Drugą część bydgoskich obchodów rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele Garnizonowym przy Rondzie Bernardyńskim. Następnie, wraz z orkiestrą wojskową nastąpił przemarsz na płytę Starego Rynku, gdzie sygnałem syren alarmowych uczczono pamięć bohaterów. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego nastąpiły okolicznościowe przemówienia.
Zaprezentowano też film w reżyserii Jana Komasy, „Powstanie Warszawskie”. To dramat wojenny, na który składają się autentyczne kroniki filmowe nagrane w sierpniu 1944 roku przez dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Wyświetlony będzie także krótki format filmowy „Miasto Ruin” pokazujący z lotu ptaka skalę zniszczeń Warszawy po zakończeniu powstańczych walk.
Jako ciekawostkę można przypomnieć, że od północy, 1 sierpnia w aplikacji Aktywne Miasta rozpoczęły się gry miejskie z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Dla upamiętnienia bohaterek i bohaterów przygotowano 80-kilometrową trasę rowerową a także grę miejską z ośmioma lokalizacjami do odwiedzenia. Na wykonanie zadań przewidziano 4 dni, od północy 1 sierpnia, do końca weekendu. Aplikacja dostępna jest na www.aktywna.bydgoszcz.pl.
W Bydgoszczy można odwiedzić osiem miejsc związanych z Powstaniem Warszawskim. Na mapie znalazły się między innymi: Pomnik Powstania Warszawskiego na skwerze na rogu ul. Gdańskiej i Czerkaskiej, Krzyż Powstańczy przy Zbożowym Rynku czy ulica Powstańców Warszawy.
