Zobacz wideo: 116. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy
Urodził się 9 października w Chełmcach koło Kruszwicy. W katedrze gnieźnieńskiej (w 1952 roku) otrzymał święcenia kapłańskie z rąk prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Parafia w Jarocinie była pierwszą, w której został proboszczem. Następnie w latach 1972-2004, sprawował posługę pasterską na Szwederowie. Po zakończeniu pracy w tej świątyni, był tam rezydentem.
Za jego czasów służby w parafii, wszystko wypiękniało
Dzięki niemu powstał dom katechetyczny, a plebania została rozbudowana. Wieżę kościelną pokryto blachą, wykonano posadzkę marmurową, ogrodzenie i chodnik.
Oprócz tego, ks. prałat Mielcarek, interesował się życiem i funkcjonowaniem dzielnicy. Był jednym z inicjatorów odbudowania pomnika-krzyża, przy skrzyżowaniu ul. Orlej i ks. Skorupki. Parę lat działał w Miejskim Komitecie Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa oraz w Kole Miłośników Szwederowa. Włączał się w działalność społeczną oraz był wielkim patriotą.
Tego księdza ludzie traktowali z szacunkiem
Mieszkańcy Szwederowa mówią o nim wiele dobrych słów. Wspominają, że do konfesjonału, w którym spowiadał, ustawiały się najdłuższe kolejki.
- To ciężka praca, po dwóch godzinach człowiek jest umęczony. Nie tylko tym, że siedzi, ale musi mówić przytłumionym głosem, uważać na grzechy, receptę jakąś dać. No i dlatego księża nieraz uciekają z konfesjonału, bo to umęczy, bardzo męczy – mówił ks. Mielcarek, w wywiadzie z okazji 65-lecia kapłaństwa.
To może Cię zainteresować
Z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich wydał książkę „Sługa Pana”, która opowiada o jego życiu. Powstała z inicjatywy Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy, jako dowód wdzięczności za powstanie idei szkoły-pomnika.
