, który pobierał nauki u samego Josepha Haydna. Zaś Feliks Janiewicz już jako młodzieniec osiągnął wysoki poziom gry na skrzypcach, a otrzymawszy stypendium królewskie wyjechał z Warszawy do Europy Zachodniej, gdzie jako skrzypek, ale i kierownik orkiestry, biorąc udział także w benefisach czołowych muzyków (m.in. Haydna), dużo koncertował.
Jak podpowiada nam pomysłodawczyni Bydgoskiej Sceny Barokowej, dzieła Janiewicza przeżywają właśnie swój renesans.
- Są w Polsce wykonawcy, którzy zaczynają na nowo sięgać po jego utwory, by pokazać, że oprócz Wieniawskiego, mieliśmy także innych wybitnych skrzypków i twórców literatury skrzypcowej - mówi Elżbieta Izdebska.
W ramach Bydgoskiej Sceny Barokowej 2020 dzieła Feliksa Janiewicza zabrzmią dziś nie tylko na instrumentach smyczkowych - na skrzypcach zagrają założyciele orkiestry Arte Dei Suonatori: Ewa Golińska i Aureliusz Goliński, na wiolonczeli Maciej Łukaszuk - ale też na wspomnianym już pianoforte. Bowiem w programie I Koncert skrzypcowy F-dur w aranżacji J.L. Dusska na fortepian. Utwór z koncertowego niebytu wydobędzie dla nas pianistka, nominowana do Fryderyków 2018 i 2020, Katarzyna Drogosz.
W niedzielę (11.10.) odbędzie się czwarty z kolei koncert w ramach Bydgoskiej Sceny Barokowej 2020. W Pomorzaninie (a ten ma świetną akustykę) tym razem zabrzmią Kantaty J.S. Bacha.
- Na jednym koncercie zabrzmi aż pięć kantat Bacha i to w wykonaniu artystów z najwyższej półki, i oczywiście na historycznych instrumentach (nie zabraknie tak ukochanego przez Bacha oboju d’amore!) - zapowiada Elżbieta Izdebska, nie kryjąc radości, że Agnieszka Żarska, założycielka i kierownik artystyczny stylu Baroque Collegium 1685 (chór i orkiestra) zrzeszającego znakomitych śpiewaków i instrumentalistów, zaproponowała organizatorom BSB 2020 tak wyjątkowy koncert. Koncert, podczas którego wystąpi jeden z najlepszych na świecie interpretatorów muzyki J.S. Bacha - Peter Kooij (bas), a także Margot Oitzinger (mezzosopran), Joanna Radziszewska (sopran) i Tomáš Lajtkep (tenor).
Koncert Kantaty Johanna Sebastiana Bacha zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje”.
- W imieniu wszystkich moich przyjaciół ze Stowarzyszenia Akademii Muzyki Dawnej, jako organizatorów festiwalu, mogę powiedzieć, że podobnie jak w ubiegłym roku, jesteśmy ogromnie zadziwieni i zachwyceni, że tak unikatowe wydarzenia muzyczne dzieją się na Bydgoskiej Scenie Barokowej! - dodaje Elżbieta Izdebska.
Co więcej, okazuje się, że Bydgoska Scena Barokowa przyciąga nie tylko znakomitych artystów, ale także melomanów z całej Polski.
- Na nasze koncerty przybywają słuchacze z Poznania, Gdańska, Warszawy... Są to miłośnicy muzyki dawnej, którzy śledząc wszystko to, co dzieje się w kraju, poszukując wartościowych wydarzeń muzycznych i zapowiadają się na kolejne nasze koncerty. Takimi zainteresowaniem i sygnałami sympatii jesteśmy wzruszeni - przyznaje dyrektor artystyczna Bydgoskiej Sceny Barkowej, zapraszając wszystkich do słuchania muzyki dawnej na żywo w kinie z historią.
Bydgoska Scena Barokowa 2020 w Kinie Pomorzanin. Koncerty, które jeszcze usłyszymy:
- 10.10. (sob.) godz. 18 - Salon Warszawski z muzyką J. Schoberta, F. Janiewicza i F. Lessela w wykonaniu Arte Dei Suonator kameralnie.
- 11.10. (ndz.) godz. 18 - Kantaty J.S. Bach wykonają: Joanna Radziszewska (sopran); Margot Oitzinger (mezzosopran); Tomáš Lajtkep (tenor); Peter Kooij (bas); Kolegium Barokowe 1685 (chór i orkiestra)
- 17.10. (sob.) godz. 18 - Ogrody Wersalu
- 24.10. (sob.) godz. 18 - Muzyka Biskupów Warmińskich
- 7.11. (sob.) godz. 18 - muzyczne wykonanie opery Nicoli Porpory „Filandro”
Bilety (20 zł ulgowy, 30 zł normalny) oraz szczegóły na www.bydgoskascenabarokowa.pl/program, www.kinopomorzanin.pl/bilety. W przypadku chęci zakupu biletów tradycyjnym przelewem, należy skontaktowanie się z Kinem Pomorzanin (ul. Gańska 10) - nr tel. 52 322 37 52, [email protected]
