Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoska Noc Muzeów już w sobotę! Dokąd warto się wybrać wieczorem? [program atrakcji 15 maja]

Justyna Tota
Justyna Tota
Pluszowe Misie z Cafe Kino już szykują się na wielkie pranie w sobotnią Noc Muzeów w bydgoskim Muzeum Mydła i Historii Brudu! Zwiedzanie (bilet 10 zł) i warsztaty (+ zwiedzanie 17 zł) 15 maja 2021 r. co godzinę od 18.00 do 23.00 po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu: 52 515 70 15. Każdy bilet i kupiony upominek jest cegiełką wsparcia na przetrwanie trudnych, pandemicznych czasów. Muzeum Mydła cały czas walczy, by się utrzymać - zbiórka na portalu zrzutka.pl prowadzona jest TUTAJ
Pluszowe Misie z Cafe Kino już szykują się na wielkie pranie w sobotnią Noc Muzeów w bydgoskim Muzeum Mydła i Historii Brudu! Zwiedzanie (bilet 10 zł) i warsztaty (+ zwiedzanie 17 zł) 15 maja 2021 r. co godzinę od 18.00 do 23.00 po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu: 52 515 70 15. Każdy bilet i kupiony upominek jest cegiełką wsparcia na przetrwanie trudnych, pandemicznych czasów. Muzeum Mydła cały czas walczy, by się utrzymać - zbiórka na portalu zrzutka.pl prowadzona jest TUTAJ Tomasz Czachorowski
W Muzeum Mydła będzie można zrobić proszek do prania własnej produkcji, a kto po sąsiedzku zwiedzi też MuzeumKomórek.pl, ten zgarnie upominek. Na szlaku przygotowanym przez Muzeum Okręgowe można poszukać skrzynki ze skarbem i rozwiązać niejedną zagadkę, a z bydgoskim archeologiem o północy wybrać się na były cmentarz. Co jeszcze czeka na zwiedzających w sobotnią Noc Muzeów w Bydgoszczy?

Zobacz wideo: Sezon żeglugowy w Bydgoszczy otwarty!

W nowo otwartej po latach siedzibie Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4 (ale także w pozostałych kasach muzealnych) można już bezpłatnie odebrać specjalny pakiet (instrukcję z mapką i naklejkami, ołówek, zaszyfrowane wiadomości, zdrapki z zagadkami), który przyda się w sobotni wieczór, 15 maja, w godz. 18-22.

Wieczór z bydgoskim muzeum, czyli spacer z zdaniami

- Zamiast tradycyjnej Nocy Muzeów (jej świętowanie ze względu na obostrzenia oficjalnie przeniesiono na listopad br.) postanowiliśmy zaprosić na Wieczór z Muzeum, podczas którego przespacerować się można zewnętrzną trasą 9 obiektów muzealnych - wyjaśnia Dominika Lewandowicz, kierownik działu edukacji MOB.

Na muzealnych obiektach (zaznaczonych na mapce) pojawią się tajemnicze kody, będą też zagadki i zdania do wykonania.
- W okolicach Europejskiego Centrum Pieniądza (ul. Mennica 4 na Wyspie Młyńskiej) warto włączyć w swoim telefonie GPS, by „namierzyć” skrzynkę geocachingową z ukrytym skarbem. Kto znajdzie skrzynkę, ten może z niej wydobyć dla siebie pamiątkową monetę - podpowiada Dominika Lewandowicz.

Z kolei, na przykład w oknie Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8) wywieszone będzie pewne dzieło. - Nie zdradzę, jaki będzie to obraz, powiem, że trzeba uważnie mu się przyjrzeć, by odgadnąć, czego w nim brakuje... - dodaje nasza rozmówczyni, zachęcając do przejścia lub przejechania trasy rowerem samemu, z dziećmi czy grupką znajomych.

Misie zrobią pranie w Muzeum Mydła, zwiedzający wyprodukują proszek

Cała pluszowa rodzinka Misiów z Cafe Kino w sobotnią Noc Muzeów przeprowadzi się do Muzeum Mydła i Historii Brudu, by zrobić „Wielkie pranie” niemal jak w dawnej filmowej reklamie marki Presil z lat 30.

Miśki są duże i sympatyczne, chętnie zapozują z każdym do zdjęcia, a przewodnicy Muzeum Mydła oprowadzą po przygotowanej na ten wieczór ekspozycji i zdradzą ciekawostki związane z praniem, opowiedzą bydgoską historię Persila.

Zwiedzający będą mieli też okazję wyprodukować proszek do prania (ekologiczny!) i zabrać go do domu. W sklepie muzeum dostępne będą mydlane misie. Zwiedzanie (bilet 10 zł) i warsztaty (+ zwiedzanie 17 zł) 15 maja co godzinę od 18.00 do 23.00 po wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu: 52 515 70 15.

Zwiedzanie MuzeumKomórek.pl w blasku neonów

Zaledwie 15-20 minut drogi od Muzeum Mydła (ul. Długa 13) znajduje się siedziba MuzeumKomorek.pl (ul. Pomorska 15, w podwórzu). Po drodze jest więc zwiedzić oba muzea, zwłaszcza że szykują wspólną „promocję”. - Jeśli ktoś odwiedzi i nas, i Muzeum Mydła (oraz zdobędzie dwie pieczątki), dostanie drobny upominek - wyjaśnia Paweł Wiśniewski-Hassenpflug, współtwórca MuzeumKomórek.pl, który zdradził, że w Noc Muzeum zwiedzanie będzie wyglądać nieco inaczej.

