https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie rozbiórka i nowy pomnik. Sprawdzamy postęp prac na placu Wolności w Bydgoszczy

Jarosław Więcławski
Los pomnika wydaje się być przesądzony.
Los pomnika wydaje się być przesądzony. Arkadiusz Wojtasiewicz
Trwa rewitalizacja placu Wolności w Bydgoszczy. Przyjrzeliśmy się postępowi robót na miejscu. W przyszłym tygodniu najprawdopodobniej zapadnie decyzja o rozbiórce pomnika na placu i zastąpieniu go nową formą.

Prace rewitalizacyjne na placu Wolności ruszyły w kwietniu 2024 r. Na starcie miały już poślizg, bo wcześniej przedłużyły się roboty związane z budową zbiornika retencyjnego. Pierwotnie zakładano, że wszystkie prace zakończą się latem 2025 r., ale termin już kilkukrotnie przesuwano, na co wpłynęło wiele czynników, w tym konieczność wykonania na miejscu dodatkowych prac gazowych.

W kwietniu na ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy Sebastian Fifielski, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji Miasta, przekazał, że obecnie umowny termin zakończenia prac to 31 marca 2026 r. ale za wcześnie, żeby przesądzać, czy nie ulegnie on zmianie. Teraz wiadomo – roboty potrwają dłużej. Jak przekazał Urząd Miasta Bydgoszcz, zakończenie całej rewitalizacji planowane jest w połowie przyszłego roku.

– Zaawansowanie rzeczowe wszystkich prac wynosi około 30%. Aktualnie prowadzone są roboty związane m.in. z: wykonaniem fundamentów pod pawilony kwiaciarni, układaniem podbudowy na kolejnej części placu oraz wymianą krawężnika przy jezdni w północnej części placu – informuje bydgoski ratusz.

Dodatkowo przekazano, że wykonano już fundament pod rzeźbę „lajkarza”. To pomysł nawiązujący do historii placu Wolności. W dwudziestoleciu międzywojennym miał tu swoje stanowisko pracy fotograf uliczny, który uwieczniał mieszkańców. Dzięki temu wiadomo dziś, jak wyglądała Bydgoszcz po odzyskaniu wolności.

– Nazwa pochodzi od marki aparatów, jakimi posługiwali się wówczas fotografowie – „Leica”. Rzeźbę wykonuje Michał Kubiak – znany bydgoski artysta rzeźbiarz, twórca wielu innych bydgoskich rzeźb (m.in. M. Rejewskiego, A. Szwalbego i flisaka nad Brdą). W wakacje planowy jest montaż pawilonów kwiaciarni oraz ułożenie nawierzchni przed kościołem – przekazano w komunikacie.

Będzie nowy pomnik

Trwają pracę nad dodatkową, sporą zmianą na placu Wolności. Na sesji Rady Miasta pod koniec października dyskutowano o możliwości zastąpienia obecnego pomnika. Historię monumentu przypomniał Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków w Bydgoszczy. Sięga ona końca XIX wieku. W 1893 r. stanął tu pomnik konny cesarza Wilhelma I, zdemontowany i wywieziony przez Niemców po I wojnie światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Na początku 1945 r. na placu Wolności pochowano sowieckiego oficera, który zginął w trakcie walk o wyzwolenie Bydgoszczy. W tym samym czasie powstała idea budowy pomnika wdzięczności Armii Czerwonej, który zaprojektował Jan Kossowski. Miał to być obiekt tymczasowy – marzono o bardziej monumentalnej formie. Z planów jednak nic nie wyszło. Na początku lat 90. przekształcono obelisk na obecną formę, przemianowując go na pomnik Wolności.

Pomysłów na zmianę jest kilka. W przestrzeni publicznej pojawiły się propozycję m.in. uhonorowania Ignacego Jana Paderewskiego, konnego pomnika przedstawiającego generała Józefa Dobwor-Muśnickiego czy doceniania kobiet, np. Wincentyny Teskowej. Decyzja o rozbiórce starego monumentu może zapaść w środę (28 maja) na sesji Rady Miasta Bydgoszczy. Pod głosowanie zostanie poddany projekt uchwały w tej sprawie.

„Wyboru nowej formy pomnika, koncepcji i szczegółowej lokalizacji, dokona się w drodze konkursu. Interdyscyplinarny zespół ds. pomnika powołany zarządzeniem Prezydenta Miasta Bydgoszczy nr 127/2025 z dnia 27.02.2025 r. wypracuje kryteria konkursowe. Wybrana w ramach konkursu koncepcja zostanie przedstawiona Radzie Miasta Bydgoszczy” – czytamy w projekcie uchwały.

W zespole znaleźli się m.in. miejski konserwator zabytków, architekt miasta, plastyk miejski, radni, członkowie Rady ds. Estetyki i Miasta oraz przedstawiciele strony społecznej z Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Architektów Polskich i Fundacji Dziedzictwa Ignacego Jana Paderewskiego.

Zmiany na placu Wolności

Na placu, wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ul. Piotra Skargi, zaplanowano ujednolicenie nawierzchni poprzez zastosowanie dwóch rodzajów materiałów: płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Płyty będą ułożone w karo. Chodnik zostanie poszerzony, tak aby w letnie miesiące sąsiadujące restauracje mogły ustawić stoliki na powietrzu.

Na jezdni, wzdłuż północnej pierzei, ułożona zostanie kamienna kostka rzędowa na nowej podbudowie. Na ulicy wyznaczony zostanie kontrapas dla rowerzystów, którzy będą mogli jechać pod prąd.

Na placu pojawi się 13 stylowych latarni, 21 nowych drzew, 26 ławek i 3 komplety stojaków rowerowych. Za realizację inwestycji o wartości 8,4 mln zł odpowiada firma Strabag. Dodatkowo koszt budowy kwiaciarni to 1,3 mln zł. W ramach prac przewidziano m.in.:

  • zamontowanie chowanych słupków ograniczających wjazd na alejką w kierunku Gdańskiej od strony ul. Skargi;

  • sferyczny zegar słoneczny na granitowym postumencie przy pomniku;

  • dodatkową iluminację wybranych elementów na terenie placu: frontowych elewacji kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła oraz I LO i pomnika Wolności;

  • wyniesione przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z Gdańską oraz Gimnazjalną i Piotra Skargi oraz dopuszczenie na ul. Plac Wolności ruchu rowerowego.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Kara więzienia dla nauczycieli. Projekt MEN otwiera furtkę do karania pedagogów

Kara więzienia dla nauczycieli. Projekt MEN otwiera furtkę do karania pedagogów

Pierwsze zdjęcia z planu serialu Harry Potter. Zobacz kultową lokację

Pierwsze zdjęcia z planu serialu Harry Potter. Zobacz kultową lokację

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski