Bohdan Smoleń nie żyje. Aktor i satyryk był związany niegdyś z Krakowem, a od drugiej połowy lat 70. - z Poznaniem. Razem z Zenonem Laskowikiem stworzył niezapomniany duet w kabarecie Tey. Smoleń był także filantropem - założycielem "Fundacji Stworzenia Pana Smolenia". Przez 5 lat prowadził polonijny program „Ludzie listy piszą” w TVP Polonia. Nagrał także "Smoleniowe bajanie, czyli całkiem dorosłe bajki" zbiór przerobionych satyrycznie bajek.
Sprawdź też: Gdy zdrowie wróci, wejdę na scenę - mówił w 2012 roku

Urodził się 9 czerwca 1947 w Bielsku. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej studiował zootechnikę na ówczesnej Akademii Rolniczej w Krakowie. Tam jednak porwał go wir życia kabaretowego. Był razem z Andrzejem Sikorowskim współzałożycielem kabaretu Pod Budą, z którym otrzymał w roku 1972 otrzymał główną nagrodę na festiwalu FÄMA w Świnoujściu.
Namówiony przez Zenona Laskowika przeniósł się do Poznania i przez siedem lat występował w kabarecie "Tey". Na festiwalu w Opolu w roku 1981 uhonorowano go tytułem Mister Obiektywu. W połowie lat 80. w duecie z Krzysztofem Krawczykiem nagrał kilka humorystycznych piosenek w tym m.in. "Dziewczyny, które mam na myśli" do melodii przeboju Willie Nelsona i Julio Iglesiasa "To all the girls I loved before". W 1987 wraz z Krzysztofem Jaślarem przygotował komedię antyczną "Wykopaliska", w której zagrał razem z Andrzejem Zaorskim. Współpracował z kabaretem "Długi".

Z żoną Teresą prowadził w Poznaniu sklep zoologiczny. W 1988 jeden z jego trzech synów powiesił się. Rok później samobójstwo popełniła też żona artysty. Po tych wydarzeniach Smoleń wpadł w depresję i wycofał się na kilka lat z życia publicznego.
W latach 1995-1997 razem ze Sławomirem Sokołowskim i Aldoną Dąbrowską nagrał trzy humorystyczne płyty, utrzymane w stylu disco polo. Ostatni Kabaret Bohdana Smolenia ukształtował się w latach 1992-1995. W jego skład, oprócz założyciela, wchodzili: Grzegorz Rekliński, Józef Romek i Marcin Samolczyk. Z programem "Nowy Rząd Stara Bida" odwiedzali wiele miejsc zarówno w kraju jak i zagranicą.
Polecamy również: Bohdan Smoleń w kabarecie Tey. Pamiętacie?
Od 1999 Bohdan Smoleń występował jako Listonosz Edzio w sitcomie „Świat według Kiepskich”.
W 2004 przeprowadził się do Baranówka pod Mosiną, gdzie w roku 2007 założył fundację "Fundacja Stworzenia Pana Smolenia" zajmującą się hipoterapią dla dzieci.
20 maja 2009 minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski wręczył Smoleniowi Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a 3 czerwca 2012 odebrał Order Ecce Homo.

Zawiesił działalność kabaretową ze względu na zły stan zdrowia. W dużej mierze przyczynił się do niego skrajny nikotynizm. Na początku roku 2008 przeszedł przewlekłe zapalenie płuc. Lekarze podejrzewali również gruźlicę. W grudniu 2008 aktor przeszedł lewostronny wylew.
26 stycznia 2010 zasłabł w pokoju hotelowym i trafił do jednego z wrocławskich szpitali, gdzie wykonano mu koronografię i wszczepiono rozrusznik serca. W październiku tego samego roku artysta przeszedł kolejny, nierozległy wylew. Problemy ze stawami spowodowane udarami doprowadziły do tego, że nie jest w stanie chodzić o własnych siłach i porusza się na wózku inwalidzkim, bądź przy pomocy balkonika. W lutym tego roku trafił do szpitala z powodu infekcji wirusowej i problemów z oddychaniem. Miesiąc później został ponownie hospitalizowany po tym jak dostał ataku duszności podczas pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym.
Bohdan Smoleń nie żyje [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Bohdan Smoleń o swojej karierze, rodzinie i dzieciństwie
Źródło: UWAGA! TVN / x-news