- Aby jak najwięcej osób miało możliwość odwiedzić nas tej nocy, zwiedzanie odbędzie się bez oprowadzania i opowiadania historii przez pracownika muzeum, za to cała reszta atrakcji i wystawy pozostają do dyspozycji zwiedzających - opisuje pan Paweł i dodaje, że pomieszczenia MuzeumKomórek.pl rozświetlać będą jedynie podświetlane gabloty i neony z logami operatorów sieci. „Nocne” zwiedzanie MuzeumKomórek.pl co godzinę (od 18.00 do 23.00, bilet 10 zł). By mieć pewność wejścia, najlepiej zarezerwować godzinę na stronie www.muzeumkomorek.pl

Szyperskie legendy i zwiedzanie barki „Lemara”

Na spotkanie z legendami szyperskimi zaprasza załoga barki „Lemara” MCK. - Co pół godziny - 20.30-22.00 - na pokładzie barki rozpocznie się specjalna wachta, podczas której odczytana zostanie opowieść związana z dziejami żeglugi na Brdzie, Wiśle i innych rzekach. Po wysłuchaniu legendy, bezpłatne zwiedzanie barki w małych grupach - zapowiada Marta Ratz.

Do zwiedzania w Noc Muzeów zaprasza także Galeria Wspólna MCK, która w godz. 18-20 zaprezentuje twórczość grafika Piotra Gojowego, związanego z Bydgoszczą i Toruniem.

W sobotę (15 maja) - po raz pierwszy po pandemicznej przerwie - swe drzwi dla zwiedzających otworzą Pałac Stary i Pałac Nowy w Ostromecku (11.00- 18.00), spacerować i piknikować w parku będzie można do 20.00. Noc Muzeów będzie pierwszą dla pszczół, których ule w sobotę rano zostaną zainstalowane w Ostromecku.

„Wieczorem, gdy nie śpię... odwiedzam muzeum” - bydgoskich Wodociągów

Pod takim hasłem zapraszają zwiedzających czynne dłużej Wieża Ciśnień (13.00-22.00) i Hala Pomp (13.00-19.00) bydgoskiego Muzeum Wodociągów, wstęp darmowy. Natomiast na kanale YouTube Muzeum Wodociągów z „Pałacyku” nadawana na żywo będzie transmisja spotkań z ekspertami:

  • w godz. 13-14 - rozmowa z Tomaszem Izajaszem, kustoszem Muzeum Kanału Bydgoskiego, który opowie o historii Kanału Bydgoskiego, o działaniach jakie zostały podjęte w celu zagospodarowania nowego obiektu, a także o kooperacji bydgoskich muzeów.
  • w godz. 14-14.30 - spotkanie się z prorektorem ds. Rozwoju i Współpracy UKW w Bydgoszczy, dr hab. inż., profesorem uczelni Markiem Macko, z który opowie o wykorzystaniu nowoczesnych technologii przy tworzeniu aktualnej wystawy stałej w Hali Pom - modelowanie 3D i druk 3D oraz o współpracy między uniwersytetem a muzeum.
  • w godz. 14.30-15.00 - przedstawiciel Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy dr Jacek Cieściński opowie o aranżacji zielono-niebieskiej infrastruktury w przestrzeni kulturalnej na przykładzie Muzeum Wodociągów oraz o istocie i znaczeniu przydomowego gromadzenia i zagospodarowania wód opadowych.

O północy spacer z archeologiem po dawnym cmentarzu w parku Witosa

Oryginalną propozycję ma archeolog Robert Grochowski, który w ramach Nocy Muzeów proponuje nocną wycieczkę po Parku Ludowym im. Wincentego Witosa, który był kiedyś największym cmentarzem w Bydgoszczy.

- Początki nekropoli sięgają końca XVIII wieku. Później była ona kilkukrotnie powiększana, osiągając ostatecznie powierzchnią 6,5 ha. W obrębie cmentarza znajdowało się ponad 120 kaplic grobowych oraz liczne okazałe grobowce, w których spoczęli najwybitniejsi urzędnicy, politycy, wojskowi i przemysłowcy ówczesnej Bydgoszczy, m.in. z rodzin Gamm, Peterson, Blumwe, Kolwitz. Wraz z końcem II wojny światowej przystąpiono do stopniowej likwidacji nekropoli. Ostatecznie została ona zniszczona w latach 1951-1953 - opisuje Robert Grochowski, który w ramach wycieczki opowie nie tylko o historii i planigrafii cmentarza, ale także o wynikach badań archeologicznych prowadzonych w latach 2017-2020.

Zbiórka chętnych na nocną wycieczkę, organizowaną przez Pracownia Archeologiczna ,,IMLADRIS” Robert Grochowski, 15 maja o północy przed wejściem do Pałacu Młodzieży (ul. Jagiellońskiej 27). Ze względów epidemicznych liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy poprzez kontakt na Facebooku TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo