https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie duchowe w onkologii jest nieocenione. Zespół z bydgoskiego CO świętuje 15-lecie

Adam Szczęśniak
Opracowanie:
Zespół psychologów pracujących w Zespole Wsparcia Duchowego pod wodzą Bożeny Kawieckiej-Dziembowskiej (z prawej).
Zespół psychologów pracujących w Zespole Wsparcia Duchowego pod wodzą Bożeny Kawieckiej-Dziembowskiej (z prawej). Centrum Onkologii Bydgoszcz
30 maja Centrum Onkologii w Bydgoszczy obchodzi szczególny jubileusz - 15-lecie powstania Zespołu Wsparcia Duchowego. W leczeniu onkologicznym specjaliści z ZWD dają pacjentom nadzieję, spokój, zrozumienie i sens.

ZWD to miejsce, w którym od 15 lat mówi się pacjentowi: nie jesteś sam. Zespół powstał po to, by trwać przy chorym nie tylko z lekarską wiedzą, ale z obecnością, uważnością, sercem. W sytuacji, która wywraca świat do góry nogami, ma pomóc zbudować coś, czego najbardziej brakuje - nadzieję.

Medycyna to nie wszystko

Choroba nowotworowa to jedno z najbardziej obciążających doświadczeń, jakie może spotkać człowieka. Strach, niepewność, samotność, utrata kontroli nad życiem - to emocje, z którymi pacjent mierzy się od pierwszego dnia diagnozy. Razem z nim cierpią bliscy, którzy nierzadko sami nie radzą sobie z emocjami i potrzebują wsparcia, by móc wspierać.

W Centrum Onkologii w Bydgoszczy od samego początku kierowano się zasadą Salus aegroti suprema lex est - „Dobro chorego jest najwyższym prawem”. Już w latach 90. w bydgoskim ośrodku zorganizowano dla pacjentów najpierw opiekę psychologiczną (1992), a później duszpasterską (1995). Jednak potrzeba integracji tych dwóch form wsparcia - duchowego i emocjonalnego - doprowadziła do powstania Zespołu Wsparcia Duchowego.

To odpowiedź na coraz większą świadomość roli, jaką odgrywa w leczeniu chorób nowotworowych sfera psychiki pacjenta i zaspakajanie jego potrzeb duchowych. Jak pokazują badania, ale także codzienne doświadczenia, u chorych onkologicznych wzrasta potrzeba poszukiwania sensu życia, budowania nadziei, radzenia sobie z lękiem i osamotnieniem. Nowoczesna onkologia nie ogranicza się do leczenia ciała - dziś wiadomo, że emocje i duchowość mają ogromny wpływ na przebieg terapii i jakość życia chorego.

Wsparcie dla każdego chorego z nowotworem

Zespół Wsparcia Duchowego opiera działalność na wartościach uniwersalnych: godności osoby ludzkiej, szacunku dla indywidualnych przekonań, empatii, nadziei i współodczuwaniu. Niezależnie od wyznania czy światopoglądu, każdy pacjent - i każdy członek jego rodziny - znajdzie przestrzeń do rozmowy, refleksji i wyciszenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pojedynek na marsze. Trzaskowski kontra Nawrocki

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

To, co czyni bydgoski model unikatowym, to kompleksowość. Zespół działa na trzech wzajemnie dopełniających się płaszczyznach: psychologicznej, duchowej i socjalnej. Dzięki temu każdy pacjent może otrzymać pomoc dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb, niezależnie od etapu choroby, wyznania czy sytuacji życiowej.

Doświadczony zespół

Zespół tworzą doświadczeni psycholodzy, osoby duchowne oraz przeszkoleni wolontariusze.

Opiekę psychologicznąkoordynuje dr n. med. Bożena Kawiecka-Dziembowska, doświadczony psycholog kliniczny i psychoonkolog, koordynator Zakładu Psychologii Klinicznej.

- Zawsze wiedzieliśmy, że terapia psychologiczna jest nie mniej ważna niż leczenie farmakologiczne, ale z czasem dojrzeliśmy do wniosku, że to wciąż za mało. Potrzebna była nowa jakość - coś, co naturalnie przerodziło się w Zespół Wsparcia Duchowego - tłumaczy.

Gdy pojawiają się pytania o sens, przebaczenie, wiarę, z pomocą przychodzi kapelan. Ks. Ireneusz Śliwiński, salezjanin, duszpasterz z ogromnym doświadczeniem i otwartym sercem, od 2 lat pełni tę funkcję w Centrum Onkologii.

Kapelanem w CO jest ks. Ireneusz Śliwiński
Kapelanem w CO jest ks. Ireneusz Śliwiński
Centrum Onkologii Bydgoszcz

Z kolei o blaskach i cieniach życia codziennego w chorobie wie wszystko mgr Paulina Białooka, pracownik socjalny, który pomaga pacjentom radzić sobie z trudnościami życia codziennego, by mogli skupić się na leczeniu i wewnętrznej równowadze.

Zespół Wsparcia Duchowego tworzy w sumie 8 osób.

Wszystko jest przemyślane

Na terenie Centrum Onkologii odbywają się regularne spotkania indywidualne i grupowe, warsztaty relaksacyjne, pracują grupy wsparcia, organizowane są spotkania edukacyjne dla psychologów, studentów i duchownych.

Pomoc oferowana jest każdemu, miejsce zostało zaprojektowane z myślą o intymności i komforcie - oddalone od szpitalnego zgiełku, ale blisko oddziałów. Przestrzeń jest przyjazna osobom z niepełnosprawnościami, a lokalizacja sprzyja wyciszeniu i skupieniu.

Każdego roku psycholodzy w CO udzielają ok. 5 tysięcy porad i konsultacji. Do dziś z różnorodnych form wsparcia oferowanych przez ZWD skorzystały tysiące pacjentów, ich bliskich i członków zespołów medycznych. Wielu z nich wskazuje, że to właśnie duchowe i emocjonalne wsparcie pomogło im odzyskać równowagę, zrozumieć siebie, poradzić sobie z lękiem i niepewnością, a czasem - godnie przygotować się na rozstanie z życiem.

W ostatnich latach wzrosła liczba psychologów stażystów i studentów psychologii odbywających tam praktyki. Coraz większy nacisk kładzie się na wspólną edukację dla specjalistów, integrację środowiska i pokonywanie stereotypów na temat roli duchownych i psychologów w procesie leczenia. Centrum Onkologii nie tylko wdraża nowoczesne terapie, ale inwestuje w infrastrukturę i kadry, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby pacjentów.

Jubileuszowe obchody

Z okazji 15-lecia działalności Zespołu Wsparcia Duchowego w Centrum Onkologii w Bydgoszczy odbywają się obchody jubileuszu.

W piątek odbywała się konferencja naukowa „Opieka psychologiczna i duchowa dla pacjentów onkologicznych”.

W niedzielę mszę świętą w CO odprawi ks. bp. Krzysztof Włodarczyk (kaplica, budynek główny, I piętro), a godz. 12 odbędzie koncert kwartetu smyczkowego Arte Con Brio.

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

To paliwo zostanie z nami na dłużej. Polska kończy kluczową inwestycję

To paliwo zostanie z nami na dłużej. Polska kończy kluczową inwestycję

Krzysztof Gawkowski o Nawrockim: Porządny człowiek nie bierze udziału w ustawkach

Krzysztof Gawkowski o Nawrockim: Porządny człowiek nie bierze udziału w ustawkach

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski