Zobacz wideo: Sezon żeglugowy w Bydgoszczy otwarty!
W nowo otwartej po latach siedzibie Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4 (ale także w pozostałych kasach muzealnych) można już bezpłatnie odebrać specjalny pakiet (instrukcję z mapką i naklejkami, ołówek, zaszyfrowane wiadomości, zdrapki z zagadkami), który przyda się w sobotni wieczór, 15 maja, w godz. 18-22.
Wieczór z bydgoskim muzeum, czyli spacer z zdaniami
- Zamiast tradycyjnej Nocy Muzeów (jej świętowanie ze względu na obostrzenia oficjalnie przeniesiono na listopad br.) postanowiliśmy zaprosić na Wieczór z Muzeum, podczas którego przespacerować się można zewnętrzną trasą 9 obiektów muzealnych - wyjaśnia Dominika Lewandowicz, kierownik działu edukacji MOB.
Na muzealnych obiektach (zaznaczonych na mapce) pojawią się tajemnicze kody, będą też zagadki i zdania do wykonania.
- W okolicach Europejskiego Centrum Pieniądza (ul. Mennica 4 na Wyspie Młyńskiej) warto włączyć w swoim telefonie GPS, by „namierzyć” skrzynkę geocachingową z ukrytym skarbem. Kto znajdzie skrzynkę, ten może z niej wydobyć dla siebie pamiątkową monetę - podpowiada Dominika Lewandowicz.
Z kolei, na przykład w oknie Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8) wywieszone będzie pewne dzieło. - Nie zdradzę, jaki będzie to obraz, powiem, że trzeba uważnie mu się przyjrzeć, by odgadnąć, czego w nim brakuje... - dodaje nasza rozmówczyni, zachęcając do przejścia lub przejechania trasy rowerem samemu, z dziećmi czy grupką znajomych.
Misie zrobią pranie w Muzeum Mydła, zwiedzający wyprodukują proszek
Cała pluszowa rodzinka Misiów z Cafe Kino w sobotnią Noc Muzeów przeprowadzi się do Muzeum Mydła i Historii Brudu, by zrobić „Wielkie pranie” niemal jak w dawnej filmowej reklamie marki Presil z lat 30.
Miśki są duże i sympatyczne, chętnie zapozują z każdym do zdjęcia, a przewodnicy Muzeum Mydła oprowadzą po przygotowanej na ten wieczór ekspozycji i zdradzą ciekawostki związane z praniem, opowiedzą bydgoską historię Persila.
Zwiedzający będą mieli też okazję wyprodukować proszek do prania (ekologiczny!) i zabrać go do domu. W sklepie muzeum dostępne będą mydlane misie. Zwiedzanie (bilet 10 zł) i warsztaty (+ zwiedzanie 17 zł) 15 maja co godzinę od 18.00 do 23.00 po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu: 52 515 70 15.
Zwiedzanie MuzeumKomórek.pl w blasku neonów
Zaledwie 15-20 minut drogi od Muzeum Mydła (ul. Długa 13) znajduje się siedziba MuzeumKomorek.pl (ul. Pomorska 15, w podwórzu). Po drodze jest więc zwiedzić oba muzea, zwłaszcza że szykują wspólną „promocję”. - Jeśli ktoś odwiedzi i nas, i Muzeum Mydła (oraz zdobędzie dwie pieczątki), dostanie drobny upominek - wyjaśnia Paweł Wiśniewski-Hassenpflug, współtwórca MuzeumKomórek.pl, który zdradził, że w Noc Muzeum zwiedzanie będzie wyglądać nieco inaczej.
- Aby jak najwięcej osób miało możliwość odwiedzić nas tej nocy, zwiedzanie odbędzie się bez oprowadzania i opowiadania historii przez pracownika muzeum, za to cała reszta atrakcji i wystawy pozostają do dyspozycji zwiedzających - opisuje pan Paweł i dodaje, że pomieszczenia MuzeumKomórek.pl rozświetlać będą jedynie podświetlane gabloty i neony z logami operatorów sieci. „Nocne” zwiedzanie MuzeumKomórek.pl co godzinę (od 18.00 do 23.00, bilet 10 zł). By mieć pewność wejścia, najlepiej zarezerwować godzinę na stronie www.muzeumkomorek.pl
Szyperskie legendy i zwiedzanie barki „Lemara”
Na spotkanie z legendami szyperskimi zaprasza załoga barki „Lemara” MCK. - Co pół godziny - 20.30-22.00 - na pokładzie barki rozpocznie się specjalna wachta, podczas której odczytana zostanie opowieść związana z dziejami żeglugi na Brdzie, Wiśle i innych rzekach. Po wysłuchaniu legendy, bezpłatne zwiedzanie barki w małych grupach - zapowiada Marta Ratz.
Do zwiedzania w Noc Muzeów zaprasza także Galeria Wspólna MCK, która w godz. 18-20 zaprezentuje twórczość grafika Piotra Gojowego, związanego z Bydgoszczą i Toruniem.
W sobotę (15 maja) - po raz pierwszy po pandemicznej przerwie - swe drzwi dla zwiedzających otworzą Pałac Stary i Pałac Nowy w Ostromecku (11.00- 18.00), spacerować i piknikować w parku będzie można do 20.00. Noc Muzeów będzie pierwszą dla pszczół, których ule w sobotę rano zostaną zainstalowane w Ostromecku.
„Wieczorem, gdy nie śpię... odwiedzam muzeum” - bydgoskich Wodociągów
Pod takim hasłem zapraszają zwiedzających czynne dłużej Wieża Ciśnień (13.00-22.00) i Hala Pomp (13.00-19.00) bydgoskiego Muzeum Wodociągów, wstęp darmowy. Natomiast na kanale YouTube Muzeum Wodociągów z „Pałacyku” nadawana na żywo będzie transmisja spotkań z ekspertami:
- w godz. 13-14 - rozmowa z Tomaszem Izajaszem, kustoszem Muzeum Kanału Bydgoskiego, który opowie o historii Kanału Bydgoskiego, o działaniach jakie zostały podjęte w celu zagospodarowania nowego obiektu, a także o kooperacji bydgoskich muzeów.
- w godz. 14-14.30 - spotkanie się z prorektorem ds. Rozwoju i Współpracy UKW w Bydgoszczy, dr hab. inż., profesorem uczelni Markiem Macko, z który opowie o wykorzystaniu nowoczesnych technologii przy tworzeniu aktualnej wystawy stałej w Hali Pom - modelowanie 3D i druk 3D oraz o współpracy między uniwersytetem a muzeum.
- w godz. 14.30-15.00 - przedstawiciel Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy dr Jacek Cieściński opowie o aranżacji zielono-niebieskiej infrastruktury w przestrzeni kulturalnej na przykładzie Muzeum Wodociągów oraz o istocie i znaczeniu przydomowego gromadzenia i zagospodarowania wód opadowych.
O północy spacer z archeologiem po dawnym cmentarzu w parku Witosa
Oryginalną propozycję ma archeolog Robert Grochowski, który w ramach Nocy Muzeów proponuje nocną wycieczkę po Parku Ludowym im. Wincentego Witosa, który był kiedyś największym cmentarzem w Bydgoszczy.
- Początki nekropoli sięgają końca XVIII wieku. Później była ona kilkukrotnie powiększana, osiągając ostatecznie powierzchnią 6,5 ha. W obrębie cmentarza znajdowało się ponad 120 kaplic grobowych oraz liczne okazałe grobowce, w których spoczęli najwybitniejsi urzędnicy, politycy, wojskowi i przemysłowcy ówczesnej Bydgoszczy, m.in. z rodzin Gamm, Peterson, Blumwe, Kolwitz. Wraz z końcem II wojny światowej przystąpiono do stopniowej likwidacji nekropoli. Ostatecznie została ona zniszczona w latach 1951-1953 - opisuje Robert Grochowski, który w ramach wycieczki opowie nie tylko o historii i planigrafii cmentarza, ale także o wynikach badań archeologicznych prowadzonych w latach 2017-2020.
Zbiórka chętnych na nocną wycieczkę, organizowaną przez Pracownia Archeologiczna ,,IMLADRIS” Robert Grochowski, 15 maja o północy przed wejściem do Pałacu Młodzieży (ul. Jagiellońskiej 27). Ze względów epidemicznych liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy poprzez kontakt na Facebooku TUTAJ
