Pomysł namalowania muralu wyszedł od Rady Osiedla Szwederowo a konkretnie inicjatorami byli przewodniczący Bogusław Aleksander Deja oraz jego zastępca Roman Sidorkiewicz. Na lokalizację malunku wybrano budynek przy ulicy Ugory 18, mieszczący się na terenie kościelnym parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, ale należący do Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy.
Mural ma upamiętniać mieszkańców Szwederowa zamordowanych przez Niemców. 10 września 1939 roku przy kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy rozstrzelano 21 Polaków. Ofiary wskazywali oprawcom przede wszystkim niemieccy cywile, często dawni najbliżsi sąsiedzi. Ciała ofiar pochowano w zbiorowej mogile.
- Zależy nam na tym, aby pamięć o tamtych wydarzeniach pozostała dla potomnych, żeby nigdy więcej nie powtórzyła się taka historia - mówi Bogusław Aleksander Deja.
Mural został sfinansowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Autorem malunku jest Julian Nowicki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który malował również inne bydgoskie murale, np. obraz poświęcony Marianowi Rejewskiemu przy ul. Gdańskiej czy anioły przy ul. 20 Stycznia.
Uroczystości 15 września rozpoczną się mszą świętą o godzinie 10.00 w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Przed muralem zostanie przecięta wstęga. Malunek zostanie poświęcony przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka. W wydarzeniu weźmie udział m.in. wojskowa kompania honorowa i orkiestra wojskowa. Będą też harcerze.
Tego samego dnia wystartuje XV Bieg Męczeństwa i Pamięci Narodowej na Szwederowie. Zaplanowano bieg główny na dystansie 10 kilometrów oraz biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach od 200 do 600 metrów. Do biegu głównego zapisało się 114 osób, do biegów dziecięcych 34. Zapisy są już zamknięte. Start i meta przy ul. Filareckiej - obok zabytkowej Wieży Ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego. Organizatorami są: Akademia Mistrzów Sportu i Rada Osiedla Szwederowo.
