https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz uczciła pamięć uczestników Powstania Wielkopolskiego - zobaczcie zdjęcia

(RED)
Opracowanie:
Stroje z epoki nadały uroczystości pełniejszy wymiar historyczny wydarzeń sprzed 106 lat
Stroje z epoki nadały uroczystości pełniejszy wymiar historyczny wydarzeń sprzed 106 lat Tomasz Czachorowski
W piątek w regionie obchodziliśmy 106. rocznicę zrywu Wielkopolan, czyli Powstania Wielkopolskiego. Bydgoskie uroczystości odbywały się w kościele garnizonowym oraz pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.

- Oddając cześć bohaterskim Wielkopolanom chciałbym podkreślić, że my na Kujawach i Pomorzu traktujemy Powstanie Wielkopolskie jako część naszej wspólnej, polskiej drogi ku wolności - mówił w swoim wystąpieniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który reprezentował samorząd województwa.

- Jako kolejne pokolenia mamy obowiązek pamiętać, że istnieje coś takiego jak etos służby Polsce. Oby nie zabrakło nam w tej służbie cierpliwości i pokory, obyśmy potrafili jednoczyć się zarówno w obliczu zagrożenia, jak i wtedy, gdy trzeba wspólnie wnosić gmach powodzenia naszej ojczyzny - podkreślił.

Wolność nie przyszła sama

- 20 stycznia świętować będziemy 105. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski. Upragniona wolność nie przyszła jednak sama. To dzięki determinacji i odwadze Wielkopolan oraz ich gotowości do walki o Niepodległą, możliwe było odzyskanie zagarniętych przez zaborcę ojczystych ziem i scalenie odradzającej się po latach niewoli Rzeczpospolitej. Choć wówczas ta zwycięska insurekcja nie przyniosła jeszcze Bydgoszczy wyczekiwanej wolności, to jednak pozwoliła myśleć o niej z coraz większą nadzieją - dodał Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Podczas uroczystości legitymacje otrzymali nowi członkowie Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Z kolei listy gratulacyjne wojewody Michała Sztybla i prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego otrzymali dr Kamila Czechowska, Andrzej Grubczyński i Marek Biernacki - za wyjątkowe kultywowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim z lat 1918-1919.

Paderewski dał impuls Wielkopolanom

Przypomnijmy, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. ziemie zaboru pruskiego znajdowały się jeszcze w granicach Niemiec. Przyjazd do Poznania wybitnego pianisty i przyszłego premiera Ignacego Jana Paderewskiego dla mieszkańców stolicy Wielkopolski stał się okazją do zademonstrowania polskości.

W odpowiedzi na niemieckie prowokacje i kontrmanifestację 27 grudnia 1918 r. w mieście doszło do starć ulicznych, które w kilka dni objęły niemal całą dawną Prowincję Poznańską.

Od początku zacięte walki toczyły się również na Pałukach, zachodnich Kujawach i Krajnie - dziś znajdujących się w granicach naszego województwa - których nie przerwał rozejm między państwami Ententy a Niemcami zawarty w lutym 1919 r. w Trewirze. Dopiero traktat wersalski z czerwca 1919 r. przyznał Polsce większość wielkopolskiej części dawnego zaboru pruskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski