Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baśń Andersena opowiedziana przez wojaków i niezwykłe lalki. Teatr Buratino zaprasza na „Krzesiwo”

Justyna Tota
Justyna Tota
Premiera „Krzesiwa” Buratino w niedzielę (22.10.) o 11.00. Spektakl z użyciem lalek, o których dzieci dowiedzą się więcej na lekcji teatralnej po przedstawieniu
Premiera „Krzesiwa” Buratino w niedzielę (22.10.) o 11.00. Spektakl z użyciem lalek, o których dzieci dowiedzą się więcej na lekcji teatralnej po przedstawieniu Dariusz Bloch
Bydgoski Teatr Lalek Buratino sięga po ulubionego autora dzieci i dorosłych, zapraszając w niedzielę na lalkową premierę „Krzesiwa” na scenie Miejskiego Centrum Kultury. Po spektaklu, jak zawsze, dzieci będą miały okazję poznać świat lakowego teatru od kuchni.

Buratino ma już na swoim koncie całkiem sporo adaptacji twórczości Hansa Christiana Andersena. Również sam Czesław Sieńko, który reżyserował spektakle dla teatrów w całym kraju, wraca do „Krzesiwa” nie po raz pierwszy, bo - jak mówi - ta baśń wciąż intryguje.

- To dość prosta historia, która nie traci na aktualności. Oto z wojny wraca żołnierz, spotyka pod drzewem czarownicę, która za przyniesienie jej krzesiwa, ukrytego w starym pniu, obiecuje wojakowi uczynić go bogatym. Tak też się staje. Czy jednak dostatek przynosi nam w życiu samo dobro? To jedno z pierwszych pytań tej opowieści - mówi dyrektor Bydgoskiego Teatru Lalek Buratino Czesław Sieńko, który zapewnił nas, że w spektaklu historia żołnierza ma swój happy and (choć może nie tak holywoodzki jak u Walta Disneya), mimo że spotka jeszcze na swej drodze złą czarownicę, a nawet zostanie wydany na niego wyrok śmierci, gdy zakocha się z wzajemnością w pięknej księżniczce...

Bydgoski Buratino przy okazji swych premier za każdym razem prezentuje widzom zupełnie inny rodzaj teatru lakowego, ukazując bogactwo form. Tak też będzie i tym razem. W „Krzesiwie” zostaną bowiem użyte lalki, których bydgoska publiczność jeszcze nie widziała.

- Te lalki trudno nawet sklasyfikować, bo nie są to kukiełki ani lalki żyworękie, nawet nie jest to do końca rodzaj marionetek, bo są one animowane bez nici. To teatr figur, gdzie lalki działają ekspresją całości a nie małych ruchów - wyjaśnia reżyser spektaklu Czesław Sieńko.

Festiwal Fonomo: cienka granica między dźwiękiem a obrazem

Również szóstka aktorów, która animuje lalkami, stanowi swego rodzaju oddział wojaków, którzy szczęśliwe przeżywszy wojnę, wracając do domu, opowiadają historię żołnierza. Częścią narracji jest oczywiście muzyka, która nie tyle opowiada, co oddaje atmosferę poszczególnych scen.

„Krzesiwo” w adaptacji Buratino to spektakl dla widzów od lat 6. - Andersen chciał, by każda jego baśń była traktowana jak kolorowe pudełko, które będzie zaciekawiało dzieci, a dorosłych zachęcało, by zajrzeć do środka. To znaczy, że pisząc baśni, myślał także o dorosłych, których zapraszamy wraz z dziećmi - dodaje Czesław Sieńko.

Jak po każdym spektaklu Buratino młodzi widzowie mogą liczyć na to, że poznają teatralne kulisty pracy z lalkami podczas 45-minutowej lekcji teatralnej.

- Dzieci z ogromnym zainteresowaniem chłoną wiedzę o teatrze, którą im przekazujemy po spektaklach. Zapraszamy na scenę, za kulisy. Podczas naszych lekcji teatralnych opowiadamy o konstrukcji lalek, m.in.: jawajek, marionetek, marionetek sycylijskich. Podpowiadamy, jak najprościej zrobić lalkę pacynkę, czym jest kukła, co takiego istotnego jest w konstrukcji lalki, by ona ożywała - wymienia nasz rozmówca i przyznaje, że takimi spotkaniami - jako dyrektor teatru Buratino - chce nie tylko przekazać wiedzę najmłodszym, ale i sprawić, by wszyscy nieco łaskawiej patrzyli na jedyny w Bydgoszczy teatr lalkowy, w którym występują profesjonalni aktorzy, będący absolwentami akademii teatralnych.

Kiedy, kto i gdzie gra?
22.20. (niedz.) godz. 11 - PREMIERA spektaklu „Krzesiwo” (od 6. roku życia) Bydgoskiego Teatru Lalek BURATINO na scenie MCK (ul. Marcinkowskiego 12).
Kolejne przedstawienia: 23-25.10 (pon.-śr.) godz. 10. Wystawienie „Krzesiwa” planowane jest także 26. i 27. X, 3. i 9. XI, 11. i 12. XII

Twórcy spektaklu: reż. Czesław Sieńko, muzyka: Mirosław Gordon; aktorzy: Karolina Kasprzak, Natalia Łęt, Karolina Suchodolska, Cyprian Chwieralski, Łukasz Przykłocki i Jarosław Siech.

Bilety w kasie MCK ulgowy: 15 zł, normalny: 18 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!