Murale na stałe wpisały się już w krajobraz miasta. Ten na Szwederowie ma w sposób godny upamiętnić wydarzenia II wojny światowej, niemiecką zbrodnię z 10 września 1939 roku. Tego dnia, przy kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy rozstrzelano 21 Polaków. Co znamienne, ale i najbardziej tragiczne, potencjalne ofiary wskazywali oprawcom przede wszystkim niemieccy cywile, często dawni najbliżsi sąsiedzi. Ciała ofiar pochowano potem w zbiorowej mogile. „Zabijano ich bez sądu, tylko dlatego, że byli Polakami” - taki napis widoczny jest na pamiątkowej tablicy na skwerku przy pomniku na terenie kościoła. To symboliczny grób i miejsce pamięci. W sumie, w samym tylko wrześniu 1939 roku na terenie Szwederowa, rozstrzelano ok. 300 mieszkańców miasta.
Mural powstanie na ścianie szczytowej kamienicy przy ulicy Ugory 18. Artysta, który go stworzy będzie miał do dyspozycji ścianę wysoką na 13 metrów i szeroką na metrów niemal 11.
Miasto kieruje swoją ofertę do profesjonalnych artystów tworzących murale i posiadających doświadczenie i dorobek twórczy. Artysta (lub zespół artystów) będzie miał czas do końca sierpnia tego roku na wykonanie pracy.
Na Szwederowie wciąż żywa jest pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach. Przypomina o nich pomnik i tablica znajdujące się na terenie parafii. Są one miejscem corocznych uroczystości patriotycznych. Nie brakuje wówczas pocztów sztandarowych, przemówień oficjeli, składane są wiązanki kwiatów. Tego dnia na Szwederowie organizowany jest również Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej. Uczestnicy mają do pokonania dystans 10 kilometrów.
