Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Autorzy radiowych utworów nagrodzeni podczas Grand PiK 2021 w Bydgoszczy

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
W piątkowy (25 czerwca 2021 r.) wieczór podczas gali w Operze Nova poznaliśmy laureatów Konkursu Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2021. Na zdjęciu nagrodzeni twórcy radiowi wraz jurorami oraz Jolantą Kuligowską-Roszak, prezes Zarządu Polskiego Radia Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy
W piątkowy (25 czerwca 2021 r.) wieczór podczas gali w Operze Nova poznaliśmy laureatów Konkursu Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2021. Na zdjęciu nagrodzeni twórcy radiowi wraz jurorami oraz Jolantą Kuligowską-Roszak, prezes Zarządu Polskiego Radia Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy Ireneusz Sanger / Polskie Radio PiK
„Serce na dwóch szerokościach” w pandemicznych czasach z Polskiego Radia Kraków z nagrodą Grand PiK tegorocznego Konkursu Artystycznych Form Radiowych. Laureatem został także Michał Słobodzian z Polskiego Radia PiK Bydgoszcz. Natomiast Nagrodę Główną Akademickiego Grand PiK 2021 oraz wyróżnienie zdobyły studentki bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Zobacz wideo: Sezon żeglugowy w Bydgoszczy otwarty

W piątkowy (25 czerwca) wieczór w bydgoskiej Operze Nova odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki Konkursu Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2021.

Wśród 41 wyjątkowych (i różnorodnych) utworów radiowych, zgłoszonych do tegorocznego konkursu głównego, jury wskazało najlepsze z najlepszych. I tak oto:

  • Tęsknoty Białorusinów do wolności przedstawione „przy pomocy dźwiękowych migawek z buntu przeciw autorytarnej władzy oraz prezentacji współczesnych i historycznych białoruskich pieśni patriotycznych” w utworze radiowym pt. „Pieśni Przebudzenia”, którego autorami są Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn z Polskiego Radia Białystok, zostało uhonorowane Nagrodą Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego.
  • Nagrodę GRAND PiK 2021, ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, otrzymała Ewa Szkurłat autorka słuchowiska dokumentalnego „Serce na dwóch szerokościach” z Polskiego Radia Kraków za - jak czytamy w werdykcie jury - „ukazanie niezwykłego zjawiska, które wywołała pandemia – dystanse naszego świata przestały być przeszkodą dla ludzi takich jak bohaterka audycji, którzy kierują się miłością bliźniego, potrzebą pozostawania w kontakcie oraz otaczania opieką ludzi ubogich i potrzebujących gdziekolwiek by byli. nawet na odległym kontynencie”.
  • Nagrodę Specjalną, ufundowaną przez Krajowa Radę Radiofonii i Telewizji, przyznano Maciejowi Słyszowi za słuchowisko dokumentalne „358 dzień roku” z Polskiego Radia Rzeszów„za przedstawienie życia więziennego w aurze Świąt Bożego Narodzenia co wydobywa w niekonwencjonalny sposób mało znane prawdy o ludziach odbywających kary”.
  • Z kolei Nagrodę Specjalną, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego otrzymała Marta Wągrocka za rolę Geni w słuchowisku „Ktoś na panią czeka” produkcji Teatru Polskiego Radia. „Aktorka stworzyła w tym słuchowisku, opowiadającym historię z czasów Holokaustu, bardzo wiarygodną postać ożywioną optymistyczną wiarą w dobry los i pełną autentycznego liryzmu”.
  • Utwór „Wickowa batalia” Michała Słobodziana z PR PiK Bydgoszcz zdobył Nagrodę im. Michała Jagodzińskiego, ufundowaną przez Polskie Radio PiK, za „bardzo skuteczne wydobycie z zapomnienia Wicka Rogali – kaszubskiego artysty i działacza. Odnalezienie, opracowanie i skomponowanie z nagrań archiwalnych portretu tej niegdyś bardzo popularnej w Bydgoszczy postaci z pewnością wzbudziłoby aprobatę Patrona niniejszej nagrody”.
  • Nagroda rzeczowa, ufundowana przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, została przyznana: Jolancie Rudnik, Annie Rawskiej z PR Koszalin za reportaż „Nigdy nie wypływaj w morze - powracająca historia GUSTLOFFA”. - Reportaż, który wysnuły autorki z listu znalezionego w butelce na morskiej plaży, jest ciekawym przyczynkiem do całej historii zatopionego GUSTLOFFA i daje pojęcie o tym, jak taka katastrofa może wpłynąć na życie ludzi związanych z jej ofiarami - brzmi uzasadnienie werdyktu.
  • Natomiast Wyróżnienie, ufundowane przez spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy, otrzymali Jarosław Juszkiewicz, Jacek Kurkowski (realizacja akustyczna) z Polskiego Radia Katowice za trzy odcinki cyklu „Światy Lema”.

Studentka z bydgoskiego UKW laureatką „Grand PiK Akademickiego”

Konkursowi profesjonalistów już po raz trzeci towarzyszył także przegląd prac studentów kierunków dziennikarskich uczelni z całego kraju połączony z warsztatami. Laureatką Konkursu Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK Akademicki” jest
Maja Szczepocka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego za reportaż „Statystycznie to tylko praca”, która otrzymała Nagrodę Główną ufundowaną przez Krajowa Radę Radiofonii i Telewizji za „portret ankieterki pracującej w Urzędzie Statystycznym i przybliżenie zawodu, który wymaga społecznego zaufania”.

Wyróżnienie - ufundowane przez Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka - przyznane natomiast zostało Joannie Dudek także z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego za reportaż pt. „Z podwórka na stadion”. W uzasadnieniu werdyktu czytamy, że to „dość interesujący portret zawodniczki (piłkarki) skomponowany ze zwierzeń bohaterki i efektów dźwiękowych obrazujących różne aspekty działań zawodniczki uprawiającej piłkę nożną”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